Ile może dorobić emeryt, zanim ZUS zabierze mu emeryturę?

Czy emeryt albo rencista może dorabiać do emerytury? Tak, i nie jest to zakazane. Byle nie przekroczyć limitu, powyżej którego ZUS zmniejszy lub wstrzyma wypłatę świadczenia emerytalnego.

Wielu emerytów i rencistów dorabia jako ochroniarze ()

Od 1 grudnia 2014 roku będzie obowiązywał nowy limit miesięcznych dochodów emeryta lub rencisty, po przekroczeniu którego ZUS zmniejszy lub zupełnie wstrzyma wypłacane mu świadczenie. Limit ten jest ustalany co 3 miesiące w oparciu o ogłaszaną przez GUS wysokość wynagrodzenia kwartalnego. Zgodnie z komunikatem Prezesa GUS z 12 listopada br. przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2014 r. wyniosło 3781,14 zł.

Kiedy ZUS ograniczy lub wstrzyma wypłatę?

Zmniejszenie emerytury lub renty następuje po przekroczeniu 70% tegoż wynagrodzenia, a zawieszenie po przekroczeniu 130%. Stąd w okresie od 1 grudnia 2014 roku do 28 lutego 2015 roku emeryci i renciści będą mogli dorobić miesięcznie:

 • do 2646,80 zł brutto - nie ryzykując zmniejszenia świadczenia,
 • powyżej 2646,80 zł, ale maksymalnie 4915,50 zł brutto – zostanie im odpowiedni pomniejszone świadczenie wypłacane z ZUS,
 • 4915,50 zł brutto – powyżej tego limitu ZUS wstrzyma wypłatę emerytury lub renty.

Obecnie obowiązujące limity są niższe i wynoszą:

Limity przychodu dla dorabiających emerytów i rencistów

powodujący zmniejszenie świadczenia
(brutto/mc)

powodujący zawieszenie świadczenia
(brutto/mc)

okres obowiązywania

2646,80 zł

4915,50 zł

od 01.12.214
do 28.02.2015

2618,00 zł

4862,00 zł

od 01.09.2014
do 30.11.2014

Źródło: Bankier.pl – opracowanie własne

O ile ZUS może zmniejszyć emeryturę?

W przypadku, gdy świadczeniobiorca osiągnie przychód przekraczający pierwszy próg wyznaczony przez ZUS, pobierane świadczenie, czyli:

 • emerytura,
 • renta z tytułu niezdolności do pracy oraz
 • renta rodzinna (dla jednej osoby)

ulegną zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia (ustalaną przy kolejnych waloryzacjach). Od 1 marca 2014 r. ZUS może zabrać dorabiającemu emerytowi lub renciście maksymalnie:

 • 557,91 zł – z emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
 • 418,46 zł – z renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
 • 474,25 zł – z renty rodzinnej dla jednej osoby.

Kogo nie dotyczą limity ZUS?

Jest grupa rencistów, którzy mogą dorabiać bez ograniczeń. Należą do nich osoby odbierające świadczenia z tytułu: 

 • renty inwalidy wojennego i rent rodzinnych po tym inwalidzie,
 • renty inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową i rent rodzinnych po tym inwalidzie, jeśli jego śmierć pozostaje w związku ze służbą wojskową.

ZUS nie zmniejszy ani nie zawiesi świadczenia osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, ustalany indywidualnie w zależności od daty urodzenia ubezpieczonego. Wyjątkiem jest sytuacja osób, których emerytura została zawieszona w związku z kontynuowaniem zatrudnienia w ramach stosunku pracy, podjętego przed jej nabyciem (art. 103a ustawy emerytalnej).

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~TYM

CZYLI JESLI KTOS MA ŁEB TO NA RECIE CZY EMERYTURZE MA ZAKAZ MYSLENIA JAK ZA PZPR DOSTAJESZ KASE ELE SIEDZ SPOKOJNIE

! Odpowiedz
3 5 ~Barbara

Tak to niestety wygląda ..... A młodzi czy taki 50 - latek nie ma pracy ...

! Odpowiedz
1 8 ~rencista

widełki 70-120 % powinny zostać zlikwidowane.tworzą tylko sztuczną zaporę zmniejszającą zarobki rencistów.żaden pracodawca nie płaci np 90% renciście bo i tak ZUS by zabrał. Gdyby je zlikwidować to i składki zdrowotne odprowadzane do ZUS byłyby większe i podatki odprowadzane od pensji rencisty byłyby wyższe i sam rencista miałby wyższą pensję gdyby mu pracodawca zapłacił np 90% średniej krajowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 15 ~Polak

W moim środowisku tylko znam wiele osób po 65 roku życia, które pobierają emeryturę i nadal pracują jak przedtem. I są to Dyrektor Spółdzielni, Prezes Banku, inni na kier. stanowiskach gdzie potworna kasa ,a robić nie trzeba tylko kazać robić podwładnym,
Raus z taką hołotą i będzie miejsce dla młodego pokolenia !!!!!!!!!

! Odpowiedz
1 3 ~-hala-

Bo takie mamy zwariowane prawo w Polsce, że emeryci mogą pracować i zarabiać ile chcą i nikt im emerytury nie zawiesi, ani nie zmniejszy. A młody rencista, który niejednokrotnie ma rodzinę i dzieci na utrzymaniu ma ograniczone możliwości zarobkowe. Paranoja w polskim prawie.

! Odpowiedz
4 7 ~REWOLUCJONISTA

Wszyscy jesteście chorzy ! Komentatorzy z bańką w nosie ! Po co warczycie jeden na drugiego ? Czyja to jest wina albo zasługa że mamy taki (piii) Rząd a nie inny ? To jest problem Systemu a nie nas. Nie wylewajmy frustracji na siebie nawzajem ale zróbmy coś z tym Krajem ! ! ! ! !

! Odpowiedz
4 9 ~Józek

Problem bezrobocia jest problemem państwa a nie obywatela. Każdy z nas aby żyć musi coś robić, nie koniecznie za pieniądze. Ktoś kto się nie rusz nie żyje!! Na zachodzi likwiduje się bezrobocie wszelkimi metodami, jedną z nich jest jest ograniczenie godzin nadliczbowych, przy przekroczeniu określonej liczby godzin(20) na miesiąc wchodzi urząd skarbowy i zabiera ci to co zarobiłeś. Bezrobocie można zlikwidować jedną ustawą,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 14 ~emerytka

Przy tak trudnej sytuacji w Polsce z zatrudnieniem każdy kto nabywa prawa musiałby odejść na emeryturę i powinno się wprowadzić bezwzględny zakaz pracy na rencie i emeryturze.Bo szlak mnie trafia jak tylko mówi się o poszkodowanych emerytach i rencistach a młodzi to przez nich nie są poszkodowani jak nie mogą założyć rodziny bo nie mają pracy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 39 ~Aleksander

a młodzi są poszkodowani ? Bo co? nieuki? Smierdzące lenie które nie wzmą łopaty do ręki?
bo stary musi dorabiac bo wnusio zabiera mu pieniadze to żle, ale jak młody nie ma szacunku do starego to dobrze?
Lump jestes. i tyle w temacie nierobie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.