REKLAMA

STS Holding planuje kilkadziesiąt milionów zł oszczędności, spodziewa się dobrego 2023 roku

2022-11-24 13:36
publikacja
2022-11-24 13:36

Grupa STS Holding planuje na początku stycznia przedstawić dane operacyjne i swoje plany na przyszły rok. Chce nadal poprawiać efektywność biznesu i liczy na kilkadziesiąt milionów złotych oszczędności w przyszłym roku - poinformowali przedstawiciele grupy na konferencji prasowej.

STS Holding planuje kilkadziesiąt milionów zł oszczędności, spodziewa się dobrego 2023 roku
STS Holding planuje kilkadziesiąt milionów zł oszczędności, spodziewa się dobrego 2023 roku
/ stsholding

"Dalej pracujemy nad efektywnością biznesu. Będziemy organizować spotkanie na początku stycznia, gdzie chcielibyśmy przedstawić nasz plan na przyszły rok, podzielić się danymi operacyjnymi. (...) Będziemy chcieli opowiedzieć też o naszych planach na przyszły rok, bo planujemy wiele zabiegów, jeśli chodzi o efektywność biznesu. Chcemy wprowadzić duże kilkadziesiąt milionów złotych oszczędności na przyszły rok. Zakładamy więc, że 2023 rok będzie dla nas dobry oraz że będziemy mieć zdecydowanie wyższą EBITDĘ. Będziemy to dodatkowo wspomagać dużymi optymalizacjami naszego biznesu" - powiedział prezes Mateusz Juroszek.

Kilka dni temu Grupa STS Holding informowała o zawarciu porozumienia z PZPN i Ekstraklasą. Na mocy tych umów STS uzyskała prawo do wykorzystywania wyników meczów piłkarskich m.in. Ekstraklasy, I i II ligi oraz Pucharu Polski, a także inne świadczenia marketingowe. W zamian STS jest zobowiązana do płacenia PZPN kwoty, bazującej na ustalonym przez obie strony współczynniku. Opłata będzie każdorazowo rozliczana po zakończeniu kwartalnego okresu sprawozdawczego. Nowe warunki współpracy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

"Po wielu latach negocjacji doszliśmy do porozumienia. Na dzisiaj w Polsce takie porozumienie zawarło tylko STS. Koszty jakie będziemy ponosić będą oparte na polskich ligach, a nie na całym biznesie. Na razie nie wiemy co zrobi UOKiK. Z pewnością UOKiK dalej będzie się temu przyglądał, my na szczęście zabezpieczyliśmy się nowymi warunkami. Umowa jest znacząco lepsza niż ta co była. Myślę, że w I/II kw. '23 r. klienci będą to mocno odczuwać" - powiedział prezes Mateusz Juroszek.

Prezes pytany o ewentualne przejęcia innych spółek powiedział, że większość branżowych firm w Polsce jest niedochodowa. Jeśli chodzi o firmy zagraniczne, to ich ceny nie spadły jeszcze do oczekiwanego przez STS poziomu, więc na razie spółka podchodzi ostrożnie do planów akwizycyjnych.

STS Holding w ostatnim czasie wprowadził kilka nowych technologii, w tym aplikację Bet Builder, która pozwala na personalizowanie zakładów i tworzenie własnych kombinacji.

"Dzięki technologii jak Bet Builder możemy np. postawić na wynik meczu osobno w pierwszej i w drugiej połowie. System przygotowuje kurs automatycznie pod zdarzenie. Są to bardzo popularne zakłady w zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych. Zaletą tych zakładów jest dużo większa wygrywalność bukmacherów niż w przypadku np. zwykłych zakładów akumulowanych. Chcielibyśmy, żeby w przyszłym roku te zakłady stanowiły 10-15 proc. naszych wszystkich zakładów, co spowoduje wzrost wygrywalności" - powiedział prezes.

Spółka rozpoczęła także współpracę z londyńską spółką Future Anthem.

"Firma analizuje na bieżąco nasze dane i pomaga nam w trybie real time reagować, jeśli widzimy, że dany klient z jakiegoś powodu np. przestaje grać, miał złą passę albo trzeba mu dać jakiś bonus. Na bieżąco dostajemy informacje np. jak duży powinien być ten bonus" - dodał prezes.

W dniu 31 października 2022 roku STS Holding wypłaciła zaliczkę na poczet dywidendy za rok 2022. Do akcjonariuszy trafiło niemal 42,3 mln zł. Kwota zaliczki, przypadająca na 1 akcję, wyniosła 0,27 zł. W sierpniu 2022 roku STS Holding wypłacił akcjonariuszom dywidendę z zysku za 2021 rok w wysokości 0,37 zł na akcję, czyli łącznie ok. 57,9 mln zł. Oznacza to, że w 2022 roku do akcjonariuszy trafiło łącznie ok. 100 mln zł. Pozostałą część zysku za 2022 r. spółka planuje wypłacić w maju 2023 r. Również w 2023 r. spółka planuje wypłacić dywidendę zaliczkową.

Jak podano w środowym raporcie, Grupa STS Holding miała w III kwartale 2022 roku 73 mln zł skorygowanej EBITDA, wobec 52 mln zł zysku przed rokiem. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wyniku EBITDA na poziomie 63,3 mln zł. Przychody w trzecim kwartale 2022 r. wyniosły 150 mln zł, w porównaniu do 119 mln zł rok wcześniej, a skonsolidowany zysk netto 49 mln zł, wobec 30 mln zł przed rokiem. Zysk netto j.d. wyniósł - według obliczeń PAP Biznes - 48,9 mln zł, a zysk operacyjny 63,3 mln zł. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali 143,6 mln zł przychodów, 56 mln zł EBIT i 42,3 mln zł zysku netto j.d.

Narastająco na koniec września 2022 roku STS Holding odnotowała skonsolidowane przychody w wysokości 413 mln zł, co oznacza wzrost o 8 proc. względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 111 mln zł, podczas gdy przed rokiem było to 116 mln zł. Od stycznia do września 2022 roku skorygowana EBITDA wyniosła 190 mln zł, czyli wzrosła 6 proc. rdr.

Grupa w okresie I-III kw. 2022 r. wygenerowała NGR na poziomie 463 mln zł, gdy przed rokiem było to 429 mln zł. Od stycznia do września 2022 roku wartość zawartych zakładów przez klientów grupy wyniosła 3,3 mld zł, podczas gdy przed rokiem było to 3,274 mld zł. W samym trzecim kwartale 2022 r. grupa wygenerowała historycznie najwyższy NGR w ujęciu kwartalnym, wyniósł on 167 mln zł (przed rokiem było to 134 mln zł).

W okresie trzech kwartałów 2022 r. liczba aktywnych użytkowników wyniosła 576 tys. Grupa odnotowała od stycznia do września 237 tys. nowych rejestracji, a liczba klientów, którzy dokonali pierwszego depozytu wyniosła 163 tys. (PAP Biznes)

alk/ asa/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki