Wzrost PKB spadł poniżej 4 proc.

Tempo wzrostu produktu krajowego brutto w trzecim kwartale wyniosło 1,3% kdk i 3,9% rdr – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Roczna dynamika PKB była najniższa od trzech lat.

Dane były słabsze od oczekiwań. Ekonomiści spodziewali się, że polski PKB będzie o 4,1% wyższy niż rok wcześniej. W drugim kwartale dynamika PKB wyniosła 4,6% rdr. Tak prezentują się dane niewyrównane sezonowo.

Gdy spojrzymy na dane wyrównane sezonowo (czyli uwzględniające m.in. różnice w liczbie dni roboczych), to tak liczona dynamika PKB wyniosła 1,3% kdk i 4,0% rdr. Kwartał wcześniej było to odpowiednio 0,8% kdk oraz 4,1% rdr.

(GUS.)

Od ponad roku w Polsce mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym. Roczna dynamika PKB obniżyła się z 5,3% do 3,9%. Zatem jak na razie spowolnienie to jest stosunkowo łagodne, ale w kolejnych kwartałach zapewne będzie postępować. Najnowsza projekcja NBP zakłada, że w 2020 roku PKB urośnie tylko o 3,6%.

Główny Urząd Statystyczny zastrzega, że opublikowane dziś dane mają charakter wstępny i mogą podlegać rewizji. Pierwszy „regularny” szacunek PKB poznamy 29 listopada. Wtedy również dowiemy się, jaki był wkład poszczególnych kategorii do ogólnego wyniku dynamiki PKB.

O 11:00 wstępne dane o PKB za III kw. dla większości krajów Unii Europejskiej przedstawi Eurostat.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
21 46 kris74keh

Hamujemy nie ma co się oszukiwać,ale czy jest tak źle? 3,9 wzrostu to chyba nie najgorzej w tej sytuacji jaka jest teraz na swiecie. Kiedys Tusk był szczęśliwy jak pokazywał w TVN-ie 1,5 wzrostu.

! Odpowiedz
50 27 psokal

Gdy Polska chwaliła się 1,5 procentowym wzrostem PKB, cała Europa była w głębokiej recesji. Byliśmy zdecydowanym liderem. Zgodnie z dzisiejszymi danymi wszystkie kraje UE są na plusie, jednocześnie rządowe media bombardują nas informacjami o katastrofie w Niemczech (ładna mi katastrofa - 1% wzrostu przy rekordowym bezrobociu i nadwyżce). Ciekawe jaki byłby nasz wzrost gdyby Zachód miałby takie wyniki jak w 2009. Jeśli ponownie mielibyśmy najlepszy wynik w Europie, to dopiero wówczas łgarz Morawiecki mógłby powiedzieć że dorównał poprzednikom. Jak na razie nie ma czym się chwalić - napompowanie gospodarki sztuczną konsumpcją w okresie prosperity nie jest żadnym wyczynem oraz przynosi opłakane skutki przy spowolnieniu. Nie zdziwiłbym się gdyby Mateusz przeszedł do historii jako twórca pierwszej od 30 lat recesji w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
57 46 pluto85md

Czyli w ostatnim kwartale ponizej 3,5% pewne. "Idealny czas zeby zwiekszac podatki, skladki i robic inne "antycykliczne" wg PiS dzialania". Oj sypnie sie ta podwojna ksiegowosc, nawet jesli wydatki na 13 emeryture wrzuca w fundusz solidarnosciowy, to budzet i tak moze sie nie spiac.

! Odpowiedz
19 15 and00

To chyba dobrze jak się budżet nie zepnie?
No bo przecież przy spowolnieniu (oby zawsze takie spowolnienie bliskie 4% wzrostu, czołówka UE) rząd powinien stymulować gospodarkę wydając więcej, czy to nie tak?

! Odpowiedz
17 39 grzegorzkubik

Idzie zgodnie z przewidywaniami Banku Światowego.

! Odpowiedz
46 32 krokus12

nie produkuj się premii nie będzie bo w kasie widać dno

! Odpowiedz
112 94 piwic

To już trzeci kwartał, gdy wzrost w Polsce znacznie przewyższa ten w Niemczech. To chyba już ostatecznie obala tezę rozpowszechnianą przez totalitarnych i ich media, że wysoki wzrost Polska zawdzięcza wyłącznie koniunkturze swiatowej - głównie tej w Niemczech.

! Odpowiedz
90 86 krokus12

Polska ma od dłuższego czasu większy wzrost ,jesteśmy podwykonawcą dla Niemiec i spowolnienie u nich przychodzi do nas z opóźnieniem tak jak podczas ostatnich kryzysów

! Odpowiedz
54 46 _jasko

Czy nie zauważasz relacji między słabnącą koniunkturą, a obniżeniem się tempa wzrostu naszego PKB?
A jak już porównujesz Polskę do Niemiec sprawdź, która gospodarka zwiększa zadłużenie.
Można również porównać się z "poprzednikami" i sprawdzić w jakim otoczeniu gospodarczym przyszło im rządzić i jaki oni mieli udział inwestycji w PKB.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 31 grzegorzkubik

Toś dał przykład. Niemcy? USA jeśli już. Niemcy tracą grunt pod nogami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil