ZUS czy OFE – jak dokonać wyboru krok po kroku

Od 1 kwietnia do 31 lipca przyszli emeryci mają czas na dokonanie wyboru: pozostaję w ZUS czy przenoszę swoje składki do OFE. Oto krótka instrukcja, jak dokonać wyboru krok po kroku.

zus czy ofe
Źródło: emerytura.gov.pl

Osoby, które chcą pozostawić swoje składki w ZUS (na indywidualne konto w I filarze i na subkonto), nie muszą podejmować żadnych formalnych kroków. Ich składki automatycznie pozostaną na koncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Osoby, które chcą przenieść swoje składki do OFE powinny do 31 lipca 2014 r. złożyć odpowiedni wniosek w ZUS. W tym celu należy kolejno:

  1. Pobrać ze strony emerytura.gov.pl Oświadczenie o przekazywaniu składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego (dokument można pobrać tutaj).
  2. Wypełnione oświadczenie złożyć w ZUS na jeden ze sposobów:
    • osobiście
    • listownie
    • przez internet na Platformie Usług Elektronicznych ZUS: pue.zus.pl, potwierdzenia oświadczenia można dokonać za pomocą Profilu ePUAP lub Profilu PUE.

Składki osób, które chciały przenieść je do OFE, lecz nie złożyły stosownego oświadczenia, w całości pozostaną na kontach ZUS.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni będą mogli zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Zmiana przepisów dotyczących OFE konstytucyjna?

1 lutego 2014 r. zmieniły się przepisy dotyczące OFE. Nakazały one przekazanie do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów w portfelach funduszy, co nastąpiło 3 lutego. Odpowiadało to wartości posiadanych przez OFE obligacji Skarbu Państwa oraz innych instrumentów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa. W papiery te OFE nie mogą już inwestować. Ustawowo wprowadzony został natomiast minimalny poziom inwestycji w akcje. Wynosi on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE, za złamanie którego grozi kara od 1 do 3 mln zł. Zakaz jest związany z okienkiem transferowym. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji w sprawie oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.

Przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadła z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona została też opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

ZUS CZY OFE? ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jeśli w dalszym ciągu mają państwo pytania dotyczące tego, jak dokonać wyboru i czym to będzie skutkować, albo coś budzi państwa wątpliwości - piszcie do nas - postaramy się je rozwiać odpowiedzieć na pytania.

Bankier.pl MWC/ PAP rbk/ pad/ jra/

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zakładnikwładzy

Pieniądze gromadzone na emeryturę, to nasze ciężko zapracowane pieniądze ,a za władcę tych pieniędzy uważa się ZUS ,dlaczego tylko w przypadku gdy należymy do zus na subkoncie odłożone jest tylko 7,3 % a nie odprowadzone 19.52,to kradzież jawna . To są pieniądze z naszych wynagrodzeń i w momencie kiedy po drodze nie doczekamy emerytury całość zgromadzonej kwoty czyli 19,52 % naszej wypłaty powinna być dziedziczona , to są nasze pieniądze i nikt a tym bardziej państwo praworządne nie powinno nas z tych pieniędzy okradać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~mis

Jak tu wiezyc Panstwu, jak oni jawnie nasz oszukuja. Podam przyklad Przygladalam sie uwaznie ok 10 lat temu jak zachecali do wziecia kredytow hipotecznych lub innych w frankach szwajcarskich zobaczcie co dzieje sie teraz.trzeba placic dubeltow. To samo bedzie za pare lat jak nasz obywateli znowu oszuka ZUS lub OFF. Jednym slowem moge nazwac nasza polityja to tylko oszusci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 ~dj

Ludzie, przestańcie psioczyć na ZUS... 1.) OFE jest spółką i jak każda spółka może zbankrutować lub wyprowadzić pieniądze ( jak Ambergold ) i gdzie będziecie szukać swoich emerytur? 2.) Wszyscy ekonomiści wieszczą nadchodzący kryzys, tak potężny że może wywołać upadek pieniądza. Jaki OFE, inwestujący w akcje, wytrzyma taką bessę na giełdzie???OFE jest dobre TYLKO WTEDY gdy na giełdzie przez lat 15 będzie nieustająca hossa...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 16 ~LL

każdy fundusz jak i ZUS to złodzieje , jakim prawem zabieracie jednostki zgromadzone na funduszu i ze biby do ZUS , jak pozniej sie okazuje ze w ZUS nie ma tycg srosków do emerytury!!!!!!!!!!! BANDA ZŁODZIEI

! Odpowiedz
11 8 ~max

OFE to był największy szwindel zeszłego stulecia w Polsce, żaden z tych złodziejskich funduszy nikomu nie dawał gwarancji zwrotu nawet kapitału, wystarczy przeczytać umowy ale za to 10 % kradli na tzw obsługę - skoro zarabiają na moich pieniądzach mogli z tych zarobionych sobie pobierać - pytanie czy zarabiali bo gra w ruletkę czyli na giełdzie zawsze kończy się stratami. Oni nie inwestowali np. w autostrady lub nowe technologie itp. długofalowe inwestycje ale grają sobie na giełdzie i przynoszą straty, za to świetnie się bawią. ZUS to wspólna miska w której cienka zupa pływa ale jak włożysz łyżkę to coś na niej wyciągniesz żeby przeżyć, a OFE to miska iluzji pełna łakoci jak włożysz łyżkę to taką samą wyciągniesz pustą zdziwiony co ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~wkurwiony

największym szwindlem jest obecny system gdzie święte krowy jak np sędziowie mogą jako 50 latkowie dostać z zusu zajebiste emrytury a ty jako robol zapierdalaj na nich do 100 lat, ba prezes zusu podejmuję krytyczną decyzje czy będzie jeździł służbowym porsche czy audi i za jej podjęcie dostanie parę milionów premii a ty szaraku oddawaj co miesiąc tysiąc ze swojej wypłaty bo tak trza

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Arek

A gdy pracuję za granicą, 6 lat (wcześniej w Polsce) za rok wracam podejmuję pracę chcę przenieść składki z zagranicy do polski i co dalej gdzie mnie rzucą????

! Odpowiedz
2 2 ~kinia58045

wytłumaczcie mi prosze jak przejsc z ofe do zusu online

! Odpowiedz
3 3 ~nati

piszą wyżej-nic nie robić, jeśli się nie złozy deklaracji dzieje sie to automatycznie, deklaracje składają ci, co chcę ofe wybrać.

! Odpowiedz
1 12 ~Tomek

To może jakaś propozycja jak krok po kroku znieść przymus płacenia ZUS !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne