REKLAMA

Wyższa kwota wolna od podatku już od lipca. Skorzystają trzy grupy podatników

Dominika Florek2023-05-23 09:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-23 09:55

Od 1 lipca wzrośnie kwota wolna od podatku od spadków i darowizny. Po raz pierwszy od 20 lat obdarowani i spadkobiercy skorzystają z wyższej sumy zwolnienia. To ponad trzykrotny wzrost dla każdej grupy podatkowej.

Wyższa kwota wolna od podatku już od lipca. Skorzystają trzy grupy podatników
Wyższa kwota wolna od podatku już od lipca. Skorzystają trzy grupy podatników
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Nadchodzą zmiany w prawie spadkowym i darowiznach. Za sprawą ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych podwyższone zostaną kwoty wolne od podatku. To pierwsza zmiana od 20 lat w zakresie sumy zwolnienia przedmiotowego. Od 1 lipca 2023 r. kwota wolna od podatku od spadków i darowizn będzie następująca: 

  • 36 120 zł – dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej,
  • 27 090 zł  – dla nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej,
  • 18 060 zł  – dla nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej.

Wzrost kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn jest znaczący. Dla każdej z wymienionych grup podatkowych wzrost jest na poziomie ponad trzykrotności dotychczasowej wartości podlegającej zwolnieniu od daniny publiczno-prawnej. Obecnie, i do końca czerwca 2023 r., kwoty wolne kształtowały się następująco:

  • 10 434 zł –  I grupa podatkowa,
  • 7 878 zł – II grupa podatkowa,
  • 5 308 zł – III grupa podatkowa.

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych (każdy kolejny potomek tej samej osoby: dziecko, wnuk, prawnuk, praprawnuk), wstępnych (każdy przodek danej osoby: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, prapradziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

II grupa podatkowa dotyczy następujących osób: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. 

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Natomiast w skład III grupy podatkowej wchodzą pozostali nabywcy. 

Warto pamiętać, że poza wymienionymi trzema grupami podatkowymi istnieje jeszcze grupa "0". Korzystają oni ze zwolnienia podmiotowego. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn "zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę". Warunkiem uprawniającym do zwolnienia jest zgłoszenie w ciągu 6 miesięcy otrzymanej darowizny lub spadku do właściwego urzędu skarbowego. 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
mario89
Kiedy wzrost kwoty amortyzacji na auta ?? Od wielu lat jest na poziomie 150 tyś, obecnie średnia cena auta sprzedawanego w salonie to 173 tys zł !!!! Auta przez ostatnie 5 lat podrożały o jakieś 50% … a ci złodzieje ani myślą podnosić kwot do
Amortyzacji
jas2
Liczy się tylko to: "zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę".
alekrow
Obniżka podatku PIT? Podwyżka kwoty wolnej od podatku? Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała ją składka Obniżka podatku PIT? Podwyżka kwoty wolnej od podatku? Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała ją składka zdrowotna 9%. Pensja niższa o kilka złotych. Dziekuję. Proszę rządzących, aby więcej nie obniżali mi podatków. Ceny wyższe, a pensje niższe. Mamy Polski bezład. Tu dali, tam zabrali i wyszło na zero lub na minus. W TVP mówi się tylko o tym, co dali. Tylko księgowi i urzednicy mają więcej roboty. Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy i na urzędach nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, biura, samochody i mieszkania służbowe, darmowe loty, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Im zależy, by lud był ciemny finansowo. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Myśli nieszablonowe, pokazuje jak uniezależnić się finansowo, zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, duży majątek, wyjść spod wpływu rządzących i być wolnym od ich widzi mi się.
maxykaz
znowu zapomnieli o przedsiębiorcach którzy wpadają w VAT przy przychodzie co najmniej 200 tys rocznie. Kwota nie podnoszona od 7 lat. A inflacja w tym czasie jakies 100%
fiat126p
Teoretycznie w 2016-2022 bliżej 30%, uwzględniając do dziś niecałe 40%. Po waloryzacji powinna być ponad 270 tys.
Ale od 2001 r. nie zwaloryzowano kwoty 1000 zł do której nie płaci się PCC od drobnicy. A inflacja od 2001 r. około 80%.
zenonn
Niedawno był artykuł o PCC. Niezmieniony limit 1000 zł dotyczy wielu.
Inwigilacja transakcji internetowych
AML, "przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu", dotknie wielu, limit 1000 EUR, 4500 zł.
Byle sprzedawca będzie inwigilował współobywateli, by rządzące "elity" mogły więcej kraść
Niedawno był artykuł o PCC. Niezmieniony limit 1000 zł dotyczy wielu.
Inwigilacja transakcji internetowych
AML, "przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu", dotknie wielu, limit 1000 EUR, 4500 zł.
Byle sprzedawca będzie inwigilował współobywateli, by rządzące "elity" mogły więcej kraść i nikt im łba nie urwał.

Lud popiera. Głosować na PIS
Wytruć ciemny lud, sterylizować
Fuj
polonu
wszyscy jesteście winni sobie tego co macie , lać bandę , nie czekać .
polityka_to_nie_ekonomia
Ten podatek to złodziejstwo. Ile razy można te same pieniądze opodatkować? Z pracy wypłata - podatek. Przekażę ją komuś w formie darowizny - w zależności od stopnia pokrewieństwa - podatek. Osoba obdarowana coś kupi - VAT. No perpetum mobile, a w budżecie i tak ciągle kasy nie ma bo wydają na prawo i lewo.
kaczyslaw_
W większości przypadków jest to martwy podatek. Prezenty ślubne też powinno się zgłosić do fiskusa i zapłacić podatek, a czy ktoś to robi?
zenonn odpowiada kaczyslaw_
Jakież to są te prezenty ślubne od obcych? Talerzykowe? Daleko do limitu darowizn od obcych.
Obcy chrzestni mogą się ew. załapać.

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki