Zakupy z Chin: jak kupować przez AliExpress?

Kupowanie przez internet na trwałe zagościło w życiu polskich konsumentów. Do niedawna zakupy online ograniczały się do terytorium naszego kraju, dzisiaj proste i wygodne jest również sprowadzanie produktów z zagranicy. Jednym z coraz popularniejszych w Polsce serwisów zakupowych jest chiński AliExpress.com. Podpowiadamy, jak skorzystać z serwisu krok po kroku.  

Uruchomiony w 2010 roku AliExpress.com jest jedną z największych na świecie platform sprzedaży online B2C (Business To Customer). Portal należy do istniejącej od 15 lat grupy handlowej Alibaba, zarządzającej kilkunastoma pomniejszymi serwisami, m.in. chińskim Yahoo. Na AliExpress można kupić niemal wszystko, od ubrań, przez elektronikę, wyposażenie domu i kosmetyki, aż po akcesoria sportowe. Siłą napędową serwisu są wyjątkowo atrakcyjne ceny produktów, które są efektem dwóch czynników. Po pierwsze, oferowane towary są w 100 procentach wyprodukowane w Chinach, stąd ceny nie są powiększone o koszty, które ponoszą firmy importujące. Po drugie, oferenci nie posiadają fizycznego sklepu i sprzedają wyłącznie za pośrednictwem internetu, stąd ceny nie uwzględniają kosztu wynajmu lokalu. Na tym jednak oszczędności przy zakupach z Chin się nie kończą.

Zakupy z AliExpress - poradnik

Po zwiększeniu stawek zwolnień celnych pod koniec 2008 roku, sprowadzanie towarów z Chin jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż wcześniej. Obecnie jeśli łączna wartość towarów w paczce nie przekracza 150 euro, nie trzeba płacić cła. Pozostaje jednak jeszcze podatek VAT, dla którego kwotą graniczną jest zaledwie 22 euro. Na ratunek przychodzą tu przepisy unijne i krajowe, które zwalniają z obowiązku płacenia VAT-u aż do kwoty 45 euro, o ile przesyłka jest prezentem wysłanym od osoby prywatnej na potrzeby osobiste, a nie handlowe. Łatwo się więc domyślić, że wszystkie paczki, jakie otrzymamy, robiąc zakupy, oznaczone będą jako prezenty o zadeklarowanej wartości nie większej niż 45 euro. Oczywiście w przeliczeniu na dolary amerykańskie, bo właśnie to jest waluta obowiązująca w AliExpress.

(cumseface.eu)

W przypadku kiedy kupujemy towar przekraczający wyżej wymienione stawki, istnieje ryzyko, że nadgorliwy celnik jednak zajrzy do środka i wówczas możemy spodziewać się wezwania do korekty wartości oraz oczywiście uiszczenia opłat. Stosowanym sposobem na uśpienie czujności służby celnej jest oznaczenie paczki przez nadawcę znakiem CE, który często mylnie jest odczytywany jako Conformité Européenne, czyli „zgodny z dyrektywami UE”, podczas gdy w rzeczywistości oznacza… China Export. To, że oba znaki są bliźniaczo podobne, nie jest oczywiście przypadkiem.

Wybierz produkt, ale ostrożnie 

Jak każdy serwis umożliwiający handel internetowy, AliExpress wymaga rejestracji przed rozpoczęciem zakupów. Nie jest ona oczywiście konieczna do samego przeglądania ofert. Strona główna serwisu przywita nas dziewięcioma głównymi kategoriami, które dzielą się na kilkadziesiąt szczegółowych podkategorii.

Ze strony głównej można przejść do dziewięciu kategorii tematycznych
Ze strony głównej można przejść do dziewięciu kategorii tematycznychDodatkowo serwis oferuje dość dokładne filtrowanie wyszukiwania, pozwalające na precyzyjne określenie cech poszukiwanego przez nas produktu. W odróżnieniu jednak od znajomych stron tego rodzaju, jak krajowe Allegro czy zagraniczny eBay, nie ma tu możliwości szukania towaru po nazwie firmy. Co więcej nazwy firmy nie występują w tytułach ofert, a na zdjęciach ich logo często jest rozmazane. Wynika to z faktu, że ubrania albo sprzęt elektroniczny dostępne na AliExpress albo są podrobione, albo sprzedawane bez niezbędnych zezwoleń. Jak więc ustrzec się przed kupnem podróbek o marnej jakości?

Rozmazane logo na bluzie - typowa oferta na AliExpress
Rozmazane logo na bluzie - typowa oferta na AliExpress

Sygnałem ostrzegawczym powinna być cena. Łatwo dać się oczarować atrakcyjnym ofertom, które w ogromnych ilościach znajdziemy na AliExpress, ale nie można mieć złudzeń, że oryginalny zegarek Emporio Armani da się kupić za 12 dolarów, podczas gdy na naszym rynku kupno tego samego modelu to wydatek rzędu 1000 złotych. W kontekście podróbek warto przytoczyć historię nowego iPhone’a 6, który był dostępny na AliExpress zanim w ogóle pojawił się w Chinach. Był oczywiście podrobiony w każdym calu i nawet system operacyjny był tylko zmodyfikowanym Androidem z nałożoną łatką, mającą za zadanie „udawać” iOS charakterystyczny dla produktów marki Apple.

Na co jeszcze zwracać uwagę w trakcie zakupów przez AliExpress? Z całą pewnością na rozmiary ubrań. Chińczycy mają trochę inne od nas spojrzenie na to, czym jest rozmiar L, a czym XXL, w konsekwencji czego ubrania mogą okazać się za małe. Rozumieją to sami sprzedawcy, najczęściej więc podają dokładne wymiary. Warto z tego skorzystać.

Podobnie jak inne platformy zakupowe, AliExpress również posiada system wzajemnego oceniania się i komentowania transakcji. Zanim więc zdecydujemy się na kupno wyjątkowo atrakcyjnego artykułu, warto zapoznać się zarówno z historią sprzedawcy i opiniami jego poprzednich klientów, jak i ocenami dotyczącymi samego produktu. W ten sposób ustrzeżemy się przed nieuczciwym oferentem albo towarem złej jakości.

Sprawdź koszty i czas przesyłki przy zakupach z Chin»

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 3 ~artur

Wszystkim zaczynającym przygodę z ali i zakupami z chin polecam forum telchina.pl kopalnia wiedzy o zakupach z Chin. Do tego dziennie kupony zniżkowe i promocje.
Można też pogadać z przedstawicielami chińskich sklepow na Polskę.

! Odpowiedz
7 4 ~gościu

ostatnio sporo kupuję na aliexpress i podobno mają postawić paczkomaty aliexpres w Warszawie także będzie jeszcze wygodniej

! Odpowiedz
7 5 ~Zenek

Ten artykuł to jeden wielki stek wypocin myślowych, podejrzewam że gdyby autor artykułu przyłożył się to zapewne zrobiłby artykuł na 10 lub 20 stron z którego i tak nic się nie dowiemy konkretnego.

! Odpowiedz
4 15 ~HCHM

UWAGA !!! CHAMSTWO !!! Od dłuższego czasu korzystam z portalu Aliexpress. W sumie złożyłem tam już ponad 300 zamówień, uzyskując najwyższy status klienta A4. Sądziłem, że obliguje on portal do poważnego traktowania klientów. Po każdym zakupie byłem proszony o pozostawienie swojego komentarza. Niestety, kilkunaście procent zamówień nie zostało zrealizowanych na "europejskim" poziomie. Produkty przychodziły uszkodzone (i nie były to typowe szkody dla transportu), wybrakowane, kolory i towary (!) były mylone, materiały okazywały się faktycznie inne niż w zamówieniu, niektóre wyroby śmierdziały dziwnymi substancjami chemicznymi, a część przesyłek - mimo natychmiastowego opłacenia - do mnie nie dochodziła (szczególnie tzw. "super okazje cenowe", wystawiane chyba wyłącznie jako przynęta) itp. Chińscy oferenci najwidoczniej nie stosują żadnej kontroli jakości przed wysyłką. W takich przypadkach moje komentarze nie były oczywiście pozytywne i ostrzegałem w nich potencjalnych klientów przed zakupami w danym sklepie, podając konkretny powód. W odpowiedzi od niedawna portal ALIEXPRESS ZABLOKOWAŁ U MNIE MOŻLIWOŚĆ PISANIA KOMENTARZY ORAZ MOŻLIWOŚĆ ZGŁASZANIA SPORU ZE SPRZEDAWCĄ, co w praktyce jest jedyną szansą na odzyskanie przelanych na darmo pieniędzy. Koniec z moimi zamówieniami - a wszystkich innych ostrzegam i serdecznie odradzam im ten portal.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 11 rekim

dla mnie to porazka,chcialem kupic klawiature,oczywiscie wplata od razu,i najpierw system przetwarza zakup trwa to jakies 6 dni,po ty czasie dostalem wiadomosc ze towar zostanie wyslany,na drugi dzien dostalem wiadomosc ze niestety klawiatura jest ale uzywana i czy chce ja kupic za ta cene.podziekowalem ale kasy to do teraz nie ma.nie polecam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 ~chinamasters

Na pewno skorzystacie, poradnik porusza wiele kwestii mozecie polecic komus kto chcialby rozpoczac kupowanie z Ali https://goo.gl/MI753Y

! Odpowiedz
14 10 ~WŚCIEKŁY

Aliexpress oszukuje!!! Nie wierzcie w gwarancję zwrotu pieniędzy!!! Otrzymałem niesprawne słuchawki i pomimo otworzenia sporu, dołączyłem zdjęcia, na życzenie sprzedawcy dołączyłem film, a kasy i tak nie odzyskałem.
D Z I A D O S T W O

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT