REKLAMA

Zakupy z AliExpress – cło, VAT i ochrona kupujących

Weronika Szkwarek2016-02-18 06:00, akt.2021-04-09 14:05redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-02-18 06:00
aktualizacja
2021-04-09 14:05

Kiedy należy zapłacić cło, a kiedy VAT? Co zrobić, gdy naszą przesyłkę zatrzymano na odprawie celnej? Produkty o jakiej wartości są zwolnione z dodatkowych opłat? W artykule odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości kupujących na AliExpress.com.

Z raportu „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” wynika, że zagraniczne portale specjalizujące się w e-zakupach rosną w siłę. Badani przynajmniej raz w życiu skorzystali z następujących serwisów: eBay (25%), Amazon (11%) oraz AliExpress (7%). Liczba polskich klientów ostatniej z wymienionych stron www stale rośnie, a z nią – świadomość zakupów. Pisaliśmy już o tym, jak robić zakupy na AliExpress, tym razem omawiamy najczęstsze problemy związane z zakupami na AliExpress.

fot. / / FORUM

Zakupy z AliExpress – o bezpieczeństwie i zapobieganiu

Na portalu AliExpress funkcjonuje program ochrony kupujących – dlatego też należy zwrócić uwagę, czy dany sprzedawca do niego przystąpił. Polega on na tym, że dopóki nie poinformujemy serwisu o otrzymaniu towaru, sprzedający nie dostanie naszych pieniędzy (AliExpress pełni tutaj rolę pośrednika, który „zamraża” pieniądze na czas dostawy). Natomiast w przypadku, gdy produkt okaże się niesatysfakcjonujący – otrzymamy pełny lub częściowy zwrot poniesionych wydatków.

Reklama

Jeżeli zamówiony produkt nie dotarł w wyznaczonym czasie lub nie jest zgodny z opisem zawartym na aukcji, należy:

  1. Skontaktować się ze sprzedawcą i poinformować go o swoich uwagach.
  2. Otworzyć spór (opcja dostępna w serwisie), aby otrzymać zwrot pieniędzy (w przypadku gdy sprzedający nie rozwiązał naszego problemu).
  3. Rozszerzyć spór i włączyć do niego AliExpress, który oceni sytuację i spełni rolę mediatora.

Co można zrobić, aby uniknąć nieuczciwych sprzedających i kupić to, czego potrzebujemy? Po pierwsze, zwracamy uwagę na główne menu (od niedawna funkcjonuje polska wersja serwisu) i ustawiamy następujące elementy:

  1. Dostarcz do Polski
  2. Darmowa dostawa (większość produktów obejmuje darmowa dostawa, jednak należy na to zwrócić uwagę, bo niekiedy koszty przesyłki przewyższają koszt produktu), obecnie dostępne są również możliwości wysyłki za pomocą Paczkomatów InPost lub płatnymi, ale rejestrowanymi przesyłkami
  3. Można wybrać magazyn, z którego zostanie wysłany towar, po kliknięciu w "Wyślij z" rozwinie się lista państw. Opłaty za wysyłkę mogą różnić się w zależności od wybranego magazynu.
fot. / / AliExpress.com

Warto zwrócić uwagę na podstawowe dane o sprzedawcy, czyli górny pasek nad aukcją – ile lat dany sklep funkcjonuje na AliExpress, ile ma pozytywnych komentarzy i jaką ma rangę (diamenty). Dodatkowo można przejść na stronę sklepu i przeczytać komentarze do innych aukcji sprzedającego.

fot. / / Aliexpress.com

Opinie o sprzedawcy też są nie bez znaczenia – należy sprawdzić, ile pozytywnych komentarzy ma sprzedający, w komentarzach do transakcji można poszukać zdjęć kupujących, sprawdzić, czego dotyczyły negatywne opinie.

fot. / / Aliexpress.com

Jeżeli wybraliśmy już produkt, który spełnia nasze oczekiwania oraz pochodzi z zaufanego sklepu, możemy zamówić towar. Kupując na AliExpress, nie trzeba posiadać konta walutowego, po wprowadzeniu w ubiegłym roku funkcji Przelewy24, klienci z Polski mogą w prosty sposób opłacić zakupy. Kwota „koszyka” zostaje przemnożona przez aktualny kurs dolara i nie dopłacamy za przewalutowanie (chyba że wybierzemy metodę płatności kartą debetową).

Zakupy z Aliexpress - czy muszę zapłacić VAT i cło?

Do końca czerwca 2021 roku, w przypadku zakupów o niedużej wartości, do 22 euro, przesyłki pochodzące z Chin były zwolnione z VAT. Natomiast jeżeli sprzedający na deklaracji celnej zaznaczył okienko z napisem „Gift” – wartość przesyłki zwolnionej z podatku VAT wzrastała do 45 euro.

Uwaga, od lipca 2021 roku nastąpiły w tym zakresie zmiany, o czym piszemy niżej. 

Osoby, które zamówiły towar droższy, mogą otrzymać zawiadomienie z urzędu celnego o konieczności opłacenia podatku VAT. W treści zawiadomienia otrzymamy informację o tym, co musimy dostarczyć do urzędu celnego. Najczęściej należy przesłać lub dostarczyć osobiście:

  1. Wypełnione zawiadomienie (dołączone w dokumencie);
  2. Faktura, paragon, potwierdzenie transakcji zakupu internetowego lub inny dokument potwierdzający dokonanie zakupu: (np. zamówienie) wraz z potwierdzeniem zapłaty (np. paypal, bankowy dowód zapłaty);

Zaleca się, aby po dostarczeniu dokumentów telefonicznie potwierdzić, czy urząd celny je otrzymał, a przesyłka wraz z naszym oświadczeniem została przeznaczona do wysyłki pocztowej. VAT będziemy mieli obowiązek opłacić dopiero przy odbiorze przesyłki (podatek wynosi 23% od wartości produktu przeliczonej na złotówki według kursu NBP) oraz dodatkową opłatę pocztową za przedstawienie przesyłki do kontroli celnej (1,23 zł lub 3,94 zł).

Zakupy z AliExpress – czy muszę zapłacić cło?

Kupując na AliExpress, możemy spotkać się również z koniecznością opłacenia cła. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów: „Zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości, wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się w Unii Europejskiej, przy czym „towary o niewielkiej wartości" oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę.”

W przypadku gdy zakupiony przez nas towar ma wartość wyższą niż 150 euro, otrzymamy zawiadomienie o konieczności dosłania dokumentów potwierdzających zakup. Wysokość cła jest różna dla poszczególnych produktów, warto mieć na uwadze, że część z nich ma zerową stawkę, a pozostałe wynoszą od 3-8% wartości towaru. Koszt cła dla konkretnego towaru możemy sprawdzić w systemie ISZTAR. Cło razem z VAT-em opłacimy przy odbiorze przesyłki. 

Kupujący na AliExpress potwierdzają, że nie wszystkie paczki są sprawdzane przez urzędy celne, dlatego też konieczność opłacenia VAT-u i/lub cła może nas po prostu ominąć. Co w przypadku, gdy zdecydujemy się na nieopłacenie cła lub VAT-u? Przesyłka wróci do sprzedawcy, a my będziemy musieli liczyć się z niełatwą drogą odzyskania pieniędzy.

Więcej na ten temat piszemy w artykule pt. "Zakupy na AliExpress będą droższe przez zmiany w podatkach. Podpowiadamy, kiedy trzeba zapłacić VAT i cło"

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy

Nawet 6% w skali roku na atrakcyjnej lokacie Facto

Komentarze (126)

dodaj komentarz
jswfan
Potwierdzam tez mnie oszukal Aliexpress. Od kiedy PISiory zaczyly pieprzyc ze dzieki umowie na VAT zwiekszy sie bezpieczenstwo, mnostwo Polakow zostalo oszukanych na Aliexpress. Odwolania nic nie daja!! Chinczycy podaja fejkowe potwierdzenia dostarczenia. Mimo ze nasza poczta nic nie wie o takich przesylkach dla Aliexpress to dowod Potwierdzam tez mnie oszukal Aliexpress. Od kiedy PISiory zaczyly pieprzyc ze dzieki umowie na VAT zwiekszy sie bezpieczenstwo, mnostwo Polakow zostalo oszukanych na Aliexpress. Odwolania nic nie daja!! Chinczycy podaja fejkowe potwierdzenia dostarczenia. Mimo ze nasza poczta nic nie wie o takich przesylkach dla Aliexpress to dowod ze dostales paczke. Takze przestrzegam Rodakow...kupowac tylko ze sprawdzonych sklepow. Podpisali jakies gowno po ktorym Chinczycy bezkarnie oszukuja na Aliexpress ...
grzelew1972
Z tego wszystkiego pewne tylko vat i cło. Swoją drogą dziwne że CHRL nie kopnie w d... tych naszych zasrancen w sprawie opodatkownia ich produktów. Przecież oni podkulą ogon przed każdym. Nawet przed Czechami.
Jak bym był prezydentem Xi to bym zadzwonił do nowego kanclerza IV Rzeszy i polecił mu zrobić porządek z tymi zasrancen
Z tego wszystkiego pewne tylko vat i cło. Swoją drogą dziwne że CHRL nie kopnie w d... tych naszych zasrancen w sprawie opodatkownia ich produktów. Przecież oni podkulą ogon przed każdym. Nawet przed Czechami.
Jak bym był prezydentem Xi to bym zadzwonił do nowego kanclerza IV Rzeszy i polecił mu zrobić porządek z tymi zasrancen nad Wisłą. Jest przekonany że nie tylko towary zostałyby zwolnione z cła, ale jeszcze opłaciłyby zasrancen koszty przesyłki. Co prawda z naszego, ale trudno.
Jak chcemy żeby towary których nie produkujemy, nie chce nam się wytworzyć albo ich produkcja jest nieopłacalna ze względu na system podatkowy, pandemię i koszty pracy to apelujmy do Wielkiego Cesarza Xi. Może w swojej wielkiej chińskiej łaskawości wysłucha próśb ludu znad Wisły ..
mrbeast
Kiepska praca dziennikarska.
Czy zamówienia z maja i czerwca, które jak wiadomo wysłane są z opóźnieniem i dostarczane z dużym poślizgiem np. w lipcu 2021 - bedą opodatkowane nowym VATem?
bpsklamie
Liczy się data dostarczenia, a nie zakupu.
m00zyk
Rozumiem, że uczciwa konkurencja jest wtedy, gdy mogłeś kupić taniej, a teraz musisz drożej?
jas2 odpowiada m00zyk
Uczciwa konkurencja nie polega na niższej cenie (choć w dłuższym okresie do tego właśnie prowadzi), ale na jednakowym opodatkowaniu konkurujących podmiotów.
mrbeast
Twój sąsiad zza miedzy, który jest w gorszej sytuacji materialnej stawia Ci szlaban na drodze, zasieki, i kobie głebokie rowy, i jeszcze wlącza zakłócacz fal radiowych, wszystko po to żeby "wyrównać szanse". Dla Twojego dobra.

Śmiech na sali!
jas2 odpowiada mrbeast
Jeśli podatek VAT to są zasieki, to obowiązują wszystkich w Polsce. Dlaczego firmy z Chin miałyby VAT nie płacić? Jeśli mielibyśmy kogokolwiek zwalniać z VAT to chyba raczej firmy polskie?
lebero654 odpowiada jas2
Przecież vat płaci kupujący. Ogarnij się.

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki