REKLAMA

Zarobki w budżetówce bez zmian w 2021 roku

2020-09-28 16:25, akt.2020-09-28 18:56
publikacja
2020-09-28 16:25
aktualizacja
2020-09-28 18:56
Zarobki w budżetówce bez zmian w 2021 roku
Zarobki w budżetówce bez zmian w 2021 roku
fot. Piotr Małecki / / FORUM

W 2021 r. nie zmieni się wysokość wynagrodzeń w sferze budżetowej - przewiduje przyjęty w poniedziałek przez rząd projekt tzw. ustawy okołobudżetowej.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, rada ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej.

"Projekt tzw. ustawy okołobudżetowej jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na 2021 r. Przewidziane w nim propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację" - wyjaśnia CIR.

Projekt dotyczy rozwiązań związanych z funduszem socjalnym, wynagrodzeniami, nagrodami, czy nauką i szkolnictwem wyższym.

"Ograniczone zostaną wydatki jednostek sektora finansów publicznych, w tym budżetu państwa, poprzez pozostawienie w 2021 r. podstawy naliczania odpisu: na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracowników, fundusze socjalne dla emerytów i rencistów służb mundurowych oraz dla nauczycieli – na tym samym poziomie co w 2020 r." - informuje CIR. Oznacza to utrzymanie podstaw do naliczenia tych funduszy z 2018 r.

"Fundusz wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych pozostawiony będzie – co do zasady – na poziomie z 2020 r. Utrzymanie wynagrodzeń w 2021 r. na poziomie z 2020 r. ma objąć całą sferę budżetową. W 2021 r. planuje się również utrzymanie wynagrodzeń na poziomie z obecnego roku dla sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku" - napisano.

Zgodnie z projektem zmienią się zasady dotyczące naliczania nagród uznaniowych. W miejsce funduszu nagród możliwe będzie przyznawanie nagród za szczególne osiągnięcia czy zachowania, ze środków będących w dyspozycji kierowników jednostek w funduszu wynagrodzeń, a które z przyczyn obiektywnych nie zostały wydatkowane (przebywanie na zwolnieniach, urlopach wychowawczych czy z pochodzące z wakatów).

Ponadto, jak wskazano, w 2021 r., analogicznie jak w 2020 r., planowane jest przekazanie skarbowych papierów wartościowych dla podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki.

"Działania te umożliwią kontynuację realizacji programu +Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza+ (papiery wartościowe o wartości nominalnej ok. 500 mln zł). Jest to dodatkowe – ponad ustawowo gwarantowane – wsparcie dla nauki i szkolnictwa wyższego" - tłumaczy CIR

Zgodnie z komunikatem na 2021 r. podniesiony zostanie limit wydatków dotyczących: realizacji ustawy o Karcie Dużej Rodziny w związku z rosnącą liczbą wniosków składanych przez rodziny wielodzietne w sprawie KDR; dofinansowania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wychowania przedszkolnego; zakupu szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień, zgodnie z ustalonym na dany rok Programem Szczepień Ochronnych.

"Ponadto w projekcie przewidziano umorzenie pożyczki udzielonej Funduszowi Solidarnościowemu z Funduszu Rezerwy Demograficznej w 2019 r. oraz umorzenie pożyczki udzielonej Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, co umożliwi realizację licznych przedsięwzięć inwestycyjnych zapobiegających skutkom suszy i powodzi" - dodano.

Autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (11)

dodaj komentarz
itso_alternator
jeszcze do stycznia daleko mozna sobie zrekompensować za wczasu, za przyszła ciężka prace na rzecz kraju
wonsz
Ciekawe, czy znajdzie się kiedyś władca tego grajdołu, któremu starczy siły i rozumu, żeby zwolnić np. połowę a reszcie z zaoszczędzonych pieniędzy dać godne pensje w zamian za solidną pracę - czy już na zawsze będziemy skazali na armię bezużytecznych urzędasów, którzy nawet na Biedronkę byli zbyt mało kompetentni...?
qart
Wcześniej PO zamroziła płace w budżetówce na 8 lat. Widzę, że każda władza ma ten sam pomysł na oszczędności.
pafcio24
Tak to jest, że osoby które powinny być klasą średnia, przez nieudaczników którzy nami rządzą muszą się wstydzić swoich pensji. i jak zwykle najłatwiej jest uderzyć w tych którzy nie mogą się bronić
demeryt_69
Najpierw należałoby ustalić czym jest ta mityczna klasa średnia, a definicji tyle, co 'ekspertuff' :)
1as
Tak się składa, że większość urzędników starej daty to peerelowski lud, wywyższony do stanowisk, na które nigdy nie powinni nawet aspirować.
Oni wykształcili kolejne pokolenie lewusów. Żeby wreszcie budżetówka soiągnęła poziom przedwojenny, potrzeba jeszcze wiele czsu i wiele wody musi upłynąć (albo ekskrementów
Tak się składa, że większość urzędników starej daty to peerelowski lud, wywyższony do stanowisk, na które nigdy nie powinni nawet aspirować.
Oni wykształcili kolejne pokolenie lewusów. Żeby wreszcie budżetówka soiągnęła poziom przedwojenny, potrzeba jeszcze wiele czsu i wiele wody musi upłynąć (albo ekskrementów warszawskich, jak kto woli).
demeryt_69 odpowiada 1as
To może nigdy nie nastąpić ---> Grecja :)
m00zyk
Czyli rozumiem, że pracujących w budżetówce inflacja nie dotyczy?
meryt
m00zyk2020-09-28 19:47
"Czyli rozumiem, że pracujących w budżetówce inflacja nie dotyczy?"

Inflacja IV-VIII 2020 0%

-0,1 IV
-0,2 V
+0,6 VI
-0,2 VII
-0,1 VIII
https://pl.tradingeconomics.com/poland/inflation-rate-mom

Powiązane: Budżet 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki