REKLAMA

ZUS: "To najlepszy taki e-urząd w Europie". Jak działa i co potrafi PUE?

Katarzyna Sudaj2015-02-04 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-02-04 06:00
ZUS: "To najlepszy taki e-urząd w Europie". Jak działa i co potrafi PUE?
ZUS: "To najlepszy taki e-urząd w Europie". Jak działa i co potrafi PUE?
/ ZUS

ZUS nie pierwszy raz chwali się swoją Platformą Usług Elektronicznych. W ciągu niespełna trzech lat funkcjonowania zdobyła ona kilka nagród. Przejrzyjmy się, jak działa ten wirtualny urząd i co daje użytkownikowi konto PUE ZUS.

Platforma Usług Elektronicznych pue.zus.pl została uruchomiona 14 czerwca 2012 roku. Jest to pierwszy w pełni wdrożony projekt e-administracji w Polsce. W 2014 roku uznano ją za produkt najwyższej jakości i oznaczono znakiem Quality International 2014, a w trakcie urodzinowego filmu z okazji jubileuszu 80-lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych słyszymy (od 17 minuty), że platforma PUE ZUS została „uznana przez ekspertów za najlepszy tego typu wirtualny urząd".

PUE ZUS popularniejszy niż ePUAP

Pod koniec września 2014 roku liczba zarejestrowanych profili na www.pue.zus.pl przekroczyła 800 tysięcy. W tym samym czasie elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej mogła się pochwalić trzykrotnie mniejszą liczbą użytkowników - 270 tys. profili zaufanych ePUAP. Obecnie różnica nieznacznie się zmniejszyła: niespełna 351 tys. profili zaufanych ePUAP kontra 924 tys. kont PUE ZUS w dwukrotnie krótszym czasie od publikacji serwisu.

Najwyraźniej konto PUE ZUS jest o wiele bardziej przydatne dla obywateli. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ZUS „wyszedł do ludzi” i aktywnie promował możliwości PUE oraz ułatwiał zakładanie kont. Podczas wakacyjnej trasy Lata z Radiem 2014 przedstawiciele ZUS byli obecni na każdym z 20 koncertów plenerowych. W każdy weekend w promocyjnym namiocie ustawionym nieopodal koncertowej sceny przez kilka godzin pracownicy ZUS opowiadali o zaletach PUE i organizowali konkursy propagujące wiedzę o ZUS-ie. A przy kilku stanowiskach komputerowych, za okazaniem dowodu osobistego, chętnym zakładano w ciągu kilku minut konta PUE ZUS.

Niczym niezwykłym są też wizyty pracowników ZUS w dużych przedsiębiorstwach w celu przedstawienia zalet Platformy Usług Elektronicznych i pomocy osobom zainteresowanym w założeniu bezpłatnych profili PUE.

Zakładanie konta na serwisie pue.zus.pl jest na tyle proste, że można to zrobić samodzielnie, korzystając z komputera w domu.

Jak założyć konto PUE ZUS?

Oczywiście pierwszym krokiem jest kliknięcie przycisku „Zarejestruj profil” na stronie pue.zus.pl, a po zaakceptowaniu regulaminu stajemy przed wyborem sposobu rejestracji profilu spośród trzech możliwości:

  1. rejestracja za pomocą profilu zaufanego ePUAP (nie wymaga dodatkowej wizyty w urzędzie),
  2. rejestracja z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego (również nie wymaga osobistej wizyty w urzędzie), 
  3. rejestracja profilu niezaufanego – to ograniczony dostęp do portalu i brak możliwości zalogowania się do swojego konta. Aby korzystać ze tych wszystkich funkcji użytkownik musi osobiście udać się z dowodem tożsamości do najbliższej jednostki TJO. Ma na to 7 dni.
(pue.zus.pl)

W zasadzie każda z opcji adresowanych do osób fizycznych (nr 1 i 3) wiąże się z wcześniejszą lub późniejszą osobistą wizytą we wskazanym urzędzie (założenie profilu zaufanego ePUAP wymaga takiej wizyty). Ze sposobu nr 2 skorzystają głównie przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności gospodarczej posługują się już płatnym e-podpisem.

Wszystkie sposoby rejestracji profilu na pue.zus.pl bardzo dokładnie opisano i zobrazowano grafikami w dziale FAQ ZUS.

Do czego przyda się konto PUE ZUS?

Do czego przyda się konto PUE ZUS?

Załóżmy, że mamy już konto z profilem zaufanym na Platformie Usług Elektronicznych. ZUS przekonuje o szerokim wachlarzu usług, który stoi przed nami otworem. Po pierwsze składki ZUS i emerytury. Po zalogowaniu uzyskujemy dostęp do własnego konta emerytalnego, co pozwala na sprawdzenie stanu wszystkich odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne. Zobaczymy kwoty opłacone i przekazane na konto w ZUS, na subkonto oraz do OFE zarówno od obecnego, jak i poprzedniego pracodawcy. W tym celu należy przejść do zakładki Usługi i wybrać jedną z ponad stu dostępnych tam danych. 

(pue.zus.pl)

Domyślnie wyświetlane są tylko dane za 2014 rok. Dane archiwalne należy zamówić, a zamówienie może jednorazowo dotyczyć maksymalnie trzech lat. Okres oczekiwania na ich udostępnienie wynosi do dwóch dni, a po miesiącu zostają one usunięte z profilu. Użytkownik ma więc 30 dni, aby się z nimi zapoznać online i zapisać je na dysku twardym komputera.

(ZUS)

Profil zaufany PUE ZUS pozwala również dokonać zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, co jest warunkiem umożliwiającym korzystanie z bezpłatnej służby zdrowia) oraz  wyliczyć prognozowaną emeryturę. Na platformie można złożyć elektroniczny wniosek np. o wypłatę zasiłku czy odwołanie od opinii lekarza-orzecznika oraz dokonać rezerwacji osobistej wizyty w wybranej jednostce ZUS, jeśli jest konieczna.

PUE ZUS dla firm

Platforma Usług Elektronicznych jest adresowana także do przedsiębiorców.

Bezpłatny program Płatnik, który jest zintegrowany z PUE ZUS, umożliwia płatnikom składek tworzenie, weryfikację i wysyłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Jest on powszechnie wykorzystywany, nawet do tego stopnia, że stanowi konkurencję dla biur rachunkowych. Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS, przekonuje w jednym z komunikatów prasowych: „Mamy sygnały, że właściciele małych i średnich przedsiębiorstw rezygnują z usług biur rachunkowych, ponieważ funkcjonalności PUE dają im możliwość prowadzenia rozliczeń z ZUS bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co więcej, rozliczanie składek realizowane za pomocą pue.zus.pl gwarantuje wyeliminowanie większości błędów w dokumentach rozliczeniowych już w momencie ich wypełniania on-line.”

ZUS wylicza na stronie zalety aplikacji Płatnik:

  • tworzenie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych,
  • import danych z systemów kadrowo-płacowych,
  • przesyłanie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS,
  • automatyczne tworzenie informacji miesięcznych,
  • i rocznych dla ubezpieczonego,
  • synchronizacja i weryfikacja danych z bazą ZUS.

Niewątpliwie ułatwia ona małemu przedsiębiorcy wypełnienie obowiązków wobec ZUS, więc spotyka się coraz więcej pozytywnych głosów i o całej Platformie Usług Elektronicznych. I to głównie dla mikroprzedsiębiorców profil zaufany PUE ZUS jest przydatny w prowadzeniu biznesu, oszczędzając czas potrzebny na osobiste wizyty w placówkach i eliminując konieczność comiesięcznego składania papierowych raportów ZUS.

Zwykły obywatel chyba nie będzie tak często zaglądał na strony serwisu, ale możliwość podejrzenia systematyczności opłacania i wysokości składek ZUS przekazanych przez pracodawcę na konto ubezpieczonego daje poczucie kontroli i bezpieczeństwa.

Na obecnym etapie rozwoju e-administracji w Polsce platforma pue.zus.pl jest bardziej użyteczna i funkcjonalnie dopracowana niż ePUAP, który funkcjonuje dwukrotnie dłużej (ponad sześć lat), a mimo to zebrał prawie trzykrotnie mniej użytkowników.

Katarzyna Sudaj

Źródło:
Katarzyna Sudaj
Katarzyna Sudaj
redaktor Bankier.pl

Redaktor obszaru Biznes. Absolwentka Wydziału Prawa UAM i Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową dotyczącą osób fizycznych i firm sektora MSP. Tel.: 601 951 503

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~nodust
Od dłuższego czasu staram się zalogować za pomocą e-puap i po zaakceptowaniu danych ciągle przekierowuje mnie na stronę rejestracji profilu, które go i tak nie mogę wykonać, bo zablokowane są wymagane pola formuarza.
Formularz kontaktowy, na który zgłaszam problem w ogólne nie działa - mogę sobie
wpisać co
Od dłuższego czasu staram się zalogować za pomocą e-puap i po zaakceptowaniu danych ciągle przekierowuje mnie na stronę rejestracji profilu, które go i tak nie mogę wykonać, bo zablokowane są wymagane pola formuarza.
Formularz kontaktowy, na który zgłaszam problem w ogólne nie działa - mogę sobie
wpisać co chcę, nawet kod obrazkowy, żeby udowodnić, ze nie jestem automatem, ale jak przyciskam przycisk "wyślij" to nic się nie dzieje.
A to podobno publilczne pieniądze
~cezbak
Ciekawe dlaczego zobaczyć można tylko 12 ostatnich składek. W OFE mam podgląd całej historii. To takie trudne udostępnić całość?
~lenki6
często nie działa, np. dziś nie można się zarejetrować (25.11.2015) , dzwoniłem na info, miał działać od 18.00 , ale 18.30 nadal nie działa
~syxxfy
jeśli rząd funkcjonuje jak ta strona to leżymy, prace mają się rozpocząć 12 sierpnia, a już od 8.08 nie można się zalogować na ePUAP
~as
Jak to u nas, bajery rowery, owszem fajny program, ale nie zmienia to faktu, że ZUS jest bankrutem a budżet w tym kierunku dziarsko zmierza...
~gość
Zainteresujcie się jak działa ePUAP :o
Wniosek o pewnie zaświadczenie złożony elektronicznie ... odbiór .... tylko osobiście w urzędzie :)
~polskidziad
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~miro
aaron balcerowicz chciał zarżnąć ZUS defraudując 150 mld zł dla pejsatych pobratynców ale mu nie wyszło
~dziadek_Władek
Jakoś ZUS-owi nigdy nie brakuje na emerytury . To znaczy , że jest nieźle.
~lolek
Szanowna Redaktorzyno. W Danii jedyne co potrzebuje do kontaktu z jakimkolwiek urzędem państwowym to email. Wszystkie deklaracje, pity, nipy, sripy, przerejestrowanie samochodu, a nawet rozwód załatwia się zdalnie. Całą korespondencję od jakiegokolwiek urzędu otrzymuje na maila (można też tradycyjnie jak ktoś chce). Email Szanowna Redaktorzyno. W Danii jedyne co potrzebuje do kontaktu z jakimkolwiek urzędem państwowym to email. Wszystkie deklaracje, pity, nipy, sripy, przerejestrowanie samochodu, a nawet rozwód załatwia się zdalnie. Całą korespondencję od jakiegokolwiek urzędu otrzymuje na maila (można też tradycyjnie jak ktoś chce). Email od i do urzędu jest rejestrowany więc nie ma prawa zginąć. Wszystkie urzędy korzystają z centralnej bazy danych, nie trzeba powielać informacji, wypełniać zbędnych pól. Siedzę i się śmieję z sukcesu ZUS-u.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki