Żabka otwarta w niedziele. Legalnie

Sądy stają po stronie sklepów. Są już pierwsze prawomocne decyzje umożliwiające placówkom prowadzenie sprzedaży w dni wolne od handlu - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Żabka otwarta w niedziele. Legalnie
Żabka otwarta w niedziele. Legalnie (fot. Adam Torchała / Bankier.pl)

Jak podaje gazeta, "do tej pory sądy zbadały merytorycznie osiem spraw franczyzobiorców Żabki, którym Państwowa Inspekcja Pracy zarzuciła złamanie zakazu handlu w niedziele". "Wszystkie wygrali przedstawiciele sieci. Powoływali się oni na wyjątek przewidziany w ustawie zakazującej handlu, który umożliwia otwieranie w niedziele placówek pocztowych (ich sklepy miały podpisane umowy z operatorami pocztowymi) - czytamy w dzienniku.

"We wszystkich ośmiu przypadkach sąd zdecydował o uniewinnieniu franczyzobiorcy albo umorzył postępowanie bądź odmówił jego wszczęcia. Z danych sieci wynika, że w jednej sprawie oddalono już zażalenie inspektora, w związku z czym decyzja sądu jest prawomocna. Kolejne dwa postanowienia o umorzeniu uprawomocniły się, bo PIP ich nie zaskarżyła. Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze kilkudziesięciu innych franczyzobiorców, którym zarzucono złamanie zakazu" - informuje "DGP".

kub/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 konzument

Ze te biedronki jeszcze nie sa placowkami pocztowymi...

! Odpowiedz
52 40 czytacz

A czy sądy sprawdziły ile przesyłek w te niedzielę nadano lub odebrano w tych placówkach.To tylko przekonuje mnie do tego,że sądy potrzebują głębokich reform i PIS idzie w dobrym kierunku

! Odpowiedz
13 32 mhm

Ten komentarz przekonuje mnie, że wyborcy PiS są intelektualnie zbyt ograniczeni, by móc decydować o poważnych sprawach.

Liczba obsłużonych danego dnia przesyłek nie ma żadnego znaczenia, w ustawie napisano, że w niedziele można otwierać placówki pocztowe, można sobie nawet wyobrazić małą placówkę Poczty Polskiej, która przez cały dzień nie wyśle żadnej przesyłki, a jedynie sprzeda przepisy siostry Anastazji — i otwarcie takiej placówki będzie zgodne z obowiązującym prawem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 52 manonthemoon

Taką ustawę uchwaliły miernoty to niech się nie dziwią, że sądy orzekają na jej podstawie.

! Odpowiedz
21 33 trooper

Uchwalili bubel prawny (nic nowego) a teraz próbują winić sądy za to, że się do tego bubla stosują. W takiej rzeczywistości przyszło nam żyć.

! Odpowiedz
21 22 trooper odpowiada trooper

Winą obarczają nie tylko sądy, ale również przedsiębiorców, co już woła o pomstę do nieba.

! Odpowiedz
26 20 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
25 44 elon80

no i prawidłowo!

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.