REKLAMA

Wyrwa w polskiej turystyce, inflacja i rok koronakrachu na GPW [Wykresy tygodnia]

Bartłomiej Godziszewski2021-02-27 06:00redaktor
publikacja
2021-02-27 06:00
fot. Peshkova / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Co nam mówią pensje Polaków w funcie i franku

Funt brytyjski i frank szwajcarski to waluty, które w oczach Polaków mają szczególny status. Ostatni spadek wartości CHF i wzrost kursu GBP skłaniają do szerszego spojrzenia, w tym przez pryzmat polskich pensji.

2. Wielka wyrwa w polskiej turystyce. GUS pokazał dane

Spadek liczby turystów w polskiej bazie noclegowej w ubiegłym roku momentami przekraczał poziom 95 proc., wynika z przeliczenia najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

/ Bankier.pl

3. Epidemia czy ucieczki przed wypowiedzeniem na L4? Grudniowy wystrzał chorych w ZUS

Liczba ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, mimo pandemii i załamania w czerwcu i lipcu, na koniec 2020 r. została na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego. Znacznie częściej Polacy korzystali ze zwolnień lekarskich i zasiłków opiekuńczych, przy czym w grudniu nastąpił prawdziwy wystrzał tych pierwszych.

/ Bankier.pl

4. Rok koronakrachu na GPW. Strach, szybkie zyski i bolesne nauczki

Gdy na przełomie lutego i marca WIG20 pikował o przeszło 40 proc., niewielu spodziewało się, że będzie to impuls dla największego skoku zainteresowania giełdą od lat. Rozpoczął się okres żniw i szybkich zysków, który przyciągnął spore grono nowych inwestorów. Obraz rynku się zmienił, zasady jednak nie i w końcu także i one przypomniały o sobie, dając bolesne nauczki. Dziś mija dokładnie rok od początku koronaszaleństwa na GPW.

/ Bankier.pl

5. Inflacja w Polsce nadal najwyższa UE. Deflacja w strefie euro w odwrocie

W styczniu 2021 r. strefa euro wyszła z deflacji, natomiast Polska obroniła pozycję inflacyjnego lidera UE.

6. Chiny napompowały nadwyżkę

Chiny wykorzystały słabość Zachodu w walce z koronawirusem i napompowały nadwyżkę na rachunku bieżącym do najwyższego od 12 lat poziomu - wynika z szacunków banku centralnego.

/ Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin

7. Deweloperzy oddali mniej mieszkań, ale rozpoczęli więcej budów niż przed rokiem

Mieszkaniówka powoli wychodzi z pandemicznych zawirowań. Choć w styczniu oddano do użytku mniej mieszkań niż przed rokiem, to pomimo wejścia w życie nowych, bardziej restrykcyjnych norm energetycznych, deweloperzy chętniej rozpoczynali nowe inwestycje – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

/ fot. Bankier.pl /

BG

Źródło:
Bartłomiej Godziszewski
Bartłomiej Godziszewski
redaktor

Wydawca, redaktor i analityk serwisu Bankier.pl. Autor wielu publikacji dotyczących zagadnień biznesowych i start-upowych. Miłośnik tematyki smart city. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki