REKLAMA

ZBP: koszt wdrożenia ustawy spreadowa przekroczy 8 mld zł

2016-09-15 11:27
publikacja
2016-09-15 11:27

Związek Banków Polskich negatywnie ocenia prezydencki projekt ustawy dotyczący zwrotu spreadów i szacuje, że koszt wdrożenia ustawy w zaproponowanej wersji, w zależności od wysokości stosowanych spreadów, wyniesie 7,7-14 mld zł - poinformował ZBP w opinii do projektu ustawy.

/ fot. ajn / YAY Foto

W sierpniu Kancelaria Prezydenta złożyła do Sejmu projekt ustawy dotyczący zwrotu spreadów przez banki. Kancelaria szacowała wówczas, że koszty tej operacji dla banków wyniosą 3,6-4 mld zł.

"W ocenie banków faktyczny koszt wdrożenia ustawy w wersji zaproponowanejprzez Prezydenta RP jest znacznie wyższy niż wielkości podane przez Kancelarię Prezydenta RP. Sektor bankowy szacuje, że ten koszt przekroczy kwotę 10 mld zł" - napisano w opinii.

"Tak silne obciążenie finansowe banków spowoduje, że instytucje te nie będą w stanie kontynuować rozwoju akcji kredytowej finansującej gospodarkę i nie będą dysponować środkami finansowymi na pomoc tym kredytobiorcom, którzy takiego wsparcia wymagają" - dodano.

ZBP ocenia, że to wyższe obciążenie finansowe banków spowoduje też zmniejszone wpływy budżetowe z banków, gdyż część banków rozpocznie realizację programów naprawczych.

Związek podał, że wyliczenia zostały wykonane dla reprezentatywnych kredytów walutowych i przy zastosowaniu wzorów zawartych w projekcie ustawy. Dane dotyczące ilości i wartości portfela dla poszczególnych lat pochodzą z międzybankowych baz danych.

Historyczne wielkości spreadów założono w trzech wariantach na poziomie 6 proc., 8 proc. i 10 proc.

Koszt wdrożenia ustawy został oszacowany na 7,7 mld zł przy stosowaniu przez banki historycznego spreadu w wysokości 6 proc., 10,9 mld zł przy spreadzie w wysokości 8 proc. i ponad 14 mld zł przy spreadzie w wysokości 10 proc.

Związek podał, że szacunki te obejmują także koszt naliczenia odsetek w wysokości połowy stawki zastosowanej dla odsetek ustawowych.

ZBP ocenia, że obecnie nie ma podstaw ekonomicznych, socjalnych i prawnych dla uchwalania projektu ustawy w przedstawionej wersji. W opinii Związku budzi on "poważne" zastrzeżenia pod względem jego zgodności z Konstytucją RP, prawem unijnym oraz podpisanymi przez Polskę umowami o ochronie inwestycji.

"Otrzymane przez Związek Banków Polskich opinie prawne wskazują na istnienie poważnego zagrożenia naruszenia w projekcie ustawy konstytucyjnej zasady niedziałania prawa wstecz oraz zasady pewności prawa" - napisano w opinii.

"Przykład rozwiązywania problemów kredytów walutowych w Chorwacji pokazuje, że ta kwestia oraz przestrzeganie zapisów umów o ochronie inwestycji jest podnoszona przez wielu inwestorów zagranicznych" - dodano.

W ocenie sektora, propozycja zwrotu spreadu nie rozwiązuje problemu trudności części kredytobiorców w spłacie kredytów walutowych.

"(...) Związek Banków Polskich proponuje powrót do dyskusji o propozycji przedstawionej przez banki zaangażowane w walutowe kredyty mieszkaniowe, która zakładała socjalny charakter wsparcia dla tych kredytobiorców, którzy go naprawdę potrzebują i jednocześnie nie stawia tych klientów w sytuacji uprzywilejowanej w stosunku do kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy w złotych" - napisano w opinii.

ZBP przedstawił szereg uwag do projektu ustawy.

Projekt zakłada wprowadzenie limitu kwotowego w wysokości 350.000 zł, który jest wysokością kapitału kredytu, w stosunku do której konsument jest uprawniony do żądania pomniejszenia kapitału lub zwrotu nadpłaty. ZBP postuluje obniżenie tego limitu do poziomu 255.550 zł przysługującego wyłącznie na jeden kredyt. (PAP)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (95)

dodaj komentarz
~off666
to tak jakby złodziej powiedział - koszt wdrożenia wyroku przekroczy opłacalność mojego złodziejskiego fachu więc się nie zgadzam
~ChorwaT

Banki okradają całe społeczeństwa od lat.. Czy ktoś z Was słyszał o konfiskacie złota w US z 1933 roku.

https://goldbits.com/news/first-u-s-bank-bail-in-was-1933s-gold-confiscation.html

FED - poprzez dekret prezydencki zarekwirował 6tys ton złota

~Lukasz
ZBP się ośmiesza. Akurat ten przypadek jest prosty i klarowny - w publicznie dostępnych danych i tabelach widać, że banki pompowały sobie zyski, sztucznie tworząc odrębne kursy wymiany dla kredytów walutowych. O ile kwestia samego przewalutowania nie jest tak oczywista, to tu w 100% odpowiedzialność leży po stronie banków.
~cwaniaczki
Mówi dość bezprawiu i rozpuście frania. Spłacaj swoje mieszkanka samemu, ode mnie wara.

Chcieli wymusić na rządu PISu przy pomocy Dudy przewalutowania !!! skąd KASA ?

Czy na życzenie Frania zamierzaliście podnieść VAT do 25 % od 2017r. ?

Czy, NBP miał wypłacić bankom odszkodowania (UGODA), a wzrost
Mówi dość bezprawiu i rozpuście frania. Spłacaj swoje mieszkanka samemu, ode mnie wara.

Chcieli wymusić na rządu PISu przy pomocy Dudy przewalutowania !!! skąd KASA ?

Czy na życzenie Frania zamierzaliście podnieść VAT do 25 % od 2017r. ?

Czy, NBP miał wypłacić bankom odszkodowania (UGODA), a wzrost VATu wypełni ubytki w NBP ?

Frankowicze to tylko 3% populacji, a gdzie reszta populacji Polaków !!!

Prezydent nie jest stroną sprawy !!!!

Prezydent powiedział o przewalutowaniu i to zrobi !!!

a do tego potrzebna jest UGODA frankowiczów z bankami !!!, a nie procesy międzynarodowe kosztem KOWALSKIEGO, której koszty szacowane są na 15-25 mld EURO i są to tylko koszty bezpośrednie !!!

pozdrawiam trzeźwo myślących

Obran zawarł z bankami UGODĘ. Kosztem 9 mld EURO środków publicznych !

97% Obywateli Polski zrozumie, że frankowicze nie mogą żądać, aby reszta obywateli spłacała ich kredyt. Orban podniósł VAT o 2 pkt % z tego powodu.

Kłopoty ze spłatą ma ok 4% frankowiczów, co daje ok. co 1000y obywatel Polski.
Ściślej takich kredytów jest ok. 30.000. zakładając nawet pomoc w wys. 100 CHF/mieś na kredyt,daje to wartość 3 mln CHF/mieś, 36 mln CHF/rocznie !!!

Orban pożyczył z banku centralnego 9 mld EURO i wypłacił odszkodowania bankom..

Zwrot pożyczki nastąpił przez podwyższenie VATu do 27%...
~Ktośzyczliwy
Ale co ocenia zbp ? Maja banki oddać to co ukradly.
~max
Słuchajcie a kiedy ZBP przedstawi łączny koszt roszczeń klientów. Bo moim zdaniem KNF i NBP powinny wymagać od banków frankowych dodatkowych odpisów na 2 lub nawet 3 krotność tych kwot. Jeżeli przegrają a zapowiada się na masowe procesy to co wtedy... z czego zapłacą odszkodowania. Przecież to będą miliardy. Coś Słuchajcie a kiedy ZBP przedstawi łączny koszt roszczeń klientów. Bo moim zdaniem KNF i NBP powinny wymagać od banków frankowych dodatkowych odpisów na 2 lub nawet 3 krotność tych kwot. Jeżeli przegrają a zapowiada się na masowe procesy to co wtedy... z czego zapłacą odszkodowania. Przecież to będą miliardy. Coś widzę że lepiej przerzucić depozyty do banków nie frankówych bo może być problem z wypłacalności.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~abc
Ta cała opinia ZBP to zwykły szantaż.
Nawet się z tym nie kryją.
Dlaczego rząd cacka się tak długo z tymi złodziejami?
~milo
"Otrzymane przez Związek Banków Polskich opinie prawne wskazują na istnienie poważnego zagrożenia naruszenia w projekcie ustawy konstytucyjnej zasady niedziałania prawa wstecz oraz zasady pewności prawa".
To może konkretnie.Opinie wskazują na ZAGROŻENIE naruszenia zasady niedziałania prawa wstecz, czy STWIERDZAJĄ,
"Otrzymane przez Związek Banków Polskich opinie prawne wskazują na istnienie poważnego zagrożenia naruszenia w projekcie ustawy konstytucyjnej zasady niedziałania prawa wstecz oraz zasady pewności prawa".
To może konkretnie.Opinie wskazują na ZAGROŻENIE naruszenia zasady niedziałania prawa wstecz, czy STWIERDZAJĄ, że takie naruszenie by nastąpiło?
~milo
Może ktoś przedstawiłby dane, jak rozwija się akcja kredytowa banków finansująca gospodarkę? Swego czasu ZBP twierdził, że impulsem dla gospodarki były kredyty frankowe. Dobrze byłoby poznać dane, w jakim zakresie banki kredytują przedsiębiorczość i jak to się zmienia w ostatnich latach. Oczywiście bez uwzględnienia Może ktoś przedstawiłby dane, jak rozwija się akcja kredytowa banków finansująca gospodarkę? Swego czasu ZBP twierdził, że impulsem dla gospodarki były kredyty frankowe. Dobrze byłoby poznać dane, w jakim zakresie banki kredytują przedsiębiorczość i jak to się zmienia w ostatnich latach. Oczywiście bez uwzględnienia kredytów udzielanych osobom fizycznym na cele mieszkaniowe i konsumpcyjne.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki