REKLAMA

ZUS: Emerytura w 2080 r. wyniesie dzisiejszą równowartość 4,5 tys. zł

2019-11-25 16:13
publikacja
2019-11-25 16:13

Prognozowana przeciętna wysokość emerytury wypłacanej z FUS w 2080 roku wyniesie blisko 21 tys. zł, co stanowi dzisiejszą równowartość 4,5 tys. zł – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodano, że według prognoz emerytury w przyszłości będą miały wyższą siłę nabywczą.

fot. LightField Studios / / Shutterstock

W poniedziałek wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk skomentował na Twitterze prognozy ZUS dotyczące wysokości emerytur przyszłości. "Pasy zapięte? Kto ma słabe nerwy niech nie czyta. Oficjalny szacunek wysokości emerytur w przyszłości jaki dostałem z @zus_pl. Teraz dostajemy 53,8 proc. ostatniej pensji (ok. 2,2 tys. zł). W 2045 będzie 32 proc., w 2060 - 24,9 proc., a 2080 - 23,1 proc. To będzie ok. 1 tys. zł na mc (na dzisiejsze pieniądze)" - napisał Marczuk.

ZUS w komunikacie przesłanym PAP podkreślił, że wysokość wynagrodzeń oraz świadczeń społecznych stopniowo wzrasta. Wynika to ze wzrostu gospodarczego. Dla przykładu wskazano, że w 2055 r. prognozowana przeciętna emerytura wyniesie ok. 7,6 tys., co stanowi równowartość dzisiejszych 3,1 tys.

Emerytura od państwa to przeżytek

Dyskusja o systemie emerytalnym jest płytka niczym sierpniowy stan Wisły i nie porusza zasadniczych kwestii. Czym tak właściwie jest emerytura? Kto ma ją otrzymywać, a kto finansować? Czy zasiłki dla starszych ludzi powinny być niższe czy wyższe niż teraz?


Natomiast w 2055 r. przeciętne wynagrodzenie wyniesie 28,9 tys. zł, co stanowi dzisiejszą wartość - 11,6 tys. zł. W tej sytuacji - jak wskazuje ZUS - stopa zastąpienia będzie wynosiła ok. 26,4 proc.

Z danych ZUS wynika z kolei, że w 2080 r. średnia emerytura wyniesie blisko 21 tys. zł, co stanowi wartość dzisiejszych 4,5 tys. zł.


"Wysokość emerytury to bardzo indywidualna sprawa. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych aktywnie edukuje i informuje w tej kwestii. Jeśli ktoś chce poznać prognozowaną wysokość swojej przyszłej emerytury, zachęcamy do odwiedzin naszej placówki i konsultacji z doradcą emerytalnym. Doradca wyliczy prognozowaną wysokość emerytury i wyjaśni, od czego zależy jej wysokość. Można również w tej sprawie wejść do internetu na Platformę Usług Elektronicznych ZUS" – zwróciła uwagę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jak podkreśliła, w systemie zdefiniowanej składki na wysokość emerytury ma wpływ m.in. to, ile składek odłożymy na "jesień życia". "Ważne, kiedy przechodzimy na emeryturę i czy w czasie całej naszej kariery zawodowej odprowadzaliśmy składki. Do obliczania wysokości świadczenia bierze się pod uwagę także prognozowane dalsze trwanie życia" – wyjaśniała szefowa ZUS.

Zwróciła uwagę, że malejąca stopa zastąpienia nie oznacza realnego spadku wysokości świadczenia. "Należy zdawać sobie sprawę, że pieniądze wypłacane w przyszłości będą miały większą siłę nabywczą – dodała prof. Uścińska.

PPK czy IKZE – co wybrać, skoro masz wybór

Od połowy 2019 roku kilka milionów zatrudnionych Polaków zostanie automatycznie zapisanych do Pracowniczych Planów Kapitałowych. O PPK powiedziano i napisano już wiele. Ale niewiele uwagi poświęca się alternatywie – czyli wehikułowi podatkowemu IKZE.

"Każdy z nas powinien myśleć o swojej emeryturze, także młodzi ludzie. Przyszła emerytura powinna pochodzić nie tylko z systemu publicznego, ale także innych źródeł: programów pracowniczych i indywidualnych oszczędności. Aby to świadczenie było wyższe, powinniśmy korzystać z różnych sposobów zabezpieczenia dochodu na okres starości. Dlatego oprócz odprowadzania składek do systemu publicznego warto gromadzić oszczędności w PPK, PPE, IKE lub IKZE" – zaznaczyła prezes ZUS.

Z danych ZUS w marcu 2019 r. emerytury i renty z FUS pobierało 7,7 mln świadczeniobiorców. Najwyższy odsetek świadczeniobiorców, tj. 74,5 proc. stanowiły osoby pobierające emeryturę. Rentę z tytułu niezdolności do pracy pobierało 9,6 proc., a rentę rodzinną 15,9 proc. świadczeniobiorców. We wrześniu 2019 roku średnia emerytura wynosiła ok. 2400 złotych.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (28)

dodaj komentarz
1as
Wszystko jest możliwe, nawet różowa prognoza ZUSu.
Nie wiemy, jak rozwinie (lub zwinie) się gospodarka Polski, Europy czy Świata.
Nie wiemy, czy nie czeka nas wojna, czy może nowe wynalazki, które znacząco poprawią komfort życia.
Nie wiemy, jaka będzie inflacja i jaką dziś prognozowane cyferki będą mieć siłę
Wszystko jest możliwe, nawet różowa prognoza ZUSu.
Nie wiemy, jak rozwinie (lub zwinie) się gospodarka Polski, Europy czy Świata.
Nie wiemy, czy nie czeka nas wojna, czy może nowe wynalazki, które znacząco poprawią komfort życia.
Nie wiemy, jaka będzie inflacja i jaką dziś prognozowane cyferki będą mieć siłę nabywczą za kilkadziesiąt lat.
Wiemy na pewno, że lepsza emerytura to taka, na którą więcej się składa i na którą więcej i dłużej się zapracowało. Dlatego warto samemu o tym pomyśleć, ale w młodości, nie po sześćdziesiątce.
spedytor
Szanowny Zusie szanowna Pani Gertrudo dzisiejsze realia nas interesuja 1 Kiedy zgromadzony kapital na funduszu emerytalnym bedzie dziedziczony .2 Kiedy ubezpieczenie rentowe bedzie dobrowolne? . za trudne tematy dla was ? wiem lepiej opowiadac o tym co za 100 lat bedzie
sel
A bochenek chleba będzie kosztował 4000zł czy więcej?
zygi44
Podbijam! Daje tysiąc uncji szczerego złota każdemu bez wyjątku, ale... w 2200r! W takim terminie to ja Wam mogę wszystko obiecać.
silvio_gesell
To jest w ogóle konflikt interesów, GUS powinien robić prognozy ZUS, a ZUS liczyć inflację.
tomitomi
zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków ! ! !
talmud
zobaczymy kto wygra wybory prezydenckie......wtedy sobie "poobiecujemy"....LOL
takeda83
"Emerytura w 2080 r. wyniesie dzisiejszą równowartość 4,5 tys. zł" wróżka też mi tak powiedziała. zapomniała dodać że wiek emerytalny będzie wynosić 105 lat albo będzie przymusowa eutanazja propagowana w podobnym naciskiem jak aborcja niemowląt czyli mordowanie ludzi najsłabszych i bezbronnych na życzenie "Emerytura w 2080 r. wyniesie dzisiejszą równowartość 4,5 tys. zł" wróżka też mi tak powiedziała. zapomniała dodać że wiek emerytalny będzie wynosić 105 lat albo będzie przymusowa eutanazja propagowana w podobnym naciskiem jak aborcja niemowląt czyli mordowanie ludzi najsłabszych i bezbronnych na życzenie . a jak już dożyje do emerytury to żeby pobierać ją w takiej wartości będę musiał pracować przynajmniej 4 godziny dziennie to wtedy może jak socjalizm się nie rozrośnie i administracja to uwierzę
chipek
Nam głupoty pisać kazano, wstąpiłem do PiSu bo mnie duuużo obiecano.
dwam
Wrozenie co bedzie za 60 lat to oszukiwanie ludzi dla kontrastu taki przyklad 60 lat temu 31 lipca1959 – Ministerstwo Handlu Wewnętrznego PRL ogłosiło zarządzenie, zgodnie z którym poniedziałek stał się „dniem bezmięsnym....

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki