Kiedy należy zapłacić cło, a kiedy VAT? Co zrobić, gdy naszą przesyłkę zatrzymano na odprawie celnej? Produkty o jakiej wartości są zwolnione z dodatkowych opłat? W artykule odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości kupujących na AliExpress.com.
Z raportu „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” wynika, że zagraniczne portale specjalizujące się w e-zakupach rosną w siłę. Badani przynajmniej raz w życiu skorzystali z następujących serwisów: eBay (25%), Amazon (11%) oraz AliExpress (7%). Liczba polskich klientów ostatniej z wymienionych stron www stale rośnie, a z nią – świadomość zakupów. Pisaliśmy już o tym, jak robić zakupy na AliExpress, tym razem omawiamy najczęstsze problemy związane z zakupami na AliExpress.

Zakupy z AliExpress – o bezpieczeństwie i zapobieganiu
Na portalu AliExpress funkcjonuje program ochrony kupujących – dlatego też należy zwrócić uwagę, czy dany sprzedawca do niego przystąpił. Polega on na tym, że dopóki nie poinformujemy serwisu o otrzymaniu towaru, sprzedający nie dostanie naszych pieniędzy (AliExpress pełni tutaj rolę pośrednika, który „zamraża” pieniądze na czas dostawy). Natomiast w przypadku, gdy produkt okaże się niesatysfakcjonujący – otrzymamy pełny lub częściowy zwrot poniesionych wydatków.
- Skontaktować się ze sprzedawcą i poinformować go o swoich uwagach.
- Otworzyć spór (opcja dostępna w serwisie), aby otrzymać zwrot pieniędzy (w przypadku gdy sprzedający nie rozwiązał naszego problemu).
- Rozszerzyć spór i włączyć do niego AliExpress, który oceni sytuację i spełni rolę mediatora.
Co można zrobić, aby uniknąć nieuczciwych sprzedających i kupić to, czego potrzebujemy? Po pierwsze, zwracamy uwagę na główne menu (od niedawna funkcjonuje polska wersja serwisu) i ustawiamy następujące elementy:
- Dostarcz do Polski
- Darmowa dostawa (większość produktów obejmuje darmowa dostawa, jednak należy na to zwrócić uwagę, bo niekiedy koszty przesyłki przewyższają koszt produktu)
- Tylko jeden element – wybieramy tę opcję, jeżeli nie zależy nam na zakupach hurtowych

Warto zwrócić uwagę na podstawowe dane o sprzedawcy, czyli górny pasek nad aukcją – ile lat dany sklep funkcjonuje na AliExpress, ile ma pozytywnych komentarzy i jaką ma rangę (diamenty). Dodatkowo można przejść na stronę sklepu i przeczytać komentarze do innych aukcji sprzedającego.

Opinie o sprzedawcy też są nie bez znaczenia – należy sprawdzić, ile pozytywnych komentarzy ma sprzedający, w komentarzach do transakcji można poszukać zdjęć kupujących, sprawdzić, czego dotyczyły negatywne opinie.

Jeżeli wybraliśmy już produkt, który spełnia nasze oczekiwania oraz pochodzi z zaufanego sklepu, możemy zamówić towar. Kupując na AliExpress, nie trzeba posiadać konta walutowego, po wprowadzeniu w ubiegłym roku funkcji Przelewy24, klienci z Polski mogą w prosty sposób opłacić zakupy. Kwota „koszyka” zostaje przemnożona przez aktualny kurs dolara i nie dopłacamy za przewalutowanie (chyba że wybierzemy metodę płatności kartą debetową).
Czytaj dalej: Zakupy z Aliexpress – czy muszę opłacić VAT i cło?
