REKLAMA

Z pogrążonej w kryzysie Wenezueli na zakupy do Kolumbii

2016-08-20 19:01
publikacja
2016-08-20 19:01

Ponad - 326 tys. obywateli Wenezueli, nękanej brakami rynkowymi i drożyzną, pojechało na zakupy do Kolumbii w ciągu pierwszego tygodnia - po ponownym otwarciu granicy między obu krajami - podały w sobotę oficjalne źródła kolumbijskie.

Z pogrążonej w kryzysie Wenezueli na zakupy do Kolumbii / FORUM

80 proc. Wenezuelczyków, którzy udali się do sąsiedniego kraju, podało w ankietach jako motyw podróży "zakupy różnych produktów spożywczych, leków i odzieży", 7 proc. - wizyty u lekarzy specjalistów, a pozostali inne powody.

Jedną z głównych przyczyn dramatycznych braków w zaopatrzeniu wenezuelskich sieci handlowych i powstania czarnego rynku artykułów pierwszej potrzeby jest kryzys gospodarczy, spowodowany spadkiem cen ropy naftowej i jej pochodnych.

Zgodnie z porozumieniem wenezuelsko-kolumbijskim w sprawie przywrócenia normalnego ruchu granicznego obywatele obu krajów mogą przewozić przez granicę również części do samochodów na osobisty użytek.

Licząca ponad 2,2 tys. kilometrów granica między Wenezuelą a Kolumbią została zamknięta przed rokiem na polecenie prezydenta tego pierwszego kraju Nicolasa Maduro. Uzasadnił on tę decyzję przedostawaniem się na terytorium Wenezueli "grup paramilitarnych" operujących w strefie granicznej.

Istotną przyczyną decyzji o zamknięciu ruchu granicznego był dokonywany na wielką skalę przemyt niezwykle taniej w Wenezueli benzyny i oleju napędowego.

Praprzyczyną obecnego głębokiego kryzysu - w Wenezueli jest - zdaniem ekonomistów - to, iż gospodarka kraju w ciągu 17 lat "rewolucji boliwariańskiej", zapoczątkowanej w interesie najuboższych obywateli przez prezydenta Hugo Chaveza, nie uległa niezbędnej dywersyfikacji.

Szansę na transformację stwarzał długi okres utrzymywania się wysokich cen ropy naftowej. (PAP)

ik/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~rety123
Niestety Polskę będzie można długo przejadać i przepijać i przekupywać biednych i tak obywateli naszego kraju ........ w przypadku nieuniknionego kryzysu po takim gospodarowaniu i tak tym najbiedniejszym najbardziej się dostanie .....
~miniu111
Churchill powiedział kiedyś:

Naturalną wadą kapitalizmu jest nierówny podział bogactwa. Naturalną zaletą socjalizmu jest sprawiedliwy podział biedy.

Te słowa są nadal aktualne.
~Z_Planety_Akart
Naturalną wadą ziemian jest: Totalny kretynizm
~Polak odpowiada ~Z_Planety_Akart
Czego Ty jesteś najlepszym przykładem!
~Silver_Eagle
Informacja by była zupełna jak byście podali jakim Fiat money Płacą w tej Kolumbii ?
Jest to prosty przykład np. wyższości srebra nad Fiat money.
~retro
Niestety Polska jest bogatym krajem w porównaniu z Wenezuelą i u nas na uprawianie socjalizmu wystarczy zasobów na kilkanaście lat ..... szkoda kraju i 27 lat ciężkiej pracy
~pan_rothbard
To niesamowite co socjalizm potrafi zrobić z kraju z największymi zasobami ropy naftowej na świecie.
~dlugopis_prezesa
Jeszcze pare lat rzadow bolshewikow od dojnej zmiany i bedziemy takie artykuly o Polsce czytac.
~socjalizm_kosztuje
Przed rządami Chaveza Wenezuela była najbogatszym krajem Ameryki Południowej. Teraz Wenezuelczycy jeżdżą do krajów regionu pracować na czarno. Sytuacja niewyobrażalna jeszcze 10lat temu gdy zaczynał się kryzys. To wszystko mimo największych złóż ropy na świecie, jednych z największych gazu ziemnego i niesamowitego Przed rządami Chaveza Wenezuela była najbogatszym krajem Ameryki Południowej. Teraz Wenezuelczycy jeżdżą do krajów regionu pracować na czarno. Sytuacja niewyobrażalna jeszcze 10lat temu gdy zaczynał się kryzys. To wszystko mimo największych złóż ropy na świecie, jednych z największych gazu ziemnego i niesamowitego potencjału turystycznego.
~rt
nie to, zebym popierał socjalistów spod znaku Hugo w tym kraju, ale stwierdzenie "Przed rządami Chaveza Wenezuela była najbogatszym krajem Ameryki Południowej." jest absolutnie błedne. Była krajem w Ameryce Płd. z jednymi z największych róznic w dochodach, a bogate to może było 5-10 % tego kraju. Reszta albo nie to, zebym popierał socjalistów spod znaku Hugo w tym kraju, ale stwierdzenie "Przed rządami Chaveza Wenezuela była najbogatszym krajem Ameryki Południowej." jest absolutnie błedne. Była krajem w Ameryce Płd. z jednymi z największych róznic w dochodach, a bogate to może było 5-10 % tego kraju. Reszta albo nie miała co jeść, w co się ubrać, gdzie mieszkać, pisać i czytać - albo wszystko na raz ;-)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki