Zakończyli karierę, ale dorabiają na wykładach. Ile biorą za godzinę?

Lech Wałęsa dorabia do prezydenckiej emerytury, prowadząc wykłady. Za jedno wystąpienie życzy sobie od 10 do 100 tys. dolarów. Nie tylko były prezydent został zawodowym prelegentem. Na przekazywaniu swojej wiedzy i doświadczenia coraz chętniej zarabiają także znani byli politycy i sportowcy.

Niedawno media obiegła głośna informacja. Były prezydent, Lech Wałęsa, ujawnił wysokość swoich obecnych zarobków, a ich głównym źródłem jest prowadzenie wykładów. Za udział w jednym spotkaniu życzy sobie od 10 do 100 tys. dolarów. W Bankier.pl sprawdziliśmy, ile znani zarabiają na wykładach.

Trudno stwierdzić, co opinię publiczną szokuje bardziej – fakt, że były prezydent i laureat Nagrody Nobla musi na emeryturze dorabiać, fakt, że dorabia na prowadzeniu wykładów, to, ile na nich zarabia czy to, że ujawnił, ile zarabia. Okazuje się, że nie tylko Lech Wałęsa dużo zyskuje na prowadzeniu wykładów. Zarówno w Polsce, jak i na świecie znane osobistości bardzo chętnie zostają zawodowymi prelegentami na emeryturze.

Niedawno pisaliśmy o nowych limitach dla emerytów i rencistów chcących dorobić do swojego świadczenia. Po przekroczeniu pewnego progu zarobków, ZUS zmniejszy lub zabierze im wypłacaną emeryturę. Ograniczenia w dodatkowym zarobkowaniu na emeryturze nie dotyczą jednak osób, które osiągnęły już wiek emerytalny, ustalany indywidualnie zgodnie z datą urodzenia. Lecha Wałęsę urodzonego w 1943 roku limity dorabiania na emeryturze już nie obejmują - komentuje Katarzyna Sudaj, analityk Bankier.pl.

Nie tylko ty dorabiasz

O wysokości emerytur w Polsce można by dyskutować godzinami, a wniosek i tak zawsze będzie jeden – każdy z nas prędzej czy później odczuje na własnej skórze uroki tych zawrotnych sum, na które pracował latami. Okazuje się, że nie tylko przeciętnego Kowalskiego czeka wizja dorabiania na emeryturze. Praktykują to również znani z pierwszych stron gazet Polacy. Wielu z nich bazuje na tym samym, skutecznym patencie. Wykorzystują zdobyte przez lata doświadczenie i wiedzę, a także magię ich nazwiska i twarzy, żeby uczyć młodych Polaków.

Byli politycy czy sportowcy prowadzą wykłady, na których chętnie tłumaczą zawiłości gospodarki i polityki, uczą przedsiębiorczości czy sztuki autoprezentacji, motywują, inspirują i pokazują, jak osiągnąć sukces. I nie jest to bynajmniej typowo polski wyraz przedsiębiorczości. Poza granicami kraju takie praktyki popularne są już od dawna.

Wiedza od najlepszych słono kosztuje

Obok Lecha Wałęsy na prowadzeniu wykładów chętnie zarabia również inny były prezydent naszego kraju, Aleksander Kwaśniewski. Stawki, za które Kwaśniewski jest gotowy wygłosić przemowę o przemianach ustrojowych, współczesnej polityce i gospodarce, nigdy nie zostały jednak oficjalnie ujawnione. Nie jest on tak rozchwytywanym prelegentem jak Lech Wałęsa, ale nieoficjalnie mówi się, że za jego wykład trzeba zapłacić co najmniej 10 tys. dolarów.

Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski to najbardziej uznani mówcy wśród byłych polskich polityków, także poza granicami naszego kraju. Byli prezydenci często wykładają np. na amerykańskich uniwersytetach. Wtedy do ich pensji należy doliczyć także koszty przelotu czy zakwaterowania. Biorąc pod uwagę fakt, że prowadzą oni od kilkunastu do kilkudziesięciu spotkań rocznie, można stwierdzić, że do prezydenckiej emerytury, która wynosi ponad 6 tys. złotych nieźle sobie dorabiają.

Stawki za wykłady znanych Polaków

Imię i nazwisko

Stawka za wykład

gen. Roman Polko

15 tys. zł/ 2 razy po 1,5h

prof. Andrzej Blikle

15 tys. zł/ 2 razy po 2h

Robert Korzeniowski

15 tys. zł/ 2 razy po 1,5h

Artur Partyka

9 tys. zł /2 h

Jerzy Engel

9 tys. zł/2 h

Krzysztof Wielicki

10 tys. zł/2 razy po 1,5h

Źródło: Bankier.pl

Nie tylko byli prezydenci cieszą się zaufaniem i sympatią organizatorów wykładów. Wśród podopiecznych CSA CelebritySpeakers, międzynarodowej sieci biur prelegentów, znajdują się takie uznane autorytety i eksperci jak były wicepremier, minister finansów i prezes NBP - prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów – prof. Grzegorz Kołodko, były doradca ekonomiczny ministra finansów i prezydenta RP – prof. Witold Orłowski, były minister spraw zagranicznych – prof. Dariusz Rosati czy twórca mBanku i MultiBanku – Sławomir Lachowski.

– W ich przypadku są to kwoty od kilku tysięcy złotych do kilkudziesięciu tysięcy euro – mówi w rozmowie z Bankier.pl Agnieszka Masiarz, CSP Marketing Manager w CSA CelebritySpeakers. – Honoraria wahają się w zależności od nazwiska eksperta, miejsca i konwencji wydarzenia i zakresu aktywności mówcy – dodaje Masiarz.

To właśnie eksperci z dziedziny ekonomii, gospodarki i biznesu cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów biura.

Znane twarze lepiej motywują

Swoje miejsce wśród popularnych wykładowców odnalazły także byłe gwiazdy sportu. Nikt nie zainspiruje i nie zmotywuje pracowników firmy do nieustającego dążenia do sukcesu lepiej niż Mateusz Kusznierewicz, Robert Korzeniowski czy Artur Partyka. W ofercie prowadzonych przez nich warsztatów znajdują się zajęcia, na których uczestnicy dowiedzą się, jak pracować w zespole, radzić sobie z trudnościami czy niepowodzeniami i jak wspiąć się na szczyt swoich możliwości.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Bankier.pl Robert Korzeniowski za poprowadzenie trwającego od godziny do trzech wykładu motywująco-inspirującego życzy sobie około 15 tys. zł. W przypadku Artura Partyki cena jest nieco niższa i oscyluje w granicach 9 tys. zł. Również za 9 tys. zł swoimi doświadczeniami i wiedzą dzieli się Jerzy Engel.

We wszystkich przypadkach jest to cena podstawowa, do której zwykle trzeba doliczyć koszty transportu czy hotelu. Stawka może się również zmieniać wraz z rosnącą liczbą uczestników lub czasem szkolenia, bo w ofercie wykładów  znajdują się nie tylko jedno czy dwugodzinne panele szkoleniowe, ale i całe cykle warsztatów, które mogą potrwać nawet kilka dni.

Dla kogo te szkolenia?

Na zaproszenie znanych prelegentów decydują się uniwersytety, a także zarówno polskie, jak i zagraniczne duże i średnie firmy, które chcą zaopatrzyć swoich pracowników w niezbędną wiedzę i zainspirować ich do dalszego działania. – Nasi klienci często mają też potrzeby wynikające np. z nowej sytuacji, w której firma się znajduje (restrukturyzacja, zmiany organizacyjne, rozwój działalności) i szukają eksperta, który podpowie im rozwiązania, zainspiruje do zmian i przekaże w jaki sposób te zmiany przeprowadzić – tłumaczy Agnieszka Masiarz z CSA CelebritySpeakers.

Każdy z prelegentów ma określony zakres tematyczny prowadzonych wykładów wynikający z dziedziny, w której się specjalizuje. Wykładowcy są jednak elastyczni i na życzenie klienta mogą do swojej oferty wprowadzić nowe elementy. Szkolenia mają najczęściej formę wykładu trwającego od godziny do trzech czy czterech godzin lub całodniowego wydarzenia z udziałem eksperta.

Jagoda Klonowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 7 ~jota

co za głupota potem sie zastanawiam dlaczego mnie na szkole nie stac

! Odpowiedz
4 4 ~ed

To pojedź do USA, wtedy nie będziesz miał takich problemów i zobaczysz ile kosztuje nauka.

! Odpowiedz
3 4 ~Pojeb

Tu donosicielstwo jak widać zawsze się opłacało i opłaca. Teraz żałuje , że plułem na PZPR, SB , Policje ... a byłem za Solidarnością. Człowiek to całe życie sie uczy i głupi umiera :( http://www.youtube.com/watch?v=cXnXmttUlEA ; http://youtu.be/kcOaEPaKqbo

! Odpowiedz
1 7 ~Zamyślony

Wszystko jasne dla kogo ta Polska.Proponuję podanie wynagrodzeń za godzinę w zakładzie(średnim)?W dolarach!! Są ludzie dla których :pieniądz nie śmierdzi. Czas o nich zapomnieć i kazać im żyć za średnie emerytury,renty a nawet zarobki naszym ukochanym kraju.Szczególnie temu Mędrcowi Europy.

! Odpowiedz
2 2 ~Frajer

Niestety biali się odbili od dna, wyszli z zakamarków i rządzą, dlatego jest takie wykorzystywanie jednych przez drugich a Lechu był tym co najbardziej pogrążył własną klasę, ale cóż wybacz im Boże bo nie wiedzą co czynią a pieniądz nie śmierdzi. Widocznie nie wszystkich wymordowali w Katyniu na rozmnożenie po kątach troszkę zostało i rozpanoszyli się znowu i wykorzystują prostych uczciwych ludzi. A Lechu twierdzi: " nie o takie Polskie walczyli"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~Radek

Najlepsze jest to, że to idzie z publicznych pieniędzy. Niby zaprasza uniwerek ale wiadomo, że każdy uniwerek jest dotowany z kasy państwowej. I tak USA spłaca dług Wałęsie za zrobienie rewolucji, a płaci jak zwykle społeczeństwo. I tak sobie jeżdżą po świecie i "wykładają" za pieniądze podatników.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 20 ~Ekonomista

Hahahahaha Wałęsa rewolucjonista... Koń by się uśmiał. Dokonał takiej rewolucji, że ci co nim sterowali teraz zasiadają w Spółkach Skarbu Państwa lub na Wiejskiej... w ostateczności pobierają 10 000 zł emerytury co miesiąc... A gospodarka jak była centralnie sterowana, tak dalej jest.

! Odpowiedz
0 23 ~jasnowidz odpowiada ~Ekonomista

Ja zawsze powtarzam, wszem i wobec, że Kariera Nikodema Dyzmy przy Wałęsie to pikuś. Najsmutniejsze jest to że Wałęsa naprawdę uwierzył że to wszystko dzięki niemu, z częścią społeczeństwa włącznie, i że on naprawdę jest wyjątkowy. To jest tragedia. Po prostu system się walił i wybrali Lecha na przejściowego bohatera, umiejętnie nim sterując, to było genialne zagranie komuny, dzięki temu jak kameleony do dzisiaj nie wypadli z kręgów politycznych. Jak dzisiaj widzę te wszystkie Kwasy, Wałęsy jak biegają po uniwerkach i to nawet w USA, to naprawdę mam coraz mniejsze nadzieje że ludzie kiedyś zmądrzeją, i nauczą się czytać pomiędzy liniami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~ed odpowiada ~jasnowidz

Tak z ciekawości, może panowie jasnowidz i ekonomista pochwalą się co w owym czasie dla Polski zrobili? Gdzie działali? Co osiągnęli?

! Odpowiedz
3 6 ~jasnowidz odpowiada ~ed

Widzisz drogi kolego system ekonomiczny można zmienić w 24 godziny, ale na zmianę mentalności ludzi potrzeba dekad. Większość musi dojrzeć do tego co niektórzy widzą wyraźnie z daleka. Ps. Tak że nie ma co kopać się z koniem, lepiej poczekać aż sam padnie, i chyba ty jesteś jego dobrym przykładem. Zniszczeń umysłowych dokonywanych od 1939 roku nie można zmienić w jednym momencie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.