ZUS zmniejszy tegoroczną dotację do FUS o kolejne 3,3 mld zł

Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o zablokowaniu kolejnych 3,3 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek PAP rzecznik ZUS-u Wojciech Andrusiewicz. W 2018 r. ZUS zablokował już 8,5 mld zł dotacji.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Rzecznik przypomniał, że jest to już trzecia blokada dotacji z budżetu państwa do FUS w 2018 r. W marcu zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wystąpił o wstrzymanie transzy w wysokości 2,2 mld zł, a w drugiej połowie sierpnia - 3 mld zł.

Prezes ZUS-u prof. Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że zablokowanie takiej sumy środków możliwe jest w związku z lepszym spływem do Funduszu składek na ubezpieczenie społeczne. "Dobra sytuacja na rynku pracy i rosnące wynagrodzenia, a do tego uszczelnienie systemu poprzez wprowadzenie od stycznia indywidualnych numerów rachunków składkowych, pozwalają nam zrezygnować już z 8,5 mld zł dotacji z budżetu państwa" podkreśliła. "Wysokie wpływy składkowe pozwalają nam ze spokojem patrzyć na sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" dodała szefowa ZUS-u.

Rzecznik ZUS-u zaznaczył, że już po ośmiu miesiącach tego roku przychody z tytułu składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych były wyższe o 10,4 mld zł (9,3 proc.) w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego i wyniosły 122,3 mld zł. "Wydolność FUS, czyli stosunek wpływów składkowych do wypłat na świadczenia, jest dziś w granicach 79 proc., czyli na jednym z najwyższych poziomów w najnowszej historii ZUS" zwrócił uwagę.

Andrusiewicz przypomniał również, że na indywidualne numery rachunków składkowych wpłynęło do końca września tego roku 191,2 mld zł składek tj. o 14,6 mld zł więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

Jak podkreślił, decyzja zarządu ZUS o wstrzymaniu kolejnej transzy dotacji do FUS oznacza, że tegoroczny poziom dotacji na pewno będzie niższy niż 39 mld zł.

autor: Paweł Żebrowski

pż/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 9 obserw

bardzo dobra wiadomość, może teraz Pis wycofa się z podwyżki składki ZUS o 5 % od przyszłego roku, hahaha

! Odpowiedz
13 22 domisie

PiS powiedział że zlikwiduje bezrobocie. Udało sie. Szczególnie to widać na Pomorzu gdzie stocznie zatrudniły 8 tys ludzi w 2 lata i potrzebują nastepnych.

! Odpowiedz
3 2 luxferre

Spadła ilość osób szukających pracy. To nie znaczy, że więcej osób pracuje, tylko, że mniej jest zainteresowanych podjęciem pracy. Szczególnie dobrze to widać gdy spojrzymy na odsetek osób czynnych zawodowo - on też się zmniejszył. Wzrosła jedynie liczba zatrudnionych w sektorze rządowym - w sektorze prywatnym również spadła. Rekordowo niskie bezrobocie to nie efekt zwiększenia liczby miejsc pracy, tylko tego, że wielu Januszów stwierdziło, że nie opłaca im się pracować i budować bogactwa narodu/kraju, skoro może żyć na wystarczającym dla nich poziomie ze zwiększonego socjalu. Po co pracować, skoro można pasożytować?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 20 zzibi2

Składki imigrantów jak widać działają, a nie żadne tam uszczelnianie..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.