REKLAMA

Wykres dnia: naftowe Eldorado w Ameryce

Krzysztof Kolany2014-09-11 11:17główny analityk Bankier.pl
publikacja
2014-09-11 11:17
Wykres dnia: naftowe Eldorado w Ameryce
Wykres dnia: naftowe Eldorado w Ameryce
fot. Hemera / / Thinkstock

Wydobycie ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 3 lat zwiększyło się o 56% i powróciło do poziomów ostatni raz widzianych w połowie lat 80. Jednakże szanse na dostawy amerykańskiej ropy do Europy są niewielkie.

W sierpniu wydobycie ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych sięgnęło 8,6 mln baryłek dziennie. To najwięcej od lipca 1986, gdy prezydentem USA był Ronald Reagan, a Związkiem Radzieckim władał Michaił Gorbaczow. Za sprawą rosnącego wydobycia i malejącej konsumpcji Amerykanie są coraz mniej zależni od importu czarnego surowca.

Przy utrzymaniu tego poziomu wydobycia amerykańska produkcja ropy wystarczyłaby na zaspokojenie obecnych potrzeb Polski przez następne 19 lat. Polskie rafinerie importują z Rosji ok. 95% przetwarzanej ropy. Jest jednak mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie amerykańska ropa trafiła do Europy.

 

Produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych. Dane w mln baryłek dziennie. Źródło: U.S. Energy Information Administration.

W Stanach Zjednoczonych od ponad 40 lat obowiązuje bowiem ustawowy zakaz eksportu ropy pochodzącej z krajowego wydobycia. W rezultacie Stany Zjednoczone w 2011 roku stały się eksporterem netto paliw, sprzedając za granicą coraz większe ilości benzyny i innych destylatów.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki