WAŻNE

Załamanie chińskiej ofensywy inwestycyjnej [Wykres dnia]

2019-02-22 09:30
publikacja
2019-02-22 09:30
fot. Pedro Nunes / FORUM

Po kilku latach zwiększania wydatków na przejęcia zagranicznych firm i budowę biznesu od zera poza rynkiem krajowym chińska ofensywa inwestycyjna załamała się.

Po raz pierwszy od 5 lat wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych* spadła poniżej 100 mld dol. - wynika z szacunków Ludowego Banku Chin. Ubiegły rok był drugim rokiem zmniejszenia tempa ekspansji przedsiębiorstw zza Muru z rzędu. Wskazują na to również inne dane.

Chińskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne [mld dol.] / Bankier.pl na podstawie danych SAFE

Chińska ekspansja kapitałowa gwałtownie przyspieszyła w latach 2011-16. Chińczycy dołączyli wówczas do grona największych inwestorów na świecie, co w wielu krajach wzbudziło obawy i niechęć miejscowej ludności oraz polityków. Argumentując za powstrzymaniem fali napływu chińskiego kapitału, wskazuje się na potencjalne niepożądane konsekwencje polityczne i gospodarcze, tj. zagrożenie bezpieczeństwa narodowego czy pozyskanie przewag konkurencyjnych przez podmioty zza Muru, choćby w zakresie nowoczesnych technologii.

Skłoniło to wiele państw do podjęcia próby zahamowania napływu chińskich inwestycji. Zaostrzenie regulacji i nastrojów antychińskich, ale przede wszystkim odgórne ograniczenie ekspansji przez obawiający się poważnych problemów w sektorze finansowym Pekin, spowodowały załamanie ofensywy inwestycyjnej. W ostatnich dwóch latach średni odpływ BIZ zza Muru wyniósł już poniżej 100 mld dol. - wynika z szacunków tamtejszego banku centralnego.

*jako bezpośrednią inwestycję zagraniczną klasyfikuje się całkowite lub częściowe przejęcie własności istniejącego podmiotu gospodarczego za granicą lub utworzenie nowego w celu prowadzenia tam działalności biznesowej. MFW i OECD uważają, że inwestycja może być uznana za bezpośrednią, jeśli w jej wyniku udział inwestora w spółce jest nie mniejszy niż 10%, przy zachowaniu kryterium efektywnego głosu w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

BIZ nie są jedyną formą inwestowania kapitału za granicą. Ludowy Bank Chin lokuje ogromne środki w obligacje innych państw, a państwowe banki udzielają pożyczek krajom rozwijającym się na projekty infrastrukturalne, często realizowane przez chińskie przedsiębiorstwa. Inwestorzy zza Muru kupują również niewielkie (poniżej 10 proc.) pakiety udziałów w spółkach, które nie są klasyfikowane jako BIZ a jako inwestycje portfelowe. Obywatele Państwa Środka są również ważnymi inwestorami na rynkach nieruchomości m.in. w Kanadzie czy Australii.

MKa

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
sel
Nie tyle załamała się ofensywa co wolą inwestować u siebie., szczególnie jak rośnie ryzyko i spada sens inwestycji za granicą.
jendreka
Kiedyś musiało nastąpić załamanie, a właściwie nasycenie.
ald
O kupowaniu amerykańskich nieruchomości przez Chiny za amerykańskie długi podobnie pisze też ten autor co w linku poniżej. Te wszystkie artykułu tak się zbiegają w czasie jakby rzeczywiście coś było na rzeczy: https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2019/02/22/wells-fargo-new-century-2-0/
talmud
poniewaz "amerykanie" od lat oszukuja caly swiat wykorzystujac uprzywilejowany status dollara wiec chinczycy w tej rozgrywce grajac znaczonymi kartami tez graja pod "oczekiwania rynku"
summa summarum upadek bedzie bardzo bolesny :):)
zwolennikom "demokracji" & zaklinaczom rzeczywistosci - good luck
ajwaj
""Ludowy Bank Chin lokuje ogromne środki w obligacje innych państw, a państwowe banki udzielają pożyczek krajom rozwijającym się na projekty infrastrukturalne, często realizowane przez chińskie przedsiębiorstwa.""

I to jest OK.
Rodzynki w gospodarkach np. UE chinscy przyjaciele duzo juz maja.
""Ludowy Bank Chin lokuje ogromne środki w obligacje innych państw, a państwowe banki udzielają pożyczek krajom rozwijającym się na projekty infrastrukturalne, często realizowane przez chińskie przedsiębiorstwa.""

I to jest OK.
Rodzynki w gospodarkach np. UE chinscy przyjaciele duzo juz maja. Firmy nowoczesne, z potencjalem dochodowym. geo-strategicznym m.in. automaty KUKA, pompy betonowe, SAAB nie dla auta, a technologii silników do samolotów wojennych, port Pireus, sieci energ. Europy pld. itd. itp. A inne jak w artykule sobie zbuduja.
ajwaj
Na marginesie tematu > Juan bedzie silny :)

""We wtorek prezydent USA niespodziewanie ogłosił, że podwyżka ceł na chińskie towary została odroczona na czas nieokreślony. "Nie mogę powiedzieć na pewno, kiedy nowe obowiązki zostaną wprowadzone, 1 marca nie jest magiczną datą" - powiedział
Na marginesie tematu > Juan bedzie silny :)

""We wtorek prezydent USA niespodziewanie ogłosił, że podwyżka ceł na chińskie towary została odroczona na czas nieokreślony. "Nie mogę powiedzieć na pewno, kiedy nowe obowiązki zostaną wprowadzone, 1 marca nie jest magiczną datą" - powiedział Trump. Chociaż wcześniej grozili, że wprowadzą je od 1 marca, jeśli Chiny nie zgodzą się na warunki amerykańskie - od zmniejszenia nadwyżki w handlu ze Stanami Zjednoczonymi do ograniczenia zaawansowanego technologicznie programu rozwoju "Made in China - 2025".
Od jakiegoś czasu w Waszyngtonie program ten w ogóle się nie wspomina - Amerykanie nagle skupili się na żądaniu od Pekinu rezygnacji z polityki osłabiania juana, choć wcześniej ten temat nie pojawił się w rozmowach dwustronnych.""

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki