Zarządca komisaryczny w SKOK Wybrzeże

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarząd komisaryczny w SKOK "Wybrzeże" w Gdańsku - poinformowała KNF w poniedziałkowym komunikacie. Do tej pory zarząd komisaryczny wprowadzono w 17 kasach.

Zarządca komisaryczny w SKOK Wybrzeże
Zarządca komisaryczny w SKOK Wybrzeże (fot. Krystian Maj / FORUM)

Na zarządcę komisarycznego SKOK "Wybrzeże" powołano Adama Stempniewskiego.

Według KNF "celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia spółdzielczej kasy poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kasy".

"Zarządca komisaryczny został zobowiązany do sporządzenia informacji finansowej SKOK Wybrzeże na koniec dnia poprzedzającego ustanowienie w SKOK zarządcy komisarycznego i poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta. Zarządca komisaryczny ma również wypracować koncepcję restrukturyzacji kasy w uzgodnieniu z Komisją lub opracować i uzgodnić z KNF program postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków spółdzielczej kasy" - wyjaśniła Komisja.

Dodała, iż zarządca komisaryczny będzie kierować procesem restrukturyzacji oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą spółdzielczej kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych.

Przypomniała również, że ustanowienie zarządcy komisarycznego nie wpływa na organizację i sposób działania kasy, z wyjątkiem zmian przewidzianych ustawą o SKOK, a także nie wpływa na sposób obsługi członków SKOK.

"Spółdzielcza kasa nadal będzie świadczyć usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK z jej członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK" - zaznacza Komisja.

Wskazuje przy tym, że z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają, a kompetencje innych organów kasy ulegają zawieszeniu. "Na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących spółdzielczej kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie. Depozyty zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG)" - podkreśla KNF.

W czwartek KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej "Jaworzno". W sumie, wraz ze SKOK "Wybrzeże", dotąd zarząd komisaryczny wprowadzono w 17 kasach, z czego w siedmiu kasach ogłoszono upadłość, a pięć zostało przejętych przez banki. (PAP)

zab/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Micho

Najzabawniejsze jest to że ludzie wypisują coś o czym nie mają zielonego pojęcia. Więc po kolei - każdy może założyć SKOK, jest to Spółdzielcza kasa, toteż mając odpowiedni kapitał, będąc niekaralnym i mając zaplecze w postaci odpowiedniej ilości członków - możesz założyć SKOK. Do momentu objęcia SKOK-ów przez KNF nie było problemów z nimi (poza Wołominem którym kierowali ludzie SamiWiecieKogo). Jeszcze jedna rzecz by w pełni zrozumieć funkcjonowanie - SKOK nie jest instytucją kredytową tj. nie ma funkcji kreacji pieniądza (takiej jak banki, całość pożyczonej kwoty musi istnieć, w przypadku banku, bank dysponuje 2,5% całej pożyczonej kwoty, reszta to zapis księgowy) - całość kapitału musi być wpłacona i jedynie z tej kwoty można pożyczać. KNF po objęciu nadzorem zastosował te same kryteria pokrycia kapitałem jak Banki co nijak ma się do specyfiki działania tej instytucji. Wprowadza się zarządy komisaryczne, gdzie osobami które posiadają uprawnienia są praktycznie wyłącznie osoby powiązane z byłym układem (PZPR, SLD i .N,PO). Przypominam że egzaminy np. na syndyka zostały wprowadzone niedawno, a by otrzymać uprawnienia trzeba przez 5 lat być prezesem państwowego przedsiębiorstwa. I dochodzimy do sedna - upadają SKOK-i założone niedawno przez osoby powiązane z układem który został odsunięty od władzy, KNF i osoby sprawujące zarząd komisaryczny są powiązane z ludźmi odsuniętymi od władzy w poprzednich wyborach. Więc w jaki sposób ktoś dochodzi z takich afer jak SKOK Wołomin, czy ostatnio upadające SKOK-i prowadzone przez ludzi układu do powiązania z PIS? Rozumiem że za każdy przekręt robiony przez bankowców będziemy oskarżać były układ (nie żeby akurat nie miałoby to racji - po prostu ta sama ślepa retoryka)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~AmberSKOK

Gdzie komisja w sprawie "AMBER SKOK"?

! Odpowiedz
1 1 ~Wiktor

Masz racje - też chciałbym zobaczyć jak ekipa Tuska za to w końcu beknie.

! Odpowiedz
1 7 ~kiwi

No jak to , przecież wiadomo , że to afera Tuska. Pis i Kaczyński chcieli dobrze ale im tylko tak nie wyszło.

! Odpowiedz
7 5 ~miras

http://wgospodarce.pl/informacje/21480-sluzby-wielkie-interesy-i-karygodne-zaniedbania-czy-administracja-po-odpowie-za-afere-skok-u-wolomin

! Odpowiedz
3 4 ~free

10/10. Idealny opis sytuacji.

! Odpowiedz
1 2 ~AmberSKOK

Na bankietach SKOK Wołomin bawili się przedstawiciele wszystkich opcji politycznych, a adwokat tegoż przybytku został przez PiS wybrany na sędziego TK.

! Odpowiedz
6 13 ~gazetapolska

Upadki kolejnych kas SKOK spod parasola PIS-u są smutnym faktem i całe społeczeństwo musi się na to składać ..... tudzież na biznesy Ojca Rydzyka, pensję Kurskiego .... i ciepłą posadkę dla eks senatora PIS-u niejakiego Bogdana Pęka (leżącego w senacie)

! Odpowiedz
1 1 ~Castrol

Spod parasola PIS?
Rozumiem że jak ktoś tworzy regulacje (później zmienione na gorsze przez PO) dotyczące marketów, to każdą aferę dot. marketów będziemy przypisywać takiej ekipie?
SKOK może założyć każdy - i nie odpowiada już przed krajową radą, obecnie jest od tego KNF.
A dziwnym trafem ciągle upadają SKOKi powiązane z ludźmi dopiero co odsuniętymi od władzy... nie jest to zastanawiające?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 ~Zet

Następny SKOK do likwidacji gdzie policja dlaczego nie zamkną ludzi co wyprowadzają kasę ??????

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil