REKLAMA

PiS płaci Rydzykowi za transmisję mszy. To spore comiesięczne przelewy

Agata Wojciechowska2023-02-27 11:00redaktor
publikacja
2023-02-27 11:00

"Aby światło prawdy się niosło pod strzechy". Lux Veritatis dostaje od PiS-u co miesiąc przelew 37 tys. zł tytułem: "transmisja na żywo mszy". Fundacja ojca Tadeusza Rydzyka łącznie dostaje pół mln zł rocznie. 

PiS płaci Rydzykowi za transmisję mszy. To spore comiesięczne przelewy
PiS płaci Rydzykowi za transmisję mszy. To spore comiesięczne przelewy
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Umowa między PiS a redemptorystą została zawarta, jak wynika z oficjalnych danych  Biuletyn Informacji Publicznej PiS-u, w 2015 roku i obowiązuje do końca tego roku. Po zsumowaniu przelewów rocznie fundacja ojca Rydzyka dostaje od partii rządzącej 440 tys. zł, co łącznie daje kwotę prawie 4 mln zł. Przez dokumenty przekopał się analityk ekonomiczny Rafał Mundry. 

Biuletyn Informacji Publicznej PiS

Wirtualne Media przypominają, że w Telewizji Trwam msze święte z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej są transmitowane codziennie. 

Skąd PiS ma te pieniądze? "Ze składek, dotacji budżetu państwa czy wpłat prezesów spółek państwa..." - skomentował na Twitterze ekonomista. 

To i tak jedynie kropla w morzu tego, co płynie do fundacji ojca Rydzyka. W odpowiedzi na interpelacje opozycji resorty niedawno pokazały dane finansowe za lata 2021-2022. I tak od Ministerstwa Finansów Lux Veritatis otrzymało około 300 tys. zł, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - ok. 330 tys. zł (na zakup czasu antenowego na emisję m.in. spotów "Profilaktyka 40 Plus", "Planuję długie życie"). Z kolei MSZ przekazał Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu prawie 430 tys. zł, w tym ponad 93 tys. na realizację trzech filmów dokumentalnych średniometrażowych o generałach: Stanisławie Maczku, Stanisławie Sosabowskim i Władysławie Andersie. Najwięcej, bo 2,1 mln zł, przelał resort edukacji. 

Kancelaria Premiera także nie skąpiła gotówki. W 2021 roku przekazała 3 mln zł na budowę 100 pomników, które stanęły w parku Pamięci Narodowej niedaleko campusu toruńskiej akademii. Kontrola NIK wykazała, że przekazanie środków było niezgodne z wewnętrznymi przepisami. 

Telewizja Trwam w 2021 roku zanotowała wzrost przychodów do 12,06 mln zł (wpływy krajowe - 11,14 mln zł i z zagranicy - głównie USA i Kanady - 917 tys. zł). Przychody fundacji Lux Veritatis  wyniosły 56,4 mln zł, a zysk - 1,4 mln zł. Suma otrzymanych darowizn wyniosła 43,97 mln zł. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (36)

dodaj komentarz
zoomek
No dobra, PiS widomo zaplecze odmóżdżania starego elektoratu kupuje ale ciekawe ile płaci rabinom?
Bo cisza jest w temacie a bardzo jestem ciekaw.
Po prostu czuję przez skórę że Rydzyk to mały Miki w porównaniu.
forfun
pis płaci ale koszty ponosi społeczeństwo.
mirek6504
A na Podlasiu pod strzechami pędzą najlepszy bimber w Europa
vinietune
Pisze się "w Podlasiu"
sloneczkodzg
A może niech bankier napisze ile to PO płaciło dla wyborczej i Newsweeka ogromne pieniądze POdatników ? W obu przypadkach nie powinno mieć miejsca na takie rozrzutne finansowanie mediów .
forfun
czyli idąc twoim tropem rozumowania - ktoś kiedyś kogoś zabił dlatego dziś ja też mogę ???

ale jeśli nie o to ci chodziło to trop ich i rozliczaj sprawiedliwość musi być nawet po latach tylko zrób to a nie insynuuj.
andregru
Dlaczego PO gdy rządziła nie zrobiła porządku z dotowaniem kościoła a zabrała się za podnoszenie wieku emerytalnego nie młodym mundurowym emerytom a reszcie społeczeństwa .
langdon25
To kolejny grzech zaniechania Tuska.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
andregru
Zadłużenie galopuje . A ile PIS przepycha przez BGK , PFR i fundusze celowe partyjnych kolegów bez żadnej kontroli Sejmu , Senatu .

Powiązane: Telewizja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki