REKLAMA

Zajdel-Kurowska: W Polsce aktywa sektora bankowego z roku na rok rosną

2016-11-30 15:56
publikacja
2016-11-30 15:56

Zagrożeniem dla światowego sektora bankowego są niskie stopy procentowe - oceniła w środę Katarzyna Zajdel-Kurowska z zarządu Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że w Polsce aktywa tego sektora z roku na rok rosną, co jest bardzo dobrą wiadomością.

fot. / / YAY Foto

Jak podkreślała Katarzyna Zajdel-Kurowska, zagrożeniem dla światowego sektora bankowego są niskie stopy procentowe.

"Podstawą działalności bankowej jest zarabianie pieniędzy, a zarabia się je przede wszystkim na różnicy między kosztem czy ceną aktywów a ceną pasywów. Jeżeli te ceny się zmniejszają dosyć istotnie - dlatego, że banki centralne obniżają stopy procentowe, a niektóre nawet stosują politykę ujemnych stóp procentowych - to powoduje, że to, co jest tak naprawdę głównym biznesem bankowym - generuje coraz mniej zysku" - tłumaczyła podczas V Kongresu Rynku Kapitałowego, mówiąc o wyzwaniach sektora bankowego w Polsce i na świecie.

Podkreśliła, że "zdrowy sektor finansowy czy bankowy to podstawa każdego krwioobiegu gospodarczego". Dodała, że zyskowność sektora jest "na przyzwoitym poziomie, ale systematycznie maleje". Jak mówiła, banki na świecie i w Polsce znajdują sobie kanały zysku, jak np. pobieranie opłat czy prowizji za udzielane kredyty.

Jak zaznaczyła, sektor bankowy w Polsce ma rolę dominującą na rodzimym rynku finansowym, gdyż stanowi on blisko 80 proc. całego sektora. Według niej "aktywa sektora bankowego w Polsce z roku na rok rosną". "To jest bardzo dobra wiadomość" - zapewniała. W jej ocenie polski sektor bankowy stabilnie się rozwijał mimo światowego kryzysu finansowego. "Oczywiście ten przyrost już jest coraz mniej dynamiczny, ale trend jest utrzymany" - powiedziała Zajdel-Kurowska.

"Bardzo dynamicznie rośnie segment kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych. (...) Jest to też konsekwencją obniżenia stóp procentowych" - powiedziała. Kredyt konsumpcyjny jest łatwiej dostępny dla klientów. Jak oceniła, to są też najprostsze i najbardziej opłacalne kredyty dla sektora bankowego.

Równocześnie mówiła, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie są skłonne występować o kredyt. "Wielokrotnie z badań wynika, że finansuje się ze środków własnych, z otrzymanych zysków, ze środków zewnętrznych, ale nie bankowych" - dodała.

Jej zdaniem w Polsce poprawia się sytuacja, jeśli chodzi o kredyty denominowane we frankach szwajcarskich. "Wyrastamy z tego problemu, spłacamy te kredyty, udzielamy też znacznie więcej kredytów w polskim złotym" - powiedziała.

V Kongresu Rynku Kapitałowego został zorganizowany przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych i izbą rozliczeniową KDPW_CCP.Ideą Kongresu jest upowszechnianie wśród kadry naukowej i środowiska akademickiego specjalistycznej wiedzy o polskim rynku kapitałowym, perspektywach jego rozwoju, kluczowych projektach służących rozwojowi rynku. (PAP)

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~FilipFranko
http://www.odfrankujkredyt.info/?jak-walczyc-z-bankiem
~FilipFranko
Frankowicze wygrywają w sądach. SBB pozywa rząd o brak nadzoru nad bankami. Ale autor mówi że świeci słońce
~aa
Aktywa rosną a wyceny spadają. Tak jest w Polsce.
~Rzepliiński
Spoko spoko. Trybunał Konstytucyjny odebrał wam emerytury z OFE żeby SBeki i sędziowie mogli wypłacać sobie po 30tyś emeryturki to Trybunał wam te oszczędności w Bankach też skonfiskuje
~seth
rosną ba banki co miesiąc z "kapelusza" dopisują odsetki.
~EkonoŁom
Rosną z konwersji franków z kredytów pseudowalutowych...
~mk
Podstawą działalności bankowej jest zarabianie pieniędzy, a zarabia się je przede wszystkim na różnicy między kosztem czy ceną aktywów a ceną pasywów[.bla bla ..] - dalej nastepuje biadolenie na słaby zarobek banków.

Wg. P. Zajdel Kurowskiej zarobek banku pomiędzy ~1% depozytu a 10% kredytu plus koszty wirtualnego ubezpieczenia
Podstawą działalności bankowej jest zarabianie pieniędzy, a zarabia się je przede wszystkim na różnicy między kosztem czy ceną aktywów a ceną pasywów[.bla bla ..] - dalej nastepuje biadolenie na słaby zarobek banków.

Wg. P. Zajdel Kurowskiej zarobek banku pomiędzy ~1% depozytu a 10% kredytu plus koszty wirtualnego ubezpieczenia to kiepski zarobek?? Noż litości! 1000% marży to jest mało???
~seth
tylko depozyty są oprocentowane wszystkie a kredyty nie wszystkie są spłacane, zresztą ta marża to nie tylko czysty zysk bo musisz odliczyć koszty działalności.
~mk odpowiada ~seth
A wiesz, że bank może ok 7 razy sprzedać kredyt bazując na tym samym Twoim depozycie ?? Poczytaj , policz, zobacz ile banki rocznie zeznają zysku, a potem komentuj.

~noe odpowiada ~mk
7 razy - dobre. Sam poczytaj, wtedy będziesz rozróżniał poszczególne składniki pasywów banku.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki