REKLAMA

Wypłacono już prawie 8 mld zł trzynastych emerytur

2020-04-18 07:10
publikacja
2020-04-18 07:10

Trzynaste emerytury trafiły już do około 6,5 mln emerytów i rencistów na łączną kwotę prawie 8 mld zł – poinformowała PAP szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Świadczenie, na które przeznaczone jest łącznie 11,7 mld zł, trafi do prawie 9,8 mln świadczeniobiorców w tym miesiącu.

fot. Andrzej Sidor / / FORUM
Jak zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wypłata trzynastych emerytur nie jest w żaden sposób zagrożona w związku z panującą epidemią koronawirusa. "Trzynaste emerytury zostaną wypłacone zgodnie z planem i nie ma powodu do obaw" - przekonywała w rozmowie z PAP Marlena Maląg.

Podkreśliła również, że pieniądze te trafiają do emerytów i rencistów razem z kwietniową emeryturą lub rentą, zawsze w terminie płatności świadczenia. "Nie trzeba składać żadnego wniosku – jeżeli dana osoba ma prawo do świadczenia na dzień 31 marca 2020 r., to na pewno otrzyma trzynastą emeryturę" - zaznaczyła.

Szefowa resortu rodziny poinformowała, że dotychczas wypłacone zostało świadczenie dla około 6,5 mln emerytów i rencistów na łączną kwotę ponad 7,8 mld złotych.

"Łącznie wypłacimy 11,7 mld złotych dla około 9,8 mln świadczeniobiorców, a więc już ponad połowa z nich otrzymała pieniądze" - podkreśliła Maląg.

Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej "na rękę" wypłacane jest 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka - podzielona w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład, jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu można je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

autor: Dorota Stelmaszczyk

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
edwinn
Emerytury mają jeden tyci problem, są czasem......bezczelnie niskie. Lata płacenia składek, ciężkiej pracy i nawet na wszystkie leki czasem nie starcza. PPK w tym świetle to ciekawa droga, szczególnie dla młodych, by już od wczesnych lat zawodowych odkładać. Skuteczność jest o tyle większa, że i forma nam dokłada ;)
jes
I ta łapówka miałaby pójść na marne??? Wybory musza być bo emeryci zapomną, że dostali.
tergal
Czy urzędasy tez dostają 13-tki czy tylko ludzie, którzy zbudowali ten kraj ze zgliszczy wojennych?
tindala odpowiada tergal
@tergal
Ci co odbudowywali kraj dawno już pomarli.
sammler odpowiada tindala
Uprzedziłeś mnie. Tę "łapówkę wyborczą" dostanie też moja matka. Wojnę to pamięta jej matka (a moja babcia), a nie ona.
sammler
Możesz mieć rację. To pewnie dodatkowy powód, dla którego prą do wyborów w maju. Na kilka dni przed nimi zakończą pewnie wypłatę tych łapówek.
prawnuk
Jeśli 13 dostaje emerytowany 45 letni górnik czy 36 letni policjant, to każdy z nas, kto jest starszy od najmłodszego policjanta powinien mieć dopisywane do konta w ZUS te 1200 zł
minirekin
!3 emerytury są tylko dla świadczeń wypłacanych z ZUS i KRUS. Nie dostają ich emeryci mundurowi. czy sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku.
tindala
Mnóstwo demagogii , jadu i frustracji. A jedyny sensowny głos to ten co stwierdza ,że 13tka powinna być tylko dla emerytur najniższych. A tak z ciekawości to na kogo głosować jeżeli nie na PiS. Jaki jest program ekonomiczny, społeczny opozycji. Kto miałby być premierem a kto ministrem finansów, Patetyczne kukiełki bredzą Mnóstwo demagogii , jadu i frustracji. A jedyny sensowny głos to ten co stwierdza ,że 13tka powinna być tylko dla emerytur najniższych. A tak z ciekawości to na kogo głosować jeżeli nie na PiS. Jaki jest program ekonomiczny, społeczny opozycji. Kto miałby być premierem a kto ministrem finansów, Patetyczne kukiełki bredzą o konstytucji jak ksiądz o piśmie świętym. A dla emerytów mają zmodyfikowane hasło z PRL " emeryci i renciści popierają PO czynem, wymierając przed terminem "
koba
pytasz na kogo głosować? jeżeli masz wybierać pomiędzy dżumą, cholerą, AIDS to nie wybieraj nikogo. Gdyby wybory realnie miały coś zmienić dawno zostałyby zakazane. PIS pokazał jaki jest jego plan na rządzenie i zarazem ekonomiczny plan na "rozwój" - zabrać jednym i dać drugim + doprawić to propagandą.pytasz na kogo głosować? jeżeli masz wybierać pomiędzy dżumą, cholerą, AIDS to nie wybieraj nikogo. Gdyby wybory realnie miały coś zmienić dawno zostałyby zakazane. PIS pokazał jaki jest jego plan na rządzenie i zarazem ekonomiczny plan na "rozwój" - zabrać jednym i dać drugim + doprawić to propagandą.
Retorycznie zapytam - ile na takim programie da się funkcjonować?
Ci co jadą całe życie na socjalu, będą wychwalać PIS pod niebiosa i bronić ich obecności przy korycie jak niepodległości, ale po drugiej stronie barykady jest nie mała liczba osób, którzy utrzymują ten cyrk i coraz częściej mają dość.
Kwota wolna od podatku zamrożona od lat, skarbówka która jest nie dla przedsiębiorcy jak to ma miejsce w cywilizowanych krajach ale po to aby tego przedsiębiorcę zgnoić, pracownik >26, któremu w ramach wszelakich podatków i innych składek zabiera się około 50% pensji itd. itp.
Ustanie ta szopka z koronką, otworzą się na nowo granice i kolejna grupa ludzi wyjedzie z tego "pisowskiego raju na ziemi" po to aby normalnie żyć albo niekiedy zacząć wszystko od zera po tym jak państwo polskie kolejny raz "zdało egzamin" i decyzjami pani politolog, specjalistki od prowadzenia biznesu, kolejny raz "pomogło" polskim przedsiębiorcom w trudnych czasach.

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki