REKLAMA

Zaczyna brakować dobrych gruntów, a ceny rosną

2017-10-04 06:00
publikacja
2017-10-04 06:00

Mieszkania staniały w największych miastach Polski, a grunty wciąż drożeją. Przedstawiciele rynku nieruchomości narzekają, że dobrych lokalizacyjnie gruntów pod zabudowę jest coraz mniej, a stawki są niedorzeczne i powinny przejść korektę w przyszłym roku.

W sierpniu odnotowano spadki w odczytach indeksu cen nieruchomości urban.one. Wystąpiły one w samej Warszawie i grupie największych miast Polski – wynika z nowego raportu Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium. W ujęciu całego kraju stawki jednak stoją w miejscu. Kolejny miesiąc podwyżek dotyczył natomiast rynku gruntów.

fot. / / FORUM

Mieszkania w Warszawie i dużych miastach tanieją

Indeks cen nieruchomości dla Polski wyniósł w sierpniu 2017 roku 95,97 pkt, czyli zaledwie 0,04 pkt więcej niż w lipcu. W ciągu roku nieruchomości w kraju wzrosły natomiast o 0,31 pkt. W Warszawie natomiast, po podwyżkach odnotowano spadek – z 94,16 pkt w lipcu do 93,94 pkt w sierpniu.

Skromniejszy spadek dotyczył także cen nieruchomości w grupie dużych miast (Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Gdyni i Łodzi). Było to zaledwie 0,08 pkt – odczyty w sierpniu wskazał na 95,12 pkt.

fot. / / Bankier.pl

Eksperci nieco mniej zgodnie niż w ubiegłym miesiącu wypowiadają się co do prognozy warunków gospodarczych na rynku nieruchomości mieszkaniowych na najbliższe pół roku. Niewielką większością, utrzymanie się obecnych warunków spodziewane jest w stolicy i ogółem w Polsce (odpowiednio 52,6 proc. i 63,2 proc. głosów). Znikoma liczba respondentów przewiduje natomiast ich pogorszenie – takiego ryzyka nie widział żaden ankietowany w prognozie dla Warszawy, a w grupie polskich miast i całej Polski wskazało na to jedynie 5,3 proc.

Brakuje dobrych gruntów, a ceny rosną

Zdecydowanie mniej optymistyczne widziana jest przyszłość na rynku gruntów pod zabudowę. Za pogorszeniem się warunków gospodarczych opowiedziało się 63,2 proc. ankietowanych. Nikt nie widzi szans na ich poprawę. – Dostępność jakościowych działek nadal spada, jednak ze względu na wysoki popyt zarówno na rynku mieszkaniowym, jak też komercyjnym wykorzystywane są również tereny mniej atrakcyjne – komentuje Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.

Sierpień był kolejnym miesiącem wzrostów cen – niewielkich, ale systematycznych. Wskazania indeksu zatrzymały się na poziomie 127,42 pkt – o 0,64 pkt większym niż w lipcu. W relacji rok do roku różnica przekracza już 6 pkt. – Obecny poziom cen, w kontekście rekordowych cen robót budowlanych, jest niedorzeczny i musi przejść korektę w 2018r. – mówi Michał Kubicki, Prezes Zarządu Unimax Development.

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
antek10
kupujta bo jak nie to przegralyśta życie bo zaczyna brakować ... gruntów.
silvio_gesell
Ceny gruntu są niedorzeczne bo zagregowana podaż ziemi jest zero, nie da się jej produkować, stąd jej cena wyraża się prostym wzorem: cena ziemi = renta gruntowa / (realna stopa procentowa + stopa opodatkowania gruntu).

Stąd, gdyby nie dodatnie stopy procentowe i opodatkowanie gruntu, to mianownik byłby zero, a cena
Ceny gruntu są niedorzeczne bo zagregowana podaż ziemi jest zero, nie da się jej produkować, stąd jej cena wyraża się prostym wzorem: cena ziemi = renta gruntowa / (realna stopa procentowa + stopa opodatkowania gruntu).

Stąd, gdyby nie dodatnie stopy procentowe i opodatkowanie gruntu, to mianownik byłby zero, a cena ziemi dążyłaby do nieskończoności.

W warunkach ujemnych realnych stóp, spowodowanych demografią, opodatkowanie ryczałtem może nie wystarczyć by mianownik był dodatni, zwłaszcza w najlepszych lokalizacjach, gdzie stopa opodatkowania gruntu jest zbyt niska. Wtedy cena gruntu może rosnąć do nieskończoności. Dlatego należy w Polsce opodatkować wartość gruntu, co przywróci ceny nieruchomości do realnych, i przy okazji wystarczy aby wyeliminować opodatkowanie pracy, które jest zwykłą kradzieżą.
lisior
Coś takiego.........Ceny mieszkań spadają..........? Przecież niedawno pisano na tym portalu, że ceny mieszkań rosną...........:)).
sel
A W Szanghaju 80 m2 w bloku juz 900000 Euro kosztuje widac ktory kraj sie rozwija a ktory zwija..
erdwa
dziwisz się? Fakt - chinczycy nakręcili sobie bańkę wszechczasów na nieruchomościach, ale patrzmy na Polskę. Od tyodni propaganda sukcesu jak za gierka. ratingi, prognozy, wskaźniki a giełda i bondy głuche. A to jest barometr zmian. Po prostu wszelkie cuda - niewidy zostały zdyskontowane w wycenach a nie sa one jakoś dziwisz się? Fakt - chinczycy nakręcili sobie bańkę wszechczasów na nieruchomościach, ale patrzmy na Polskę. Od tyodni propaganda sukcesu jak za gierka. ratingi, prognozy, wskaźniki a giełda i bondy głuche. A to jest barometr zmian. Po prostu wszelkie cuda - niewidy zostały zdyskontowane w wycenach a nie sa one jakoś szczególnie wyśrubowane jak chodzi o GPW więc i perspektywy są raczej przeciętne
antek10
pokazywali jak tam mieszkają w apartamentach 5 metrowych
palestrina
piszą co popadnie, prawda jest taka - gruntów i dobrych lokalizacji jest coraz mniej /duże miasta/ bo na wsiach to psy dupami szczekają. Być może nadejdzie jakas korakta, ale nie oczekuje wielkiej przeceny. Ludzi przybywa, młodzi ciagna do korpo i zakładają w miastach własne biznesy, a gruntów jak było 100lat temu w wawie piszą co popadnie, prawda jest taka - gruntów i dobrych lokalizacji jest coraz mniej /duże miasta/ bo na wsiach to psy dupami szczekają. Być może nadejdzie jakas korakta, ale nie oczekuje wielkiej przeceny. Ludzi przybywa, młodzi ciagna do korpo i zakładają w miastach własne biznesy, a gruntów jak było 100lat temu w wawie to i dzisiaj jest tyle samo. dlaczego Londyn nie tanieje? a od paru lat wieszczą bańke? se mogą poprsotu nie ma tam gdzie budowac a ludzi przybywa
erdwa
Stopy będą rosły to korekta przyjdzie. Już wczxoraj Morawiecki przedstawił założenia budżetu gdzie przyjął że stopy w przyszłym roku mają średniorocznie wynosić aż 2.3%. Nie wiem na jakiej podst on to przyjął ale musi być orąco z gospodarką skoro tak nagle wyskakuje z taką opcją. Co na to RPP ? Nie wiadomo.Stopy będą rosły to korekta przyjdzie. Już wczxoraj Morawiecki przedstawił założenia budżetu gdzie przyjął że stopy w przyszłym roku mają średniorocznie wynosić aż 2.3%. Nie wiem na jakiej podst on to przyjął ale musi być orąco z gospodarką skoro tak nagle wyskakuje z taką opcją. Co na to RPP ? Nie wiadomo. Jedno jest pewne - jak realna stopa % bedzie się powiększać na minusie to rynek nieruchomosci może się przegrzać., ale tż stopy % powiny przyhamować wzrost inflacji,odpływów depozytów z banków i koszty pracy wiec susma sumarum... nie wiadomo co będzie.
kaczka-po-smolensku odpowiada erdwa
wynajmuje kilka mieszkań w centrum Gdyni jedno 100m2 na pokoje od tygodnia nie mogę znaleść chętnych a cena 600zł od pokoju + opłaty jakieś 350zł syf kiła i mogiła dzwonią tylko Ukraińcy którzy chcą mieszkać we 2 w jednym pokoju,
kaczka-po-smolensku odpowiada kaczka-po-smolensku
mieszkania mam w samym centrum miasta !

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki