Wyniki kontroli PIP dot. handlu 15 sierpnia - za miesiąc

Wyniki kontroli przestrzegania - zakazu pracy w święto, przeprowadzonej 15 sierpnia, Państwowa Inspekcja Pracy przedstawi najwcześniej za miesiąc - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska.

W poniedziałek na terenie całego kraju, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbywały się kontrole Państwowej Inspekcji Pracy ws. przestrzegania zasad dot. zakazu pracy w święto. Na konferencji 4 sierpnia zastępca Głównego Inspektora Pracy Zbigniew Ryfka informował, że w każdym z okręgów przeprowadzonych zostanie minimum 15 kontroli.

"Zapowiadaliśmy szczegółowe i bardziej kompleksowe kontrole i to będzie wymagało trochę czasu, żeby wyniki tych kontroli spłynęły do centrali Państwowej Inspekcji Pracy" - wyjaśniła Rutkowska. Podkreśliła, że konkretna data przedstawienia wyników kontroli nie jest jeszcze znana, jednak nie będzie to wcześniej niż w połowie września.

Rzecznik przypomniała, że kontrole dotyczyły m.in. przygotowania do pracy pod kątem badań lekarskich i szkoleń z zakresu bhp, a także tego, czy wypłacane jest wynagrodzenie. PIP sprawdzała też legalność zatrudnienia.

PIP podała, że podczas kontroli w tym roku inspektorzy pracy stwierdzili do tej pory 96 przypadków złamania zakazu pracy w handlu w święta wobec ponad 300 pracowników. W 2015 r. podczas całego roku skontrolowano 727 placówek i ujawniono 158 takich przypadków złamania prawa (21 proc.). 52 pracodawców ukaranych zostało mandatami, a sprawy wobec 11 z nich trafiły do sądu.

Zakaz pracy w święta obowiązuje od października 2007 r. i dotyczy wszelkich prac wykonywanych w placówkach handlowych. PIP przypomina, że przepisy nie zakazują zamykania sklepów, bo mogą w nich pracować wtedy ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych.

Za złamanie przepisów można dostać mandat - od 1 tys. do 2 tys. zł, - gdy sprawa powtarza się, to do 5 tys. zł. Inspektor może też skierować sprawę do sądu - wtedy maksymalna grzywna wynosi 30 tys. zł. (PAP)

kfk/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Zigi

Wszyscy wyja na tema zmuszania do pracy w sklepach a co z kierowcami komunikacji miejsciej (i nie tylko), policjantami, żołnierazami, pracownikami kanalizacji i wielu innych zawodów? Może jak wolne to dla wszytskich bez względu na wykonywany zawód???

! Odpowiedz
0 0 ~zez

są zawody, które wymagają obslugi 24/7 jak policja, ostry dyżur itd ale praca w Tesco na kasie do nich nie należy. Co innego gdy ktos ratuje ci zycie a co innego gdy nie mozesz kupic sobie batonika...

! Odpowiedz
0 0 ~Zigi odpowiada ~zez

A dlaczego policjant ma w niedziele robic? On też chce z rodzinka po parku śmigać. I nie oszukujmy się ale w handlu nie pracuje się 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Znajoma pracuje w jednej sieciówce i owszem ma czasem niedziele ale za to w tygodniu ma wolne.
A nawet - batonika nie kupie ale podobnie kina, teatry itp też nie są "niezbędne" do życia a więc i dla nich powinna być niedziela wolna.
Jest jak widzisz sporo zawodów które w niedziel życia/bezpieczeństwa nie ratują a jednak o nich cisza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne