REKLAMA
ZAGŁOSUJ

ZPP: celem dodatkowego opodatkowania nieruchomości są wpływy do budżetu

2021-11-09 15:47
publikacja
2021-11-09 15:47
ZPP: celem dodatkowego opodatkowania nieruchomości są wpływy do budżetu
ZPP: celem dodatkowego opodatkowania nieruchomości są wpływy do budżetu
fot. Alex Marakhovets /

Celem dodatkowego opodatkowania nieruchomości jest poszukiwanie kolejnych źródeł wpływów do budżetu - wskazał w swoim wtorkowym komentarzu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Dodał, że podatek katastralny od drugiego, bądź trzeciego mieszkania to "cios w klasę średnią".

ZPP odniósł się do wypowiedzi jednego z przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Technologii, który - jak czytamy w informacji - "zapowiedział walkę ze spekulantami na rynku nieruchomości", a jako przykład spekulacji wskazał transakcję, którą przeprowadził jeden ze skandynawskich funduszy inwestycyjnych, kupując jednorazowo 1000 mieszkań za kwotę 100 mln euro. Napisano, że "MRiT planuje działać z wyprzedzeniem" i rozważa np. wprowadzenie podatku od pustostanów, od zysku ze spekulacji oraz katastralnego od drugiego lub trzeciego mieszkania.

Według ZPP, podmioty takie jak np. fundusze inwestycyjne, istotnie kupują duże pakiety mieszkań w celu albo ich odsprzedaży, albo wynajmowania. Zauważył jednak, że w interesie funduszu nie jest trzymanie takich nieruchomości jako +pustostany+. "Takie mieszkania przeważnie bardzo szybko wracają na rynek, a zysk funduszu wynika z różnicy między ceną zakupu, a sprzedaży. Lokale mające być w posiadaniu inwestora dłuższy czas są przeznaczane na wynajem. Mieszkania te trafią do odbiorców końcowych bez względu na to, czy za pośrednictwem dewelopera, czy funduszu. Przy czym podkreślić należy, że jest to jedynie jedna z form działania funduszy, gdyż mieszkania nabywane przez nie są również przeznaczane do wynajęcia" - napisał ZPP.

Z kolei jeśli chodzi o podmioty prywatne inwestujące na rynku nieruchomości to - jak czytamy - ich działalność polega przeważnie na kupnie pojedynczych mieszkań na wynajem, albo house flippingu, czyli kupnie nieruchomości, których cena jest zaniżona, albo takich wymagających remontu i ich sprzedaż po wyższej cenie. "W tym jednak przypadku możliwości inwestycyjne są ograniczone, gdyż próg wejścia to kilkaset tysięcy złotych z uwagi na cenę nieruchomości. Następny z pomysłów Ministerstwa, to podatek katastralny od drugiego bądź trzeciego mieszkania ocenić należy jako kolejny cios w klasę średnią, a także tych, którzy z przyczyn życiowych (np. spadek) weszli w posiadanie więcej, niż jednego mieszkania" - czytamy.

W podsumowaniu ZPP napisał, że działalność na rynku nieruchomości funduszy inwestycyjnych i inwestorów indywidualnych ma obecnie stosunkowo niewielki wpływ na ceny nieruchomości. Ponadto - jak zaznaczył - w wielu przypadkach ma ona pozytywne skutki, gdyż to właśnie te podmioty oferują mieszkania i lokale użytkowe na wynajem, a nie każda rodzina jest w stanie kupić sobie mieszkanie z uwagi na brak koniecznych środków. "Zapowiedzi Ministerstwa nie dążą zatem do likwidacji niesprawiedliwości, która mogłaby wystąpić, gdyby inwestowanie w nieruchomości wiązało się z brakiem podatków, albo tak zwanym „psuciem rynku”. Ich celem jest raczej poszukiwanie kolejnych źródeł wpływów do budżetu. W praktyce może się jednak okazać, że nie tylko nie przyniosą one zamierzonych skutków, ale spowodują ucieczkę kapitału za granicę. Każdy inwestor indywidualny, czy też fundusz zdający sobie sprawę, że w innych krajach Unii Europejskiej będzie mógł działać na lepszych warunkach, tam też ulokuje swój kapitał - czytamy. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (90)

dodaj komentarz
hill50
Deweloperzy dogadują się z funduszami, że w przyszłości dla nich wybudują ,i nie skupują mieszkania z rynku
takagi
Plus dla Funduszy jest taki że właśnie wynajmują mieszkania, i maja tylko 0,5% udział w rynku
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
newpiotr
tutaj wszystko zależy od wysokości podatku. Jak słyszę 1% to mi się nóż w kieszeni otwiera bo to znaczy że w 10 0lat oddamy 100% wartości np. domu. I to jest chore. Jeśli kredyt hipoteczny ma ktoś oprocentowany na 3% to np 1% podatku stanowi 33% kredytu. Podatek taki ma sens ale po stawkach jak na zachodzie przykład tutaj wszystko zależy od wysokości podatku. Jak słyszę 1% to mi się nóż w kieszeni otwiera bo to znaczy że w 10 0lat oddamy 100% wartości np. domu. I to jest chore. Jeśli kredyt hipoteczny ma ktoś oprocentowany na 3% to np 1% podatku stanowi 33% kredytu. Podatek taki ma sens ale po stawkach jak na zachodzie przykład irlandzki:
Nieruchomość o wartości rynkowej do 1 mln euro będzie opodatkowana według stawki 0,18 proc., zaś powyżej 1 mln według stawki 0,25 proc.

I takie stawki mają sens
valveval
MF: rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego
PAP - Biznes
10 lis 2021, 20:41
10.11.2021, Warszawa (PAP) - Rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego; informacje, które pojawiają się w przestrzeni medialnej na ten temat, są nieprawdziwe - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów.
"Rząd
MF: rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego
PAP - Biznes
10 lis 2021, 20:41
10.11.2021, Warszawa (PAP) - Rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego; informacje, które pojawiają się w przestrzeni medialnej na ten temat, są nieprawdziwe - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów.
"Rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego. Informacje, które pojawiają się w przestrzeni medialnej są nieprawdziwe" - zapewniło w środę na Twitterze Ministerstwo Finansów.
Ostatnio w mediach pojawiły się publikacje o planach wprowadzenia podatku katastralnego.
Według RMF FM, Ministerstwo Rozwoju i Technologii analizuje rozwiązania, które miałyby na celu walkę ze spekulantami i funduszami inwestycyjnymi hurtowo wykupującymi mieszkania. "Jeśli ktoś kupuje mieszkania tylko po to, żeby spekulować i nie przeznacza tego mieszkania na wynajem, tylko mieszkanie stoi puste po to, żeby zyskało na wartości, i żeby można było na nim zarobić, to tu jest pole do interwencji. Tutaj powinna nastąpić interwencja. Szykujemy rozwiązania dotyczące takich pustostanów" - mówił stacji w ubiegłym tygodniu wiceminister rozwoju Piotr Uściński.
We wtorek do wypowiedzi Uścińskiego odniósł się Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Zdaniem organizacji celem dodatkowego opodatkowania nieruchomości jest poszukiwanie kolejnych źródeł wpływów do budżetu, a podatek katastralny od drugiego bądź trzeciego mieszkania to "cios w klasę średnią".
"Pół roku temu Ministerstwo Finansów zaprzeczało takim planom, dziś okazuje się, że prace nad nowym podatkiem trwają" - mówił w środę senator Jacek Bury (Polska 2050) w nagraniu na Facebooku. (PAP)


https://stooq.com/n/?f=1452926
krecix
Ludzie zapamiętajcie jedno - wszystkie podatki uderza przede wszystkim w najbiedniejszych .
Osoba posiadająca mieszkania na wynajem doliczą sobie ten nowy podatek do odstępnego za wynajem . A co z mieszkaniami wynajmowanymi na wakacje . To kolejne nakręcanie inflacji. Nie piszcie tylko ze tak nie będzie . Poczekajcie i
Ludzie zapamiętajcie jedno - wszystkie podatki uderza przede wszystkim w najbiedniejszych .
Osoba posiadająca mieszkania na wynajem doliczą sobie ten nowy podatek do odstępnego za wynajem . A co z mieszkaniami wynajmowanymi na wakacje . To kolejne nakręcanie inflacji. Nie piszcie tylko ze tak nie będzie . Poczekajcie i zobaczycie . Podatek cukrowy miał być tez finansowany z zysków producentów a jak wyszło wszyscy wiedzą .

krzysztof4401
Dwie nieruchomości w rodzinie free. Reszta płaci włacznie z funduszami.
Stopy procentowe do góry aby powstrzymać to budowlane "bandyctwo" i urealnić polskiego złotego. Może w końcu ludziska nie będa musieli całe życie tyrac na 60m2
jpelerj
A czemu dwie? Rodzina mieszka w jednej.
jo41 odpowiada jpelerj
A buda dla psa?
cieszynmiasto
Że niby to takie super ekonomicznie, że są pośrednicy wyciągający pieniądze za granicę ?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki