Więcej zagranicznego kapitału w Polsce. NBP podał dane za I kwartał 2019 r.

Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Polsce wzrosły w I kwartale 2019 roku o 48 proc. do 28,6 mld zł - wynika z danych NBP w raporcie o bilansie płatniczym za I kw. 2019 r.

(Reuters)

"Saldo inwestycji bezpośrednich po stronie pasywnej w I kwartale 2019 r. było dodatnie i wyniosło 28,6 mld PLN. Dodatnie saldo inwestycji bezpośrednich wynikało przede wszystkim z napływu kapitału w formie reinwestycji zysków o wartości 14,1 mld PLN, w formie instrumentów dłużnych o wartości 11,7 mld PLN oraz w formie akcji i innych form udziałów kapitałowych o wartości 2,8 mld PLN" - napisano.

"W I kwartale 2019 r. saldo transakcji było o 9,3 mld PLN wyższe niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku, głównie za sprawą wyższych reinwestycji zysków, których niska wartość w poprzednim roku wynikała z bardzo wysokich jak na I kwartał dywidend" - dodano.

Jak wskazano w raporcie, napływ kapitału w formie udziałów kapitałowych związany był z reorganizacjami w grupach kapitałowych, ale też odnotowano zwiększenie zaangażowania inwestora strategicznego w spółce giełdowej. Stosunkowo duży napływ kapitału w formie instrumentów dłużnych wynikał z regularnej działalności firm z udziałem kapitału zagranicznego, które zaciągnęły nowe kredyty, głównie handlowe, w ramach grupy kapitałowej.

Kapitał w formie akcji i innych form udziałów kapitałowych napływał do Polski głównie z Luksemburga i Francji. Odpływ kapitału odnotowano przede wszystkim ze Szwecji. Nowe zobowiązania w formie instrumentów dłużnych rezydenci zaciągali od powiązanych podmiotów z Niemiec, Szwajcarii i Holandii. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 6 bt5

Czy ma sens się podniecać zagranicznymi inwestycjami w Polsce ciągnącymi do Polski bo to rezerwuar taniej siły roboczej. Za kilka tygodni rocznica II wojny gdzie najeźdźcy chcieli zrobić z Polaków niewolników. A jak inaczej jak niewolnictwo nazwać dzisiejsze układy że pracownicy polskich oddziałów zachodnich firm zarabiają 3 - 6 krotnie mniej niż tam. Nie ma się co chwalić takim pseudo sukcesem gospodarczym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil