REKLAMA

Zarzuty wobec przedsiębiorców budujących lokale na wynajem

2020-09-09 11:07
publikacja
2020-09-09 11:07
fot. NetVideo /

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz grupie Gent Holding - przedsiębiorcom budującym lokale na wynajem - poinformował w środę UOKiK. Wątpliwości budzi m.in. sposób informowania o zasadach finansowania inwestycji.

Jak wskazał Urząd w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przeciwko firmom budującym lokale na wynajem.

Chodzi o: CGA Invest (dawniej Czarna Góra Apartamenty), Infinity Zieleniec Ski&Spa oraz przedsiębiorców z grupy Gent Holding (Gent Holding, Gent Fund, Equal Real Estate). "Dwie pierwsze spółki odpowiadają za budowę condohoteli – są to odpowiednio: zrealizowana już Czarna Perła w Stroniu Śląskim oraz obecnie realizowana INFINITY Zieleniec Ski & Spa w Dusznikach-Zdroju, a Gent Holding - prywatny akademik w Krakowie przy al. Jana Pawła II" - wyjaśniono.

UOKiK porównał treść materiałów reklamowych z umowami zawieranymi w sprawie zakupu lokali w poszczególnych inwestycjach. "Postawione zarzuty dotyczą m.in. reklamowania w materiałach reklamowych zawyżonej stopy zwrotu. W każdym z trzech przypadków liczona jest ona od kwoty niższej niż ta, którą inwestor musi ponieść na zakup lokalu" - wskazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Według Prezesa UOKiK zważywszy na duże ryzyko, jakie wiąże się z inwestycją w condohotele, oferowana konsumentom stopa zwrotu może nie być tak atrakcyjna, jak wskazywałyby na to informacje prezentowane przez firmy. "Także inne informacje, prezentowane przez spółki, mogły wprowadzać konsumentów w błąd poprzez wykreowany obraz stabilnej i bezpiecznej inwestycji" – podkreślił.

Zarzuty Prezesa UOKiK dotyczą przede wszystkim informowania o bezpieczeństwie inwestycji. Z ustaleń Urzędu wynika, że zakup lokalu w condohotelach budowanych przez spółki Infinity Zieleniec Ski&Spa i CGA Invest może być ryzykowny, ponieważ przedsiębiorcy "nie stosują żadnych środków ochrony wpłat np. rachunków powierniczych zapewnianych podczas realizacji inwestycji mieszkaniowych".

Natomiast zarzut "nieudzielania albo udzielania mylnych informacji o finansowaniu inwestycji" dotyczy Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz Gent Holding. Kontrolerzy podkreślili, że spółki do budowy nie angażują swoich środków finansowych. "CGA Invest realizowała a Infinity Zieleniec Ski&Spa realizuje budowę w całości z pieniędzy nabywców, o czym nie byli oni informowani" - czytamy.

Z kolei Gent Holding sugeruje, że "buduje lokale w znacznym stopniu z własnych środków oraz kredytów bankowych - tymczasem główne źródło finansowania to środki zgromadzone z emisji obligacji, zaciągania pożyczek oraz przyjmowania wpłat na poczet przedsprzedaży lokali".

Inny zarzut - informowania o gwarantowanej stopie zwrotu – dotyczy Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz Gent Holding. Z analizy Urzędu wynika, że stopa zwrotu liczona jest od kwoty niższej, czyli od ceny netto lokalu - bez 23-procentowego podatku VAT.

"Gent Holding dodatkowo zobowiązuje inwestora do ponoszenia kosztów remontu lokalu raz na pięć lat, potrącanych z jego przychodów" - wskazano. Materiały reklamowe Infinity Zieleniec Ski&Spa oraz CGA Invest informują zaś o tym, że ewentualny zysk wypłacany ma być co miesiąc, gdy zgodnie z zawartymi umowami odbywa się to co kwartał.

UOKiK przypomniał, że zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów mogą zakończyć się wydaniem decyzji i nałożeniem kary finansowej w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu danego przedsiębiorcy. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jogi1104
Tak jak jestem goracym oredownikiem inwestycji w nieruchomosci to condohotele sa dobre tylko dewelopera (zysk z budowy) oraz dla sprzedajacych (prowizja os sprzedazy), oraz na poczatek dla firm od obslugi (umowa na 10 lat). Inwestor bierze cale ryzyko na siebie dostajac iluzje 8% przez 10 lat. Jednak co bedzie pozniej z 8% za 3, Tak jak jestem goracym oredownikiem inwestycji w nieruchomosci to condohotele sa dobre tylko dewelopera (zysk z budowy) oraz dla sprzedajacych (prowizja os sprzedazy), oraz na poczatek dla firm od obslugi (umowa na 10 lat). Inwestor bierze cale ryzyko na siebie dostajac iluzje 8% przez 10 lat. Jednak co bedzie pozniej z 8% za 3, 5, 10 lat to nikt za to nie odpowiada bo wszedzie podmioty sa spolkami z o.o. z kapitalem 5k albo spolka z o.o. sp.kom. Ani to pozniej dobrze sprzedac (Wawa, Krakow, Gdansk) ani samemu wynajmowac (kto mieszka w Zielencu albo Wladyslawowie ?) ani zmienic operatora jak nie bedzie obiecanych profitow. Podsumowujac nieruchomosci to lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja oraz potencjalny rynek pod sile pracujaca. Na pewno nie wydma nad morzem ani piekny widok na Szrenice.
PS. Trumpowie owszem dorobili sie na condohotelach ale oni budowali je w duzych miastach, tak ze sila robocza musiala gdzies spac i zjesc i miec posprzatane a nie tylko wypoczywac przez okres maj-wrzesien lub grudzien-luty.
PS. 2. Obym sie mylil bo za duzo tych afer typu W Investments (650M straty inwestorow) Metropolitan Investment (250M straty).
aerk
Wszyscy deweloperzy budujący condohotele podają stopę zwrotu od kwoty netto, tłumacząc, ze podatnik, który zarejestruje się na VAT to i tak go sobie odliczy wiec ma rentowność 8%.
Nie do końca tak się dzieje chociażby dlatego, ze na zwrot VAT sie czeka czyli nabywca musi wziąć kredyt na okres od daty zaplaty fa do
Wszyscy deweloperzy budujący condohotele podają stopę zwrotu od kwoty netto, tłumacząc, ze podatnik, który zarejestruje się na VAT to i tak go sobie odliczy wiec ma rentowność 8%.
Nie do końca tak się dzieje chociażby dlatego, ze na zwrot VAT sie czeka czyli nabywca musi wziąć kredyt na okres od daty zaplaty fa do dewelopera a daty zwrotu.


spadki_i_wzrosty
Czyli takie "polisolokaty" w wersji nieruchomościowej ;) Generalnie ja bym proponował przyjżeć się całemu temu rynkowi 8% ROI...
doswiadczony_junior
Niech się teraz za zdrojowa invest wezmą.
anna_domagalczyk
Zaraz zarzuty. A co będą cytować naganiacze na kupno nieruchomości na górce? Że zarobią za 30 lat pod warunkiem, że ceny będą rosły rdr? :-)))
set79
Ostrzegasz tylko przed naganianiem na nieruchomości czy inne dobra również?
anty12
A do ZUSu UOKiK nie ma zastrzezen, jak klamia, ze emerytura bedzie miodzio i nie da sie z tego g wypisac, to jest super. Wezcie sie za ZUS, to jest dopiero piramida finansowa, worek bez dna.
anty12
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/emerytury-w-przyszlosci-prezes-zus-ostrzega/4c0v3pb?utm_source=businessinsider.com.pl_viasg_businessinsider&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2&fbclid=IwAR2n15q5RmcE2CGCwPqzvU4odtCCUSMwYPn4sObCAs-nYnZZxK2mC45f79E
:D

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki