REKLAMA
WS27

Wyżnikiewicz: reforma OFE będzie trudna do obrony

2013-06-26 14:25
publikacja
2013-06-26 14:25

Reforma systemu emerytalnego będzie trudna do obrony - uważa Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Ministrowie finansów i pracy zarekomendowali trzy warianty zmian w OFE. Pierwszy przewiduje likwidację części obligacyjnej Funduszy, drugi wprowadza dobrowolność przynależności, a trzeci dobrowolność z dodatkowym obciążeniem, wynoszącym 2 procent składki emerytalnej. Osoba należąca do OFE musiałaby je dopłacić.

Bohdan Wyżnikiewicz uważa, że trudno będzie wytłumaczyć przyszłym emerytom, że ZUS będzie pewniejszym źródłem świadczeń, niż OFE. Jak wyjaśnia - proponowane zmiany powodują, że wszystkie emerytury będą wypłacane przez państwo. Ekspert podkreśla, że na systemie emerytalnym nie należy za bardzo polegać i lepiej samemu zadbać o swoją przyszłość oszczędzając na indywidualnym koncie emerytalnym.

Rząd zdecydował też, że emerytury kapitałowe będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego pieniądze będą stopniowo przenoszone z OFE do ZUS.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak&wcześn./K.P.

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~madaj
samemu zadbać o swoją emeryturę poprzez specjalne ubezpieczenie jest tylko jedno ale czy ja doczekam tej emerytury bo jeśli ja od każdej zarobionej złotówki odprowdzę podatek przy zakupach płacę jeszcze raz podatek wliczony w ceny towarów np. telewizor i trzeci raz płacę podatek za posiadanie tego telewizora w postaci abonamentu samemu zadbać o swoją emeryturę poprzez specjalne ubezpieczenie jest tylko jedno ale czy ja doczekam tej emerytury bo jeśli ja od każdej zarobionej złotówki odprowdzę podatek przy zakupach płacę jeszcze raz podatek wliczony w ceny towarów np. telewizor i trzeci raz płacę podatek za posiadanie tego telewizora w postaci abonamentu następnie zapłacę za ubezpieczenie samochodu, mieszkania, od nieszczęśliwych wypadków ,dodatkowo na leczenie i rzeczoną emeryturę do tego dojdą koszty utrzymania mieszkania czy domu i wyżywienia jak ma żyć choćby 3 osobowa rodzina przy zarobkach 1400 zł.miesięcznie by w zdrowiu doczekać tej emerytury najpierw zbilansujcie nasze zarobki i siłę nabywczą naszej złotowki a wy zaczynacie wszystkko od d..y strony.
~Andrzej
zadzwoń do Superstacji ;))

~ModernX
OFE to zwykły przekręt , po co komu pieniądze których nie można sobie wybrać? Pseudoekonomiści bronią siebie, ziomków i pociotków mających ciepłe stołeczki w OFE, a nie naszych pieniędzy! Przynależność do OFE powinna być w demokratycznym państwie dobrowolna ,a nie przymusowa.DZIEKUJEMY p.ROSTOWSKI ZA DANIE NAM MOŻLIWOŚCI WYBORU, OFE to zwykły przekręt , po co komu pieniądze których nie można sobie wybrać? Pseudoekonomiści bronią siebie, ziomków i pociotków mających ciepłe stołeczki w OFE, a nie naszych pieniędzy! Przynależność do OFE powinna być w demokratycznym państwie dobrowolna ,a nie przymusowa.DZIEKUJEMY p.ROSTOWSKI ZA DANIE NAM MOŻLIWOŚCI WYBORU, polepszy się emerytom i dług publiczny zmniejszy się przyszłym pokoleniom, a i prezesi i nieroby z OFE wezmą się za robotę i nie będą nas już okradać. DNIE MOŻLIWOŚCI SWOBODNEGO WYBORU POMIĘDZY PRYWATNYM AmberOFE ,a PAŃSTWOWYM ZUS-em, jest pierwszym DOBRYM krokiem od dłuższego czasu jaki zrobiło PO.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki