REKLAMA
PILNE

Sprawdzamy, ile czasu w praktyce zabiera założenie profilu zaufanego w ePUAP

2014-10-11 06:00
publikacja
2014-10-11 06:00

Czy klika minut przed komputerem przy rejestracji konta na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej i wypełnienie elektronicznego wniosku wystarczy, aby założyć profil zaufany?

fot. iStockphoto / Thinkstock / / ThinkstockZgodnie z planami Ministerstwa Finansów zeznanie PIT za 2014 rok wstępnie wypełnią za nas urzędnicy fiskusa, a obywatelowi pozostanie uzupełnienie go o ulgi i wysłanie on-line. Problem w tym, że do potwierdzenia wysyłki PIT przez internet będzie potrzebny:

  • bezpieczny podpis elektroniczny albo
  • profil zaufany ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej).

E-podpis jest rozwiązaniem płatnym, stąd adresowanym raczej do firm, które będą z niego korzystały nie tylko przy rozliczaniu podatkowego zeznania rocznego. Dla przeciętnego obywatela będącego osobą fizyczną wydatek ok. 150 zł na zestaw do podpisu elektronicznego z kwalifikowanym znacznikiem czasu jest nieopłacalny, jeśli tylko raz do roku będzie z niego korzystał przy składaniu deklaracji PIT. Należy się więc spodziewać, że podatnicy częściej będą wybierali profil zaufany ePUAP.

Jak założyć profil zaufany ePUAP?

Pierwszy krok to rejestracja na platformie epuap.gov.pl. Samo założenie konta, ustalenie loginu i hasła oraz podanie podstawowych danych adresowych i adresu e-mail zajmuje chwilę.

fot. / / epuap.gov.pl

Kolejny krok to złożenie wniosku o profil zaufany. Należy zalogować się na stronie epuap.gov.pl, korzystając z utworzonego wcześniej konta. W zakładce Moje konto/Moje profile zaufane znajdziemy przycisk Złóż wniosek. Formularz wypełni się domyślnie danymi podanymi podczas rejestracji konta ePUAP. Jeśli wcześniej nie podaliśmy numeru PESEL, będzie trzeba teraz go wpisać. Nam pozostaje wypełnić pole Sposób przekazywania danych służących autoryzacji. Wybieramy, czy autoryzacja naszego wniosku ma się odbyć za pomocą adresu e-mail, czy wiadomości SMS.

fot. / / epuap.gov.pl

Klikamy Sprawdź poprawność, po czym na skrzynkę e-mail czy też za pomocą SMS dostajemy unikalny kod autoryzacji. Po wprowadzeniu kodu do wniosku możemy już kliknąć Wyślij wniosek i w ten sposób kończymy procedurę.

Osobista wizyta konieczna

I byłoby wspaniale, gdyby ta kilkuminutowa procedura w internecie wszystko załatwiała. Niestety, przed nami najbardziej czasochłonna część starań o profil zaufany ePUAP. Zgodnie z informacją otrzymaną na e-mail, po złożeniu wniosku należy udać się do wybranego przez siebie punktu potwierdzającego z dowodem osobistym lub paszportem. Mamy 14 dni na wykonanie tego zadania. Później wniosek zostanie automatycznie odrzucony przez system.

Lista Punktów Potwierdzenia

Dzięki wyszukiwarce instytucji, w których możemy złożyć podpis pod wnioskiem o nadanie profilu zaufanego ePUAP, szybko znajdziemy listę takich punktów w naszym mieście czy województwie. Są to najczęściej placówki ZUS-u lub urzędy skarbowe. Stąd w małych miejscowościach na taki punkt nie ma co liczyć.

Konieczna będzie wizyta w mieście powiatowym, bo tam znajdziemy najbliższy punkt potwierdzający. Warto sprawdzić godziny urzędowania, zanim pojedziemy załatwić tę sprawę. Niestety większość urzędów kończy przyjmowanie interesantów o godz. 15:00. Tylko w poniedziałki można liczyć na wydłużone godziny pracy do 16:00 lub 17:00. Dobrze zaplanujmy więc taki wyjazd, żeby nie pocałować klamki. Albo będzie trzeba wziąć dzień wolnego, albo dużo wcześniej zwolnić się z pracy.

Zaufany profil ePUAP nie jest popularny

270 tys. profili zaufanych - liczba ta w skali kilku milionów uprawnionych obywateli nie świadczy o popularności tego rozwiązania. Z pewnością konieczność osobistej wizyty w urzędzie, a przede wszystkim znalezienie czasu na taką wizytę i odstanie swoje w kolejce zniechęca do masowego korzystania z tego rozwiązania.

Planowane poszerzenie sieci punktów potwierdzających o placówki poczty i banki ułatwiłyby znacząco procedurę zakładania profilu, zwłaszcza gdy sieć objęłaby także mniejsze miejscowości. Więcej punktów, większy wybór dogodnej placówki dla zainteresowanego, to potencjalnie krótszy czas osobistego potwierdzania zaufanego profilu. Gdyby tak w drodze z pracy do domu można było wpaść na pocztę lub do banku, które pracują dłużej niż urzędy…

Katarzyna Sudaj

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
~TaO
Co za bezsens. Po co te kilka minut zabawy przy kompie jak potem i tak trzeba leźć do urzędu. Tyle samo zachodu by kosztowało zrobienie wszystkiego w urzędzie bez tej udawanej informatyzacji. Zaleta możliwości załatwienia czegoś przez internet polega na tym, ze można to zrobić bez wychodzenia z domu, z wyłączeniem tradycyjnej Co za bezsens. Po co te kilka minut zabawy przy kompie jak potem i tak trzeba leźć do urzędu. Tyle samo zachodu by kosztowało zrobienie wszystkiego w urzędzie bez tej udawanej informatyzacji. Zaleta możliwości załatwienia czegoś przez internet polega na tym, ze można to zrobić bez wychodzenia z domu, z wyłączeniem tradycyjnej drogi. To jest skomplikowanie procedury, które nie przynosi oszczędności czasu. Żenada.
~Edzia
Jesli profil mi wygaśnie po 14 dniach, to mogę jeszcze raz założyć? Ponieważ w tych 14 dniach nie ma szans potwierdzić swój profil w ambasadzie...(przebywam za granica)
~mon
tak mozesz , ja wlasnie zlozylam drugi wniosek bo poprzedni mi wygas....piekno Polskiej Ambasady w Londynie- zenada
~qwerty
Artykuł jakiś nie dokończony... wybieram się do wybranego punktu potwierdzającego z dowodem osobistym lub paszportem, wchodzę i co? A pani w np. pyta "w czym mogę pomóc?" A ja mówię: przyszedłem potwierdzić profil zaufany. A pani w banku: a co to jest?... A ja na to: a skąd mam wiedzieć jak to wygląda, robię Artykuł jakiś nie dokończony... wybieram się do wybranego punktu potwierdzającego z dowodem osobistym lub paszportem, wchodzę i co? A pani w np. pyta "w czym mogę pomóc?" A ja mówię: przyszedłem potwierdzić profil zaufany. A pani w banku: a co to jest?... A ja na to: a skąd mam wiedzieć jak to wygląda, robię to pierwszy raz... Jest ktoś mądry co opisze do końca ten artykuł?
~zyzio
Właśnie próbuję stworzyć ów profile zaufany. Rzeczywiście, napisał mi:

po złożeniu wniosku należy udać się do wybranego przez siebie punktu potwierdzającego z dowodem osobistym lub paszportem

tylko, że je nie wybierałem żadnego punktu potwierdzającego a w mailu też nie napisał. Więc dokąd mam iść?
~Par
No właśnie wybrać sobie jakiś punkt. A teraz juz nie trzeba nigdzie chodzić można potwierdzić przez bankowość elektroniczną.
~sss
kurde wprowadzili już wymóg wyspowiadania się przed mendą wojtyłową?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki