Wydawca "Wprost" i "Do Rzeczy" Michał Lisiecki z zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

Wydawca czasopism "Wprost" i "Do Rzeczy" Michał Lisiecki usłyszał w czwartek zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, spowodowania szkody w wielkich rozmiarach oraz dopuszczenia się przestępstw skarbowych - podała prokuratura.

(fot. Grażyna Myślińska / FORUM)

Michał Lisiecki został zatrzymany w środę przez CBA w sprawie wyłudzeń prawie 29 mln zł z firmy zajmującej się remontami linii kolejowych. W czwartek zatrzymano w tej samej sprawie trzy kolejne osoby: Wiolettę R., Michała F. i Marcina K. Zatrzymań dokonano w Warszawie i okolicach, Toruniu oraz Lublinie.

"Michałowi L. postawiono w czwartek zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, spowodowania szkody w wielkich rozmiarach oraz dopuszczenia się przestępstw skarbowych" - powiedziała PAP prok. Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Dodała, że trwają czynności procesowe z podejrzanym i dopiero po ich zakończeniu śledczy zdecydują, jakie środki zapobiegawcze zostaną zastosowane wobec Michała Lisieckiego - czy np. zostanie do sądu skierowany wniosek o tymczasowe aresztowanie.

Śledztwo prowadzi Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała od 2012 do 2015 roku w Warszawie. W tym czasie członkowie grupy doprowadzili do powstania znacznej szkody majątkowej w wysokości prawie 40 mln zł na szkodę Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury sp. z o.o.

"Działania grupy polegały na przywłaszczeniu środków finansowych pochodzących z masy upadłości poprzez zawieranie szeregu umów i ustnych porozumień na rzekome usługi, za które wystawiane były poświadczające nieprawdę dokumenty w postaci nierzetelnych faktur" - podano w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Śledztwo w tej sprawie trwa od 2017 r. Dotychczas przedstawiono zarzuty 19 osobom, w tym 5 osób pozostaje tymczasowo aresztowanych, a wśród nich syndyk upadłego przedsiębiorstwa Tomasz S., podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Za czyny zarzucane podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Postępowanie prowadzone przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu jest również związane z czynami o charakterze korupcyjnym sędziego Sądu Upadłościowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ.

"W toku postępowania prokuratora skierowała wniosek o uchyleniu immunitetu sędziemu Sławomirowi B. w związku z przyjmowaniem korzyści majątkowych od syndyka Tomasza S. Wniosek ten został pozytywnie rozpoznany przez Sąd Apelacyjny w Warszawie" - podała PK.

Sędzia Sławomir B. miał przyjąć korzyści w postaci samochodów i pieniędzy w łącznej kwocie 200 tys. zł.

Michał M. Lisiecki to prezes i największy akcjonariusz spółki PMPG Polskie Media. W jego rękach znajduje się 6 342 632 akcji spółki, co stanowi 61,09% akcji, co daje mu 61,3% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Na początku czwartkowej sesji notowania PMPG spadły o prawie 12% do poziomu 2,12 zł, po czym zostały zawieszone z powodu znacznej przewagi sprzedających. Po godz. 10 notowania ponownie ruszyły, kurs akcji pogłębił sesyjne minima do poziomu 1,94 zł, co oznacza spadek o ponad 19%. Na takim tez poziomie akcje spółki zakończyły notowania w czasie czwartkowej sesji.

(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ wus/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 londonern

Jak pisalem wczoraj - czekam az zamkna Biereckiego, no ale to chyba dopiero nastepna wladza. Ta byla finansowana szczodrze przez SKOKi wiec jest zamiatane wszystko pod dywan. Braciszkowie Karnowscy gora. Czekamy na kontratak :)

! Odpowiedz
3 14 grzegorzkubik

Tak powinno być z każdym podejrzanym a lista jest długa.

! Odpowiedz
15 17 czerwony_wiewior

A otwiera ją developer o ksywie "Srebrny"

! Odpowiedz
2 21 przemec

Napiszcie z kim politycznie powiązany jest ten oligarcha.

! Odpowiedz
2 6 czerwony_wiewior

Z innym znanym oligarchą?

! Odpowiedz
21 8 luxferre

Cóż. Repolonizacja mediów.

Dobrze, że mogę w pracy podszlifować angielski i nauczyć się czegoś przydatnego. Może łatwiej ułożę sobie życie, gdy będzie trzeba zaczynać wszystko jako imigrant...

! Odpowiedz
7 12 and00

A co, też coś ukradłeś?

! Odpowiedz
22 25 karbinadel

Rewolucja zaczyna pożerać własne dzieci. Skąd my to znamy?

! Odpowiedz
0 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
PMPG -8,50% 1,40
2019-06-17 16:12:31

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil