REKLAMA

Zakupy z AliExpress – cło, VAT i ochrona kupujących

Weronika Szkwarek2016-02-18 06:00, akt.2021-04-09 14:05redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-02-18 06:00
aktualizacja
2021-04-09 14:05

Kiedy należy zapłacić cło, a kiedy VAT? Co zrobić, gdy naszą przesyłkę zatrzymano na odprawie celnej? Produkty o jakiej wartości są zwolnione z dodatkowych opłat? W artykule odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości kupujących na AliExpress.com.

Z raportu „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” wynika, że zagraniczne portale specjalizujące się w e-zakupach rosną w siłę. Badani przynajmniej raz w życiu skorzystali z następujących serwisów: eBay (25%), Amazon (11%) oraz AliExpress (7%). Liczba polskich klientów ostatniej z wymienionych stron www stale rośnie, a z nią – świadomość zakupów. Pisaliśmy już o tym, jak robić zakupy na AliExpress, tym razem omawiamy najczęstsze problemy związane z zakupami na AliExpress.

fot. / / FORUM

Zakupy z AliExpress – o bezpieczeństwie i zapobieganiu

Na portalu AliExpress funkcjonuje program ochrony kupujących – dlatego też należy zwrócić uwagę, czy dany sprzedawca do niego przystąpił. Polega on na tym, że dopóki nie poinformujemy serwisu o otrzymaniu towaru, sprzedający nie dostanie naszych pieniędzy (AliExpress pełni tutaj rolę pośrednika, który „zamraża” pieniądze na czas dostawy). Natomiast w przypadku, gdy produkt okaże się niesatysfakcjonujący – otrzymamy pełny lub częściowy zwrot poniesionych wydatków.

Jeżeli zamówiony produkt nie dotarł w wyznaczonym czasie lub nie jest zgodny z opisem zawartym na aukcji, należy:

  1. Skontaktować się ze sprzedawcą i poinformować go o swoich uwagach.
  2. Otworzyć spór (opcja dostępna w serwisie), aby otrzymać zwrot pieniędzy (w przypadku gdy sprzedający nie rozwiązał naszego problemu).
  3. Rozszerzyć spór i włączyć do niego AliExpress, który oceni sytuację i spełni rolę mediatora.

Co można zrobić, aby uniknąć nieuczciwych sprzedających i kupić to, czego potrzebujemy? Po pierwsze, zwracamy uwagę na główne menu (od niedawna funkcjonuje polska wersja serwisu) i ustawiamy następujące elementy:

  1. Dostarcz do Polski
  2. Darmowa dostawa (większość produktów obejmuje darmowa dostawa, jednak należy na to zwrócić uwagę, bo niekiedy koszty przesyłki przewyższają koszt produktu), obecnie dostępne są również możliwości wysyłki za pomocą Paczkomatów InPost lub płatnymi, ale rejestrowanymi przesyłkami
  3. Można wybrać magazyn, z którego zostanie wysłany towar, po kliknięciu w "Wyślij z" rozwinie się lista państw. Opłaty za wysyłkę mogą różnić się w zależności od wybranego magazynu.
fot. / / AliExpress.com

Warto zwrócić uwagę na podstawowe dane o sprzedawcy, czyli górny pasek nad aukcją – ile lat dany sklep funkcjonuje na AliExpress, ile ma pozytywnych komentarzy i jaką ma rangę (diamenty). Dodatkowo można przejść na stronę sklepu i przeczytać komentarze do innych aukcji sprzedającego.

fot. / / Aliexpress.com

Opinie o sprzedawcy też są nie bez znaczenia – należy sprawdzić, ile pozytywnych komentarzy ma sprzedający, w komentarzach do transakcji można poszukać zdjęć kupujących, sprawdzić, czego dotyczyły negatywne opinie.

fot. / / Aliexpress.com

Jeżeli wybraliśmy już produkt, który spełnia nasze oczekiwania oraz pochodzi z zaufanego sklepu, możemy zamówić towar. Kupując na AliExpress, nie trzeba posiadać konta walutowego, po wprowadzeniu w ubiegłym roku funkcji Przelewy24, klienci z Polski mogą w prosty sposób opłacić zakupy. Kwota „koszyka” zostaje przemnożona przez aktualny kurs dolara i nie dopłacamy za przewalutowanie (chyba że wybierzemy metodę płatności kartą debetową).

Czytaj dalej: Zakupy z Aliexpress – czy muszę opłacić VAT i cło?

Zakupy z Aliexpress – czy muszę opłacić VAT?

W przypadku zakupów o niedużej wartości, do 22 euro, przesyłki pochodzące z Chin są zwolnione z VAT. Natomiast jeżeli sprzedający na deklaracji celnej zaznaczy okienko z napisem „Gift” – wartość przesyłki zwolnionej z podatku VAT wzrasta do 45 euro. Podsumowując – jeżeli zamówimy towar z AliExpress o wartości niższej niż 22 euro, nie zapłacimy VAT-u, a powyżej 22 euro do 45 euro – prawdopodobnie nie zapłacimy VAT-u, ponieważ chińscy dostawy niemal we wszystkich przypadkach zaznaczają „Prezent” na deklaracji celnej. Uwaga, od lipca 2021 roku nastąpią w tym zakresie zmiany, o czym piszemy niżej. 

fot. / / Bankier.pl

Osoby, które zamówiły towar droższy, mogą otrzymać zawiadomienie z urzędu celnego o konieczności opłacenia podatku VAT. W treści zawiadomienia otrzymamy informację o tym, co musimy dostarczyć do urzędu celnego. Najczęściej należy przesłać lub dostarczyć osobiście:

  1. Wypełnione zawiadomienie (dołączone w dokumencie);
  2. Faktura, paragon, potwierdzenie transakcji zakupu internetowego lub inny dokument potwierdzający dokonanie zakupu: (np. zamówienie) wraz z potwierdzeniem zapłaty (np. paypal, bankowy dowód zapłaty);

Zaleca się, aby po dostarczeniu dokumentów telefonicznie potwierdzić, czy urząd celny je otrzymał, a przesyłka wraz z naszym oświadczeniem została przeznaczona do wysyłki pocztowej. VAT będziemy mieli obowiązek opłacić dopiero przy odbiorze przesyłki (podatek wynosi 23% od wartości produktu przeliczonej na złotówki według kursu NBP) oraz dodatkową opłatę pocztową za przedstawienie przesyłki do kontroli celnej (1,23 zł lub 3,94 zł).

Zakupy z AliExpress – czy muszę zapłacić cło?

Kupując na AliExpress, możemy spotkać się również z koniecznością opłacenia cła. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów: „Zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości, wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się w Unii Europejskiej, przy czym „towary o niewielkiej wartości" oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę.”

W przypadku gdy zakupiony przez nas towar ma wartość wyższą niż 150 euro, otrzymamy zawiadomienie o konieczności dosłania dokumentów potwierdzających zakup. Wysokość cła jest różna dla poszczególnych produktów, warto mieć na uwadze, że część z nich ma zerową stawkę, a pozostałe wynoszą od 3-8% wartości towaru. Koszt cła dla konkretnego towaru możemy sprawdzić w systemie ISZTAR. Cło razem z VAT-em opłacimy przy odbiorze przesyłki. 

Kupujący na AliExpress potwierdzają, że nie wszystkie paczki są sprawdzane przez urzędy celne, dlatego też konieczność opłacenia VAT-u i/lub cła może nas po prostu ominąć. Co w przypadku, gdy zdecydujemy się na nieopłacenie cła lub VAT-u? Przesyłka wróci do sprzedawcy, a my będziemy musieli liczyć się z niełatwą drogą odzyskania pieniędzy.

Zmiany od lipca 2021 roku w zakresie VAT

W kwietniu 2021 roku Ministerstwo Finansów podało, że wprowadzi unijne rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce. Jakie zmiany czekają kupujących na AliExpress? Pakiet e-commerce obejmuje między innymi likwidację w całej Unii Europejskiej zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro, czy nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników. 

Planowany termin wejścia w życie zmian w zakresie pakietu e-commerce to 1 lipca 2021 roku. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (118)

dodaj komentarz
mrbeast
Kiepska praca dziennikarska.
Czy zamówienia z maja i czerwca, które jak wiadomo wysłane są z opóźnieniem i dostarczane z dużym poślizgiem np. w lipcu 2021 - bedą opodatkowane nowym VATem?
jas2
Nareszcie będzie uczciwa konkurencja.
m00zyk
Rozumiem, że uczciwa konkurencja jest wtedy, gdy mogłeś kupić taniej, a teraz musisz drożej?
jas2 odpowiada m00zyk
Uczciwa konkurencja nie polega na niższej cenie (choć w dłuższym okresie do tego właśnie prowadzi), ale na jednakowym opodatkowaniu konkurujących podmiotów.
mrbeast
Twój sąsiad zza miedzy, który jest w gorszej sytuacji materialnej stawia Ci szlaban na drodze, zasieki, i kobie głebokie rowy, i jeszcze wlącza zakłócacz fal radiowych, wszystko po to żeby "wyrównać szanse". Dla Twojego dobra.

Śmiech na sali!
trzynasty13-13
Witam,

Nie polecam zakupów na Aliexpres. W szczególności przestrzegam przed sklepem Xiaomi Mi Store. Zakupiłem w drugiej połowie 2019r telefon i niestety ani go nie otrzymałem ani nie otrzymałem zwrotu gotówki mimo składanych odwołań, pism z lokalnego oddziału poczty iż ta przesyłka nie dotarła itd... Dla zainteresowanych
Witam,

Nie polecam zakupów na Aliexpres. W szczególności przestrzegam przed sklepem Xiaomi Mi Store. Zakupiłem w drugiej połowie 2019r telefon i niestety ani go nie otrzymałem ani nie otrzymałem zwrotu gotówki mimo składanych odwołań, pism z lokalnego oddziału poczty iż ta przesyłka nie dotarła itd... Dla zainteresowanych prześlę szczegółowe informacje

Pozdrawiam
Robert
krystian_rs2
zakupiłem telefon z aliekspress, wiedziałem ze jego wartośc przekroczy 45 euro i najprawdopodobniej zapłacę wat, nie mniej przesyłke opłaciłem, opcja dostawy była free shipping, więc koszt telefonu plus ewentualny wat jako moje koszty założyłem. w aplikacji był status przesyłki "held by custom" ok, czekam zakupiłem telefon z aliekspress, wiedziałem ze jego wartośc przekroczy 45 euro i najprawdopodobniej zapłacę wat, nie mniej przesyłke opłaciłem, opcja dostawy była free shipping, więc koszt telefonu plus ewentualny wat jako moje koszty założyłem. w aplikacji był status przesyłki "held by custom" ok, czekam na zwolnienie z odprawy, i ku mojemu zdziwieniu otrzymałem list z poczty polskiej o fakcie zatrzymania mojej przesyłki na odprawie celnej za co poczta polska życzy sobie 17zł. zdziwiłem się bo raczej wszyscy kurierzy i przewoxnicy informuja o takich rzeczach mailem czy smsem a tu otrzymalem poprostu list polecony z poczty polskiej że moja paczka jest na odprawie celnej i że gdy ona dotrze poczta polska pobierze 17zł za to że mnie poinformowała o fakcie zatrzymania do odprawy, spotkał się ktoś z czymś takim. wiecie jak na przyszłośc uniknąc takiej sytuacji?
zdziwiło mnie to ponieważ odrobiłem lekcje, przygotowałem się do tego zakupu, sprawdziłem stawki celne, ewentualne sytuacje kiedy zapłace wat, kiedy nie, chiński sprzedawca oznaczył forme wysyłki jako darmową do polski więc poza ewentualnym cłem i watem oraz ceną zakupionego przedmiotu nie miało być innych kosztów prawda? czy coś przeoczyłem lub źle zrobiłem?
hball30
NIc ,żle zrobił ktoś "mądry" ,kto mysłi ,że jak będą masowo dowalać opłaty to ten handel przetrwa.NIestety ,kiedyś było warto ,teraz chcąć załatwać dzirę po 500+ zaczyna się dojenie na wszystkie strony-przykro to ppowioedzieć ,ale to robi się koszmar i opłacałność zakupów w chinach zniknie zaraz.NIc ,żle zrobił ktoś "mądry" ,kto mysłi ,że jak będą masowo dowalać opłaty to ten handel przetrwa.NIestety ,kiedyś było warto ,teraz chcąć załatwać dzirę po 500+ zaczyna się dojenie na wszystkie strony-przykro to ppowioedzieć ,ale to robi się koszmar i opłacałność zakupów w chinach zniknie zaraz.Te opłaty-sam się dzwiłem to jakieś bzdety,połata za pobranie opłaty i za jej przekaznie ...No Chin nigdy tu nie zbudują ,bo nawet jak Chinczyk wyprodukuje za 1 $ a sprzeda za 2 $ to tu wymysłą jakby zrobić z tego nastewpne 5 i nic z handlu.Polacy nie potrafią handlować ,nie mają też głowy do polityki,bo co to za polityka zarżnąć złotą kurę jaką jest handel z Chinami-rozumiem nałożyć wyrywkowe opłaty ,ale prawie 50 % od byle czego i nbotorycznie !!!! ( ja teraz mam każdą paczkę na cle -TAK NIE BYŁO NIGDY!!! ) - bo własnie najczesciej takie byle co za ok do 100 pln tam kupujemy,ale jak będzie wwiadomo ,żę w sumie kosztuje to 150 plus nerwy i czas....Jak zwykle ktoś coś s..ł i ja osobiscie rezygnuje z z zakupów ,nie mam zamiaru się bać i przpłacać- bo tak to wychodzi suma smarum .A kto straci : wszyscy: bo zarabniuała masowo poczta ,ludzie mieli tanie bibeloty a teraz jak to zwykle głupia pazerność położy kres złotej epoce tanich chińczyków,dzieki czemu ja rozwinąlem sobie hobby,bo na to tu nie byłoby mnie stać i widać ma nie być.Powiem któtko " jak zwykle takei myslenie to nie powiem co " kązdy chyba sie domysli"co mam na mysłi.
hball30
tO PO PROSTU OPŁATY ZA OPŁATY I JAK UMIESZ LICZYĆ to okazę się że lepiej tego samego poszukać na allegro ....tak robią żebysmy nie kupowali taniej !!! Za dobrze było ! a jak sie nie podoba czy brakuje kasy to jak mówił były prezydent Komorowski -" idź do bankomatu" ,no i masz myslenie urzednika z wawki!!!!
~Zakłopotany
A ja mam pytanie inne. Jeśli kupuje w sklepie w Szwajcarii towar na własny użytek (np. Telefon/laptop) i przyjeżdżam do Polski w ciagu 30 dni (wtedy istnieje możliwość zwrotu podatku szwajcarskiego jesli sie wyjedzie w tym okresie), nie zabieram ze sobą pudelek bo nie sa mi potrzebne a sa dla mojego użytku to czy musze A ja mam pytanie inne. Jeśli kupuje w sklepie w Szwajcarii towar na własny użytek (np. Telefon/laptop) i przyjeżdżam do Polski w ciagu 30 dni (wtedy istnieje możliwość zwrotu podatku szwajcarskiego jesli sie wyjedzie w tym okresie), nie zabieram ze sobą pudelek bo nie sa mi potrzebne a sa dla mojego użytku to czy musze w Polsce zalacic wtedy VAT lub cło od tego podatku?

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki