REKLAMA

Zaczyński: Lepszy lockdown niż tysiące zgonów

2022-01-18 07:00
publikacja
2022-01-18 07:00
Zaczyński: Lepszy lockdown niż tysiące zgonów
Zaczyński: Lepszy lockdown niż tysiące zgonów
fot. Maciej Łuczniewski / / FORUM

Szczepienia pomagają zmniejszyć dług zdrowotny, chroniąc przed ciężką postacią COVID-19 – mówi dr Artur Zaczyński członek Rady Medycznej przy premierze w wywiadzie opublikowanym we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Zaczyński pytany był, dlaczego zdecydował się zostać w Radzie Medycznej przy premierze.

"W 100 proc. utożsamiam się z manifestem kolegów, którzy odeszli z Rady – w czasie pandemii trzeba słuchać autorytetów naukowych i lekarzy. Nie może być tak, że do głosu dochodzą osoby głoszące tezy niezgodne z obecnym stanem wiedzy medycznej" - powiedział. "Pozostałem w Radzie, bo nie występowałem w niej jako lekarz czy tym bardziej epidemiolog, którym nie jestem, a organizator z ramienia MSWiA. Moim zadaniem było stworzenie punktu szczepień przeciw COVID-19 i wskazanie, która grupa osób powinna jako pierwsza przyjąć szczepionki" - wyjaśnił.

Zaczyński mówił też, że "zwracał uwagę, że dopuszczanie do głosu kilku lekarzy, którzy myślą inaczej niż blisko 200 tys. pozostałych, daje społeczeństwu mylne wrażenie, że takie głosy nie są odosobnione". "Tymczasem tych kilku lekarzy głoszących tezy antyszczepionkowe czy nawet podważających istnienie COVID-19 stanowi taki sam margines, jak sprawcy zawinionych błędów medycznych. Choć w kwestii szczepień istnieje konsensus świata medycznego, zaczynamy słuchać marginesu" - dodał.

"Restrykcje na pewno pomogłyby ograniczyć transmisję i przetrwać najgorszy okres V fali. Najskuteczniejszy byłby kolejny lockdown, który jednak jest decyzją mocno niepopularną. Podkreślam jednak, że w sytuacji zagrożenia jeszcze większą falą zgonów nie będziemy mieli wyjścia. Powiem tu jak lekarz: lepiej pozamykać kraj kosztem gospodarki niż spowodować falę nadmiarowych zgonów. Tu chodzi o ludzkie życie. Obyśmy jednak tego nie doczekali" - powiedział dr Zaczyński.

Pytany o pojęcie długu zdrowotnego wyjaśnił, że "dług zdrowotny wynika nie z pandemii koronawirusa, a zaniedbań w systemie od momentu, gdy opieka społeczna oddzieliła się od Ministerstwa Zdrowia. Pandemia go tylko uwidoczniła". "Obecnie o długu zdrowotnym mówimy w kontekście ograniczenia dostępu do placówek medycznych dla osób z innymi chorobami niż COVID-19. Pacjenci z koronawirusem, często mający choroby współistniejące, które podczas pandemii jeszcze się pogorszyły, blokują miejsca w szpitalach pacjentom +ujemnym+, którzy nie zarazili się, bo sumiennie przestrzegają zasad dystansowania społecznego lub się zaszczepili" - tłumaczył.

Dodał, że "trzeba mieć świadomość, że ten dług narasta z każdym miesiącem, a średni czas pobytu w szpitalu z powodu koronawirusa urósł z kilku dni podczas zeszłorocznych fal do 14 dni w przypadku pacjentów obciążonych innymi chorobami". Zwrócił uwagę, że: "pomocy medycznej może nie doczekać także osoba zdrowa, zaszczepiona, a więc spełniająca normy współżycia społecznego, która wpadnie pod samochód. Karetka może nie dojechać do niej na czas albo nie dowieźć jej do szpitalnego oddziału ratunkowego, bo wszystkie siły będą skupione na wezwaniach do pogarszających się pacjentów covidowych".

W ocenie członka Rady Medycznej, "sytuacja jest naprawdę poważna, a zbliżająca się wielkimi krokami fala zakażeń wariantem omikron jeszcze ją pogarsza". "Wielokrotnie podkreślałem, że nie wyobrażam sobie tej fali bez 50-proc. wyszczepienia w Polsce" - dodał. Jak wyjaśnił, "gdyby nie ono, bardzo szybko nastąpiłby całkowity paraliż ochrony zdrowia. (…) Ale nawet przy obecnym poziomie wyszczepienia może czekać nas kryzys. Przy zwiększonym tempie zakażeń 60 tys. łóżek covidowych, które w czarnym scenariuszu zdecydowało się uruchomić Ministerstwo Zdrowia, zapełni się w zaledwie 2,5 tygodnia".

oloz/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
innowierca
Nie dziwie sie glosom na forum, bo to szokujace co ten czlowiek twierdzi. A po lockdawnie co?? Szosta fala i kolejny lockdawn zapewne. Przeciez nie ma czegos takiego jak lockdawn gospodarki. Jest tylko wyniszczanie pewnych grup (sektorow) gospodarki i spoleczenstwa. Lockdawn to hossa dla branzy lekarskiej(medycznej), medialnej, technologicznej Nie dziwie sie glosom na forum, bo to szokujace co ten czlowiek twierdzi. A po lockdawnie co?? Szosta fala i kolejny lockdawn zapewne. Przeciez nie ma czegos takiego jak lockdawn gospodarki. Jest tylko wyniszczanie pewnych grup (sektorow) gospodarki i spoleczenstwa. Lockdawn to hossa dla branzy lekarskiej(medycznej), medialnej, technologicznej i dalsze bogacenie sie najbogatszych kosztem biednych.
Przeciez to masowe stwarzanie niewolnikow systemu. Trudno (albo i nie po tym co juz bylo) uwierzyc ze taki czlowiek chce niszczac swiat dalej. Czy on nie rozumie jeszcze ze Covida nie mozna sie pozbyc. Nawet WHO o tym nadawalo.
1324566
W międzyczasie mamy ponad 8,000 zgonów przez szczepionki... Sporo dzieci... Najczęściej umierają oczywiście osoby starsze, ponieważ szczepionka wyłącza ich własny naturalny system obronny.
Obojętne dlaczego część tej rady się wycofała - ci którzy pozostali jak widać w dalszym ciągu wciskają nam to, za co im płaci Gates i Mr.
W międzyczasie mamy ponad 8,000 zgonów przez szczepionki... Sporo dzieci... Najczęściej umierają oczywiście osoby starsze, ponieważ szczepionka wyłącza ich własny naturalny system obronny.
Obojętne dlaczego część tej rady się wycofała - ci którzy pozostali jak widać w dalszym ciągu wciskają nam to, za co im płaci Gates i Mr. Global.
Można tylko mieć nadzieje, że jednak zostaną za te morderstwa i za zachęcanie do morderstwa ukarani...
najmadrzejszy
A Szwecja ? Bez ograniczen, nikt obecnie nie umiera...
kryzysio
Będziecie wisieć zbrodniarze za każde dziecko, które odebrało sobie życie przez wasze bandyckie obostrzenia.
czarny_bambo
Nie po to tam jestes ciulu jeden by zamykac spoleczenstwo z ich wlasne pieniadze. Won razem z reszta tych ujadaczy z Niedzielskim na czele! Narod Cie znajdzie i rozliczy sie z Toba na ulicy.
3456
nowe pieski się znowu zbierają , będzie ujadanie .
polityka_to_nie_ekonomia
"lepiej pozamykać kraj kosztem gospodarki niż spowodować falę nadmiarowych zgonów" - znów te same teksty co na początku, mimo, że już przetestowaliśmy, że to nie działa (znów wszystko zamkną, lasy też?). Co do powyższej tezy to mam pytanie co z ludźmi którzy wymagają leczenia innych chorób niż Covid? Oni mieli utrudniony "lepiej pozamykać kraj kosztem gospodarki niż spowodować falę nadmiarowych zgonów" - znów te same teksty co na początku, mimo, że już przetestowaliśmy, że to nie działa (znów wszystko zamkną, lasy też?). Co do powyższej tezy to mam pytanie co z ludźmi którzy wymagają leczenia innych chorób niż Covid? Oni mieli utrudniony dostęp do leczenia i też umierają. Odnośnie gospodarki to właśnie widać skutki takich pomysłów
duck_killer
Lasy przede wszystkim, gdyż każde drzewo ma koronę!
duck_killer
Już były dwa lockdowny i jakoś nie pomogły, a wręcz przeciwnie. Było już wielokrotnie powiedziane, że lockdowny nic nie dają oprócz pogorszenia się gospodarki, a ten chce kolejnego lockdownu. Covidianie to dziwna rasa...
anszej_juda
tym razem na pewno się uda!

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki