REKLAMA

Wywiad z Jackiem Sochą: Wkrotce krotka sprzedaz

2000-09-27 00:00
publikacja
2000-09-27 00:00


Wkrotce krotka sprzedaz

Nowe prawo o obrocie lepszą ochroną inwestorów

Wczoraj w stronach portalu Interii inwestorzy mieli okazję porozmawiać z Jackiem Sochą, przewodniczących Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Oto ciekawsze z poruszonych zagadnień.

Internauta: Czy według pana nie dojdzie do marginalizacji giełd wschodnioeuropejskich, gdy dojdzie do konsolidacji rynków zachodnich?

Jacek Socha: Giełdy w Europie Środkowej nigdy nie były czołowymi giełdami. Niestety! Przede wszystkim powinny one spełniać rolę dla gospodarek krajowych.

I.: Jakie będą konsekwencje transformacji kapitałowych dla Polski?

J. S.: Transformacja w Polsce musi opierać się na zmianie struktury własności. Wysoko sobie cenię te spółki, które są własnością inwestorów na rynku publicznym. Dlatego popieram prywatyzację, która jest związana z ofertami publicznymi.

I.: Jak pan się zapatruje na możliwość wejścia Polski do Unii Europejskiej?

J. S.: Jeżeli chodzi o rynek papierów wartościowych, to tak jakbyśmy byli w UE. Nie ma granic, które hamowałyby rynek, albo ograniczały wybór przez spółkę innego rynku niż polski. Jesteśmy na ukończeniu prac nad ustawą prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, tak że będzie ona zgodna z dyrektywami UE.

I.: Obecna sytuacja wydaje się być niekorzystna do inwestowania na giełdzie. Jak według pana rozwijać się będzie polski rynek kapitałowy przy tak niekorzystnych warunkach?

J. S.: Znacznie lepiej byłoby dla inwestorów, gdyby na polskim rynku były również instrumenty finansowe, które chroniłyby przed spadkiem cen, np. sprzedaż krótka. Myślę, że zmiana ustawowa wyeliminuje opłatę skarbową hamującą ten instrument, tak, że będzie ona możliwa do wprowadzenia w końcu br.

I.: Jakich zmian w prawie o publicznym obrocie papierami wartościowymi zamierza dokonać komisja, aby skutecznie dostosować się do wymogów międzynarodowych?

J. S.: Powiem krótko - jest to największa nowelizacja od początku rynku.

I.: Ciągle kontrowersyjna jest sprawa tzw. krótkiej sprzedaży - prawnie weszła w życie, ale w praktyce zawieranie takich transakcji jest niemożliwe? Z czego to wynika?

J. S.: Z opłaty skarbowej. W ustawie wprowadzono zapis, że pożyczka papierów wartościowych nie będzie traktowana tak, jak to określają art. 720-724 K.C.

I.: Czy sprzedaż spółek inwestorom zagranicznym nie jest nożem w plecy dla Polski?

J. S.: Nie jest. Spółki giełdowe są własnością inwestorów zagranicznych w 30 proc., taka proporcja utrzymuje się od kilku lat i nie stanowi to zagrożenia.

I.: Czy widzi pan zagrożenia dla rynku papierów wartościowych w związku z przejmowaniem naszych ”perełek” przez inwestorów zagranicznych (np. Górażdze, EXBUD itp.) Czy nie będzie tak, że w rękach inwestorów zagranicznych będą pakiety większościowe wszystkich największych firm, które z kolei z czasem zostaną wycofane z obrotu publicznego?

J. S.: Tak, widzę to zagrożenie. Wynika to z faktu, że GPW to sklep, w którym można kupić naprawdę dobry towar, na który znajdują się chętni. Problem zostałby wyeliminowany, gdyby wśród inwestorów drobnych i średnich była większa skłonność do inwestycji. Trzeba tak działać, aby zwiększać mobilizację kapitału w Polsce.

Zapisała EKA

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki