REKLAMA

Wyższy podatek od mieszkań. Projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali przekazano do KPRM

2023-01-17 22:08, akt.2023-01-18 12:31
publikacja
2023-01-17 22:08
aktualizacja
2023-01-18 12:31

Projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych został skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformowało PAP we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Osoba, która ma już pięć mieszkań, zapłaci przy transakcji wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Wyższy podatek od mieszkań. Projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali przekazano do KPRM
Wyższy podatek od mieszkań. Projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali przekazano do KPRM
fot. Aimur Kytt / / Shutterstock

Projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych wkrótce stanie na posiedzeniu rządu - powiedział premier Mateusz Morawiecki na briefingu. Według niego ustawa ma na celu ograniczenie zakupów mieszkań przez fundusze.

Morawiecki przypomniał, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Ministerstwem Finansów pracują nad tymi rozwiązaniami. "Tak jak powiedziałem kilka dni temu podczas konferencji prasowej, planujemy wkrótce przedłożyć projekt pod obrady Rady Ministrów. Na pewno będzie ten projekt obejmował dodatkowe opłaty, np. podatku od czynności cywilnoprawnych na te fundusze, które kupują 100, 200 mieszkań, albo 500, nawet tysiąc, bo o takich przypadkach słyszałem" - stwierdził.

Premier posłużył się przykładem miasta, w którym - jak mówił - developer, spółdzielca czy prywatny inwestor buduje ileś mieszkań i na pniu są one kupowane przez fundusze, które "trzymają te mieszkania, zamiast upłynniać stopniowo, zamiast sprzedawać je sukcesywnie na rynku".

"To wszystko powoduje wzrost cen. Aby zapobiec takim działaniom, w gruncie rzeczy spekulacyjnym, mogę powiedzieć, że chcemy na pewno wprowadzić tego typu regulacje" - zapowiedział.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Od jakiej ilości mieszkań, czy to będzie siedem czy 10 mieszkań posiadanych przez inwestora, zamierzamy taką opłatę wprowadzić, jeszcze dzisiaj tego nie potwierdzę. Ale na pewno przede wszystkim chodzi nam o fundusze, które w celach inwestycyjnych, spekulacyjnych skupują z rynku mieszkania i przez to podnoszą ceny, zmniejszają podaż i utrudniają dostęp mieszkań dla mieszkańców" - mówił premier.

"Projekt stanowi odpowiedź na problem tzw. hurtowych zakupów lokali mieszkalnych, które mogą ograniczać dostęp do nabywania lokali służących zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych przez osoby fizyczne" - powiedział minister Buda.

Resort poinformował, że osoba (w tym współwłaściciel) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych, z których co najmniej jeden kupiła w okresie ostatnich 12 miesięcy lub chcąca kupić więcej niż pięć lokali, nie będzie mogła nabyć więcej niż jeden lokal raz na rok.

Ograniczenia nie będą dotyczyć dziedziczenia, darowizn, wyroku sądu czy egzekucji zobowiązania. Nie obejmą także nabywania lokali przez gminy i inne podmioty w celu wynajmowania w ramach najmu społecznego, ani nabywania w wyniku stosowania tzw. odwróconej hipoteki czy renty dożywotniej.

Dodatkowo nabycie mieszkań przez osobę posiadającą pięć lokali mieszkalnych objęte zostanie wyższym podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyższa stawka stosowana będzie zarówno przy nabyciu na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, gdzie dotychczas nie była stosowana. Zgodnie z obecnym kształtem projektu, podatek ten wyniesie 6 proc.

"W obecnym kształcie projekt nie ogranicza też możliwości przeniesienia własności lokali mieszkalnych w ramach inwestycji, której realizację nabywca zakontraktował jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ustawy nie będzie się także stosować do nabywania domów jednorodzinnych" – dodał minister Buda.

Projekt zakłada, że minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa będzie mógł też w wyjątkowych przypadkach zwolnić transakcję z warunków ustawy, jeżeli uzasadnia to ekonomiczna sytuacja właściciela zajmującego się budową lub obrotem mieszkaniami.

Projekt zostanie teraz rozpatrzony przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu, a następnie (w przypadku pozytywnej rekomendacji) skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. 

ewes/ drag/ pr/ mbo/ par/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (72)

dodaj komentarz
sterl
Kolejne nowe podatki dla inwestorów i przedsiębiorców..
1a2b
Najem, zwłaszcza instytucjonalny, jest komfortową i bezpieczną formą pomnażania kapitału. Interesują się tym giganci, np. Fundusze Emerytalne. Dlatego wcześniej czy później leszcze zostaną wycięci z tego rynku
jas2
Podatki powinny służyć społeczeństwu.

Na przykład podatek od mieszkań, powinien być skonstruowany tak, aby każde mieszkanie zostało szybko zasiedlone.
drzaraza
Szybko kupujcie piąte mieszkanie bo dowalą wam podatek, he, he.
jas2
Jedno, czy dwa mieszkania mogą się przydać, ale pięć mieszkań nie jest nikomu potrzebne, chyba, że ma wyjątkowo dużą rodzinę, na przykład 10-cioro dzieci.
trooper odpowiada jas2
Jak by nie ci co kupują te piąte czy piętnaste mieszkanie to rynek najmu byłby jeszcze płytszy. Mniejsza podaż = wyższe ceny. Ale malkontenci ekonomiczni tego nie widzą, bądź nie chcą widzieć.
jas2 odpowiada trooper
Z punktu widzenia państwa, lepsza jest własność niż wynajem.
Właściciel nieruchomości w większym stopniu identyfikuje się z Polską.
misiosnechacz odpowiada jas2
A co kogo obchodzi co robię ze swoim? Kupuję mieszkanie to daję prace ludziom. Ostatnio jak kupiłem to 50k w remont. Mieszkanie też trzeba wybudować. Jeżeli 20% ludzi inwestorów się wycofa to nieruchomości stanieją, budów będzie mniej i pracy też będzie mniej. Pieniążki a przynamniej ich część popłynie zagranicę i tyle.

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki