REKLAMA

Zamiast na onkologię poszły do Rydzyka. Powyborcze przelewy PiS dla Lux Veritas

Agata Wojciechowska2023-12-07 08:50redaktor
publikacja
2023-12-07 08:50

Już po wyborach parlamentarnych fundacja Lux Veritas, należąca do ojca Tadeusza Rydzyka, dostała dwa pokaźne przelewy, które miały zostać spożytkowane na spoty TV. Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologii. 

Zamiast na onkologię poszły do Rydzyka. Powyborcze przelewy PiS dla Lux Veritas
Zamiast na onkologię poszły do Rydzyka. Powyborcze przelewy PiS dla Lux Veritas
fot. DyziO / / Shutterstock

Ostatnim rzutem na taśmę, a więc po wygrano-przegranych przez Zjednoczoną Prawicę wyborach, Ministerstwo Zdrowia przesłało przelewy fundacji, która jest m.in. nadawcą Telewizji Trwam. Prezesem jej zarządu jest słynny redemptorysta Tadeusz Rydzyk. 

Jak alarmuje Krzysztof Brejza z KO, Lux Veritas dostała prawie 400 tys. zł w dwóch przelewach:

  • 18 października 192 tys. zł;
  • 17 listopada 184 tys. zł

tytułem realizacji umowy, która obejmują zakup i transmisję spotów w czasie antenowym Telewizji Trwam w ramach kampanii "Planuję długie życie".

Pieniądze pochodziły z programu Narodowej Strategii Onkologicznej zaplanowanej na lata 2020 - 2023. 

Nie były to jedyne przelewy ministerialne, które otrzymywał ojciec Rydzyk od rządu Mateusza Morawieckiego. MSZ jako laureatom konkrusów przelało Lux Veritas:

  • 125 tys. zł w ramach "Dyplomacji publicznej 2023". Za te pieniądze miała nakręcić cykl filmów dokumentalnych pod tytułem "Na wiosnę rozmarza ziemia", które miały opowiadać "o tajemnicy zbrodni, o sojuszi dwóch totalitaryzmów - niemieckiego i sowieckiego, o konsekwencjach kłamstw głoszonych dekadami, o mordowaniu prawdy o Katyniu";
  • 212,5 tys. zł w ramach "Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej 2022 - 2024". Wraz z Akademią Kultury społecznej i Medialnej w Toruniu mieli realizować inicjatywy informacyjne i edukacyjne.

Do tego Orlen sponsorował spotkania słuchaczy Radia Maryja i Telewizji Trwam, które odbywały się w ramach projektów dotyczących zdrowia i profilaktyki, edukacji i ekologii oraz sportu i kultury. Na ten cel spółka wydała ponad 314 mln zł. 

Nie należy zapominać o regularnych przelewach tytułem "transmisji mszy na żywo". Do nich można zaliczyć pokazywaną w telewizji co dzień mszę świętą z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Rachunek, jaki wystawił ojciec Rydzyk, to 37 tys. miesięcznie, co daje ok. pół milona rocznie. Łącznie to 3,5 mln zł zgodnie z ustaleniami umowy obowiążującej w latach 2015 - 2023. 

Kancelaria Premiera także nie skąpiła gotówki. W 2021 roku przekazała 3 mln zł na budowę 100 pomników, które stanęły w parku Pamięci Narodowej niedaleko campusu toruńskiej akademii. Kontrola NIK wykazała, że przekazanie środków było niezgodne z wewnętrznymi przepisami. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (51)

dodaj komentarz
jas2
"Tytułem realizacji umowy, która obejmują zakup i transmisję spotów w czasie antenowym Telewizji Trwam w ramach kampanii "Planuję długie życie".

Chyba inne stacje też dostały to zlecenie, bo Trwam nie oglądam a spoty widziałem.
vladymir
Wrogowie Telewizji Trwam są zaciekli i bogaci. Telewizja Trwam należąca do fundacji Lux Veritatis to telewizja "składkowa". Większość jej przychodów stanowią darowizny. W 2022 r. przychody to 38,5 mln zł i zysk netto ok 200 tys zł., zatrudnienie 150 pracowników. I to jest to słynne "Imperium Rydzyka" o którym Wrogowie Telewizji Trwam są zaciekli i bogaci. Telewizja Trwam należąca do fundacji Lux Veritatis to telewizja "składkowa". Większość jej przychodów stanowią darowizny. W 2022 r. przychody to 38,5 mln zł i zysk netto ok 200 tys zł., zatrudnienie 150 pracowników. I to jest to słynne "Imperium Rydzyka" o którym tyle źle i niesprawiedliwie się pisze! Zadziwia dysproporcja sił i środków w stosunku do Grupy TVN SA należącej do do Warner Bros Discovery i stanowiącej swego rodzaju zaplecze przeciwników Telewizji Trwam. Grupa TVN SA w 2022 r miała przychody 2,14 mld zł i 330 mln zł zysku netto. Same przychody TVN SA to 1,83 mld zł i zysk 194 mln zł!!! Pracownicy: w TVN SA 2132 osób. Zadziwia witalność i autentyczne przywiązanie do wartości a także rzetelność informacyjna telewizji Trwam której walka ma coś z walki Dawida z Goliatem.
prawnuk
? sorki co to za porównanie? Oglądam tyle samo TVN i Trwam - nie mam telewizora.
Czy ktoś zabrania Rydzykowi stać sie normalną telewizją i zbierać płatne reklamy?
Nikt.
Jeśli bedą sie reklamować prywatne podmioty, to to czy Rydzuk zarobi na tym milion, miliard, czy pierdy.....
to mnie mało obchodzi
niederfurzdorf
Pani redaktor nawet czytać nie potrafi . Nawet w załączonym piśmie fundacja nazywa się Lux VERITATIS a nie Lux Veritas !!!!!!! To nie literówka , bo dwa razy powtórzona . Nienawiść ogranicza horyzonty i zdolność pojmowania rzeczy zgodnie z ich naturą .
niederfurzdorf
Czy Pani ma dowody na to co Pani zasugerowała tytułem , że kasa została wzięta z funduszy przeznaczonych na leczenie???? Jeśli nie to popełnia Pani przestępstwo . To, że fundusz nazywa się onkologiczny nie oznacza , że to kasa na zabiegi itp i Pani dobrze o tym wie. Ten fundusz to też profilaktyka a zatem również kampanie społeczne Czy Pani ma dowody na to co Pani zasugerowała tytułem , że kasa została wzięta z funduszy przeznaczonych na leczenie???? Jeśli nie to popełnia Pani przestępstwo . To, że fundusz nazywa się onkologiczny nie oznacza , że to kasa na zabiegi itp i Pani dobrze o tym wie. Ten fundusz to też profilaktyka a zatem również kampanie społeczne ! Zapewne świetnie Pani o tym wie. Takie reklamy są wszędzie . W mediach tradycyjnych i społecznych . Publicznych i prywatnych , fundacjach i korporacjach . Jest takie słowo , które opisuje Pani zachowanie ale szkoda na to mojej klawiatury .
grab
Telewizja Trwam, nie zrobi Wam chemioterapii czy nie postawi diagnozy, ale może wyprać Wam mózgi jeśli jeszcze je macie.
niederfurzdorf
Niedługo takie reklamy społeczne będą w odpowiednich zaprzyjaźnionych mediach . One wyleczą ze wszystkiego !!!!!
niederfurzdorf
Uprzejmie proszę panią redaktor oraz posła Brejzę o raport w podobnej sprawie czyli realizację spotow, reklam społecznych w latach 2007-2015 oraz przelewy wykonane do redakcji , telewizji, stacji radiowych itp. Ja znam takie przypadki na miliony PLN. Ciekawe czy pani redaktor i pan Brejza też ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
rozsadkunamtrzeba
Jakie usługi, tak dla jasności?
Bo jakie usługi świadczy rząd na godziny, zgadnąć nietrudno

Powiązane: PiS oddaje władzę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki