REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Zapowiedź dnia - 9 grudnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-12-09 07:22analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-09 07:22

Przed nami czwartek, 9 grudnia, 343. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Zapowiedź dnia - 9 grudnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 9 grudnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Tematy dnia

Rekord upadłości konsumenckiej – już 16 tys. bankrutów. Do końca roku pozostał jeszcze miesiąc, ale liczba upadłości konsumenckich już jest o ponad 27 proc. wyższa niż w całym 2020 r. W listopadzie grono bankrutów powiększyło się o 1515 osób.

Prezes NBP: Banki powinny zwiększyć czujność w ocenie zdolności kredytowej przy kredytach hipotecznych. Banki powinny uważnie monitorować wysoką aktywność na rynku mieszkaniowym i zwiększyć czujność w ocenie zdolności kredytowej klientów chcących sfinansować zakup mieszkania .

Został niecały miesiąc na skorzystanie w tym roku z ulgi na IKZE. Można zyskać nawet kilka tysięcy złotych. Założenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego i wykorzystanie limitu wpłat jest nie tylko sposobem oszczędzania na emeryturę, ale także umożliwia skorzystanie z ulgi podatkowej.

Nowy rok, nowe przepisy. Zmiany dotyczące pracowników w 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia, zwiększenie świadczenia za pobyt w szpitalu oraz poszerzenie kompetencji ZUS-u w zakresie kontroli – to tylko część zmian, które dotyczyć będą każdego pracownika.

Joe Biden wykluczył wysłanie żołnierzy amerykańskich na Ukrainę. Prezydent USA Joe Biden wykluczył w środę możliwość wysłania żołnierzy amerykańskich na Ukrainę lub jednostronnego użycia siły przeciw Rosji w reakcji na inwazję Ukrainy.

Wydarzy się w Polsce

NBP. W czwartek o 15:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego poświęcone środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej oraz omówieniu bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.

Prezydent. 18:30 Andrzej Duda spotka się ze Swiatłaną Cichanouską oraz przedstawicielami społeczności białoruskiej

CPK. Przedstawiciele władz Polski i Korei Południowej podpiszą w czwartek dokument dotyczący zacieśnienia współpracy w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Chemia. 09:00 IV Debata w ramach Kampanii Polska Chemia pt. "Zrównoważona i bezpieczna Chemia - wyzwania i perspektywy rozwoju", organizowana przez Polską Izba Przemysłu Chemicznego

Wydarzy się na świecie

Rzym. Premier Mateusz Morawiecki składa wizytę w Rzymie, gdzie spotka się z premierem Włoch Mario Draghim. Wiodącym tematem rozmów będą zagrożenia geopolityczne oraz sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. To kolejna wizyta w ramach spotkań premiera z europejskimi przywódcami. Dodatkowo podczas rozmów szefowie rządów poruszą kwestie bilateralne – w tym dotyczące obecności włoskich firm w Polsce.

Bruksela. Obrady Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Tematami są: stosunki UE–Białoruś, sankcje wobec Białorusi, unijna polityka migracyjna, wzmacnianie zewnętrznych granic UE.

Bruksela. W PE odbędzie się głosowanie raportu końcowego Specjalnej Komisji do Spraw Walki z Rakiem (BECA). Po 15 miesiącach prac posłowie poddadzą pod głosowaniu pierwsze w historii stanowisko Parlamentu Europejskiego określające działania, jakie UE powinna podjąć, by wesprzeć krajowe wysiłki na rzecz walki z rakiem.

Amsterdam. Konferencja prasowa Europejskiej Agencji Leków na temat Covid-19.

Oslo. Konferencja prasowa z udziałem laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

Moskwa. Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się w formacie wideokonferencji z Radą ds. Praw Człowieka, ciałem konsultacyjnym przy prezydencie Federacji Rosyjskiej. Oczekuje się, że członkowie Rady poruszą temat wniosku o likwidację Stowarzyszenia Memoriał, jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych organizacji pozarządowych w Rosji. Międzynarodowe Stowarzyszenie Memoriał zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Centrum obrony praw człowieka Memoriału od lat nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka; prowadzi też wykaz więźniów politycznych w Rosji.

Wiedeń. Wznowienie rozmów w sprawie programu jądrowego w Iranie.

Van Horn. Rakieta New Shepard firmy Blue Origin startuje do trzeciego lotu załogowego z sześcioma pasażerami.

Kalendarium ekonomiczne 9 grudnia 2021 r.

11:00 - Polski Instytut Ekonomiczny - Konferencja prasowa

Prezentacja grudniowego odczytu Miesięcznego Indeksu Koniunktury przygotowywanego we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

14:30 - USA - Tygodniowe dane o bezrobociu

15:00 - NBP - Konferencja prasowa

Konferencja Prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego poświęconą ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.

- MF - Przetarg zamiany obligacji skarbowych. MF sprzeda papiery OK0724 / PS1026 / WZ1126 / WZ1131 / DS0432, Obligacje odkupowane WS0922/ PS0422/ OK0722/ WZ1122.

Podsumowanie sesji

Niewielkie zmiany indeksów po decyzji RPP

S&P 500 wzrósł trzeci dzień z rzędu i jest blisko rekordu wszech czasów

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

GRUPRACUJ – Debiut spółki na GPW. Wprowadzenie do obrotu 48.686.990 akcji serii A, 18.155.860 akcji serii B, 1.261.400 akcji serii C.

LPP – Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za III kwartał roku obrotowego 2021/2022.

09:30 - LPP - Konferencja wynikowa Spółki

ZYWIEC – Dzień ustalenia prawa do zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2021, w wysokości 20 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 9 grudnia

1916 – Wydano rozporządzenie niemieckiego gubernatora gen. Hansa von Beselera o utworzeniu na okupowanych terenach zaboru rosyjskiego Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, emitującej marki polskie; w niepodległej Polsce marka pozostawała prawnym środkiem płatniczym do wprowadzenia złotego w 1924 r.

1922 – Gabriel Narutowicz został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na pierwszego prezydenta RP.

1948 – Założono Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg w Warszawie.

1952 – Utrzymujący się od 5 do 9 grudnia tzw. wielki smog londyński przyczynił się do śmierci ok. 12 tys. osób.

1968 – Amerykański naukowiec Douglas Engelbart przedstawił demonstrację komputerową, zwaną dziś Matką Wszystkich Demo, podczas której zaprezentował wiele rozwiązań wyprzedzających swoje czasy i stosowanych do dziś, m.in.: okna, hipertekst, wideokonferencję, mysz komputerową i procesor tekstu.

1980 – W Krzywopłotach pod Karlinem podczas prac wiertniczych doszło do erupcji i zapłonu ropy naftowej.

1990 – W II turze wyborów prezydenckich Lech Wałęsa pokonał Stanisława Tymińskiego.

1991 – W Rzymie odbyła się prezentacja Fiata Cinquecento.

2005 – Rozpoczęto budowę Gazociągu Północnego.

2011 – W Brukseli został podpisany traktat akcesyjny Chorwacji z Unią Europejską.

Źródła: PAP, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki