REKLAMA

Zamiast do banku, to do SKOK-u? Od dziś bezpieczniej

Wojciech Boczoń2013-11-29 04:50analityk Bankier.pl
publikacja
2013-11-29 04:50

Od dziś oszczędności zdeponowane w SKOK-ach chroni państwowy Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To istotna informacja nie tylko dla członków kas oszczędnościowych. Oprocentowanie lokat w niektórych SKOK jest wyższe niż w bankach.

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe skupiają dziś ponad 2,6 mln członków. Choć w założeniu ich działalność opiera się na innych zasadach niż działalność banków (są to spółdzielnie), to w praktyce ich oferta niewiele różni się od sektora bankowego. Prowadzą konta osobiste, oferują obsługę internetową, wydają karty, przyjmują lokaty, udzielają kredytów, a w reklamach wykorzystują celebrytów.

Zasadnicza różnica to konieczność uzyskania statusu członka spółdzielni. W praktyce spółdzielcą może zostać każdy, kto wypełni deklarację, zapłaci wpisowe i wykupi udział członkowski. Nie są to wysokie kwoty, a wkład członkowski i udziały są zwracane, gdy klient chce zrezygnować z członkostwa w kasie.

Bardzo ważna zmiana

Do dziś była jeszcze jedna ważna różnica: depozyty w SKOK-ach nie były gwarantowane przez państwo. Kasy miały swój własny system zabezpieczeń prowadzony przez własne towarzystwo ubezpieczeniowe. Trudno powiedzieć na ile skuteczny, bo nie było konieczności wykorzystania go w praktyce. Do tej pory argument ten zniechęcał jednak wiele osób do deponowania swoich oszczędności w spółdzielczych kasach.

Od 29 listopada depozyty w SKOK-ach gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny - tę samą instytucję, która gwarantuje bezpieczeństwo lokat w bankach. To ważna informacja nie tylko dla członków kas, ale także dla ich potencjalnych klientów. Część SKOK-ów oferuje bowiem całkiem niezłe warunki depozytów oraz konkurencyjne stawki kredytów.

Skutki uboczne

Objęcie gwarancji nad depozytami przez BFG ma też swoje skutki uboczne. Jeszcze do niedawna oferta depozytowa SKOK charakteryzowała się tym, że oprocentowanie w Kasach było wyższe nawet o 2-3 proc. od ofert banków. Już w ubiegłym roku zwracaliśmy uwagę, że objęcie SKOK-ów państwowym nadzorem będzie skutkowało spadkami w oprocentowaniu lokat. Kasy będą bowiem musiały płacić na rzecz funduszu wyższe składki oraz utrzymywać wyższy współczynnik wypłacalności.

Ten scenariusz się potwierdził. Dziś oprocentowanie depozytów w największej kasie - SKOK-u Stefczyka - zbliżone jest do oferty bankowej (stawki 2-4 proc.). Nadal jednak można znaleźć Kasy, gdzie oprocentowanie lokat bije na głowę depozyty bankowe. Podobnie jednak jak w sektorze bankowym, coraz częściej najlepsze stawki oferowane są osobom, które założą w kasach konto osobiste.

Dobre lokaty w SKOK

Dla przykładu SKOK Wołomin płaci 5,8 proc. na rocznej Lokacie Pewnej z ROR. Osoby, które wniosą więcej udziałów, mogą liczyć nawet na 6 proc. Deponując pieniądze na pół roku w Kasie Polskiej można zarobić 4,5 proc. Tutaj także oprocentowanie uzależnione jest od liczby udziałów wniesionych przez klienta. Hojnie za depozyty płaci też SKOK Kujawiak - oferuje stawki powyżej 4 proc.

Oferta kont osobistych i kredytów zbliżona jest natomiast do sektora bankowego, również pod względem cenowym. Zasadnicza różnica to brak kart kredytowych. Członkowie SKOK mogą korzystać tylko z kart debetowych powiązanych z rachunkami. SKOK-i mają jeszcze jedną ważną zaletę w stosunku do sektora bankowego: indywidualne podejście do członków. Decyzje nie są podejmowane na poziomie centrali, a przez kierowników oddziałów.

Objęcie depozytów w SKOK-ach gwarancjami BFG niewątpliwie przyczyni się do wzrostu zainteresowania ich ofertą. Choć SKOK-i długo broniły się przed zmianami w prawie, to w praktyce nowe regulacje mogą im wyjść na dobre. Niestety w dłuższej perspektywie może pojawić się ryzyko, że kasy nie będą już chciały tak hojnie dopłacać do depozytów.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Ja
Śmiesznie się to czyta teraz, gdy wszystkie skoki z akapitu "Dobre lokaty w SKOK" są w stanie upadłości.
~moniaa
Skok Wolomin upadl i gdyby nie BFG to ludzie dostaliby fige z makiem zamiast zwrotu srodkow (do 100tys.euro.). BFG wyplacil ponad 2mld na zwroty dla kl SKOK Wolomin. Skoki nie powinny istniec, takie jest moje zdanie. Upadaja jeden po drugim.
~olo
Piszą "Państwowy", tak jakby wszystko co "państwowe" to świetne, a wszystko co prywatne to błeee. Państwowy jest także ZUS, PKP, skarbówka i wiele innych beznadziejnych, nieefektywnych instytucji.
Państwowy nadzór? Olaboga. Państwowy ZUS nawet nie potrafi zapewnić podstawowych świadczeń ludziom,
Piszą "Państwowy", tak jakby wszystko co "państwowe" to świetne, a wszystko co prywatne to błeee. Państwowy jest także ZUS, PKP, skarbówka i wiele innych beznadziejnych, nieefektywnych instytucji.
Państwowy nadzór? Olaboga. Państwowy ZUS nawet nie potrafi zapewnić podstawowych świadczeń ludziom, od których latami brał kasę. Nie potrafi, i sięga teraz po pieniądze z OFE.
Przepraszam, ale dla mnie "państwowy" oznacza niestety gorszy, mniej efektywny, nieskuteczny, nieufny. A na pewno już droższy.
~członek
Mnie nie zwrócili składek , zwrot ubezpeczenia 2 mięsiące po interwencjach a nie do 14 dni jak w umowie. Weksla nie chcieli oddać. Jak nie macie problemów to je znajdziecie.
~sm
Bardzo dobry , jasny i objektywny artykuł.
~AZ
to jest tak jak dresiarz przyjedzie i ci powie że od jutra masz jego ochronę !!
oczywiście bedzie to troszkę kosztować ale ty nie możesz powiedzieć NIE !!!!
~BAQSIOR
Nietrafione kredyty w bankach stanowią dziś około 8% wszystkich udzielonych kredytów, a nietrafione kredyty w SKOK-ach prawie 40% ! ! ! ! ............. i w dodatku w sprawozdaniach za ubiegly rok ponad 80% SKOK-ow wykazywalo straty, czyli byly one NIEWYPLACALNE. Gratuleje wiec dobrego samopoczucia tym ktorzy mieli tam pieniazki.Nietrafione kredyty w bankach stanowią dziś około 8% wszystkich udzielonych kredytów, a nietrafione kredyty w SKOK-ach prawie 40% ! ! ! ! ............. i w dodatku w sprawozdaniach za ubiegly rok ponad 80% SKOK-ow wykazywalo straty, czyli byly one NIEWYPLACALNE. Gratuleje wiec dobrego samopoczucia tym ktorzy mieli tam pieniazki........ A SKOK w Wolominie podobno dawal kredyty nawet bezdomnym slupom.
~rzyg
Dnia 2013-11-29 o godz. 12:22 ~BAQSIOR napisał(a):
> A SKOK w Wolominie podobno dawal kredyty nawet bezdomnym
> slupom.

Ciekawe, że kredyty te były doskonale spłacane. Kredytem ukrywano lewe dochody.
Media robia ludziom wodę z mózgu
Polak genetyczny pijak i zlodziej woła łapać złodzieja.
Zostaja
Dnia 2013-11-29 o godz. 12:22 ~BAQSIOR napisał(a):
> A SKOK w Wolominie podobno dawal kredyty nawet bezdomnym
> slupom.

Ciekawe, że kredyty te były doskonale spłacane. Kredytem ukrywano lewe dochody.
Media robia ludziom wodę z mózgu
Polak genetyczny pijak i zlodziej woła łapać złodzieja.
Zostaja ci co nie są prawdziwymi Polakami, ukryta opcja niemiecka, która pracuje na polakow, szidów i innych.
~Obywatel K
Ja mam kaske w SKOKu - z pelna swiadomoscia ryzyka i korzysci.
O zadna ochrone nie prosilem.

Dzieki bankowo-politycznej mafii zostalem teraz objety ochrona i oczywiscie dodatkowym haraczem. Zaiste jest co swietowac.
~cyklotron
czyli państwowymi pieniędzmi gwarantuje się bankrutów?kto na to kase wykłada?jakim prawem?!

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki