REKLAMA

Wydatki na służbę zdrowia podniesione do 7 proc. PKB. Rząd przyjął projekt ustawy

2021-07-30 18:48, akt.2021-07-31 09:14
publikacja
2021-07-30 18:48
aktualizacja
2021-07-31 09:14
Wydatki na służbę zdrowia podniesione do 7 proc. PKB. Rząd przyjął projekt ustawy
Wydatki na służbę zdrowia podniesione do 7 proc. PKB. Rząd przyjął projekt ustawy
/ KPRM/Twitter

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Dzięki niej do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Projekt trafi teraz do Sejmu.

Rada Ministrów na piątkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Celem regulacji jest przyspieszenie osiągnięcia dotychczas określonego poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w 2023 r. i określenie ścieżki dalszego wzrostu minimalnych wartości przedmiotowych nakładów do osiągnięcia poziomu 7 proc. PKB w 2027 r.

Obecnie minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakłada wzrost do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych.

O tym, że rząd przyjął projekt przewidujący te zmiany, Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze.

"Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Dzięki niej do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł" – przekazał resort.

Ministerstwo zaznaczyło, że w 2027 r. nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 mld zł. Projekt trafi teraz do Sejmu.

Ponadto – jak czytamy w komunikacie przekazanym w piątek PAP przez Centrum Informacyjne Rządu – w ustawie "przedłużono obowiązywanie aktualnych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. sieci szpitali) do 30 czerwca 2022 r., co wynika z konieczności zapewnienia stabilnych warunków realizacji świadczeń opieki zdrowotnej oraz dostępu do nich".

"Dzięki tym zmianom od 2022 r. nastąpi zwiększenie wysokości środków publicznych przeznaczanych corocznie na finansowanie ochrony zdrowia. Proponowane rozwiązania są wynikiem prowadzonego dialogu społecznego, którego zwieńczeniem jest ujęcie w ramach pięciu fundamentów Polskiego Ładu rozwiązań w tym zakresie. W chwili obecnej minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia gwarantuje wzrost nakładów do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i latach kolejnych" – napisali autorzy komunikatu.

Przyjęcie projektu przez rząd skomentował na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. "Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie" – napisał szef MZ.

W założeniach projektu, opublikowanych w wykazie prac rządu, wyjaśniono, że zwiększenia wysokości środków publicznych przeznaczanych corocznie na finansowanie ochrony zdrowia wynika z potrzeby dążenia do optymalizacji systemu – zwiększenia dostępności do świadczeń, wzrostu wynagrodzeń kadr medycznych, unowocześniania i modernizacji infrastruktury w placówkach opieki zdrowotnej oraz rozwoju nowoczesnych technologii w służbie zdrowia.

Projekt przewiduje ponadto rozszerzenie uprawnienia ministra zdrowia, związanego z przekazywaniem Narodowemu Funduszowi Zdrowia dotacji podmiotowej. Dotychczasowe przepisy pozwalały na zaplanowanie tej dotacji wyłącznie na etapie planowania budżetu na dany rok. Wprowadzane zmiany pozwalają dodatkowo na przekazanie NFZ w formie dotacji podmiotowej lub jako zasilenie funduszu zapasowego, środków, które zostaną zidentyfikowane jako oszczędności również na etapie realizacji budżetu.

Szybszy wzrost nakładów na ochronę zdrowia jest jednym z elementów rządowego programu "Polski ład".

Autorki: Karolina Kropiwiec, Iwona Żurek

kkr/ iżu/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
and00
Lekarze wystrajkowali podwyżki, to podatek zdrowotny wzrósł
scuti1986
Kasa z dodruku na służbę zdrowia spowoduje, że i polak będzie niedługo biedniejszy i służba zdrowia będzie w takiej samej ciemnej du*ie jak była. Nie kasą, a pracą ludzie się realnie bogacą!
and00
Pracą się ludzie bogacą???
Farmazony dla biednych, a jednak ktoś w to wierzy
grzegorzkubik
Zlikwidować PUP-y i będzie kasa na NFZ.
demeryt_69
Co ma urząd pracy do urzędników od służby zdrowia? AMOK !!!
jarunia
Dogonić San Marino? niewykonalne
abcx
W NFZ jest takie bagno i nieracjonalność działania że można równie dobrze wydawać 90% PKB i nadal to nie będzie działać.
itso_a_dlaczego
''Wydatki na służbę zdrowia podniesione do 7 proc. PKB.'' - to już jest desperacja panie i panowie :D

Co będzie, a nie jest, nie pisze się w rejestr
demeryt_69
To krok w dobrym kierunku, ale brak najważniejszego elementu - statycznego ograniczenia ilości urzędasów zatrudnionych w NFZ.

Ponadto kwota stanowiąca 7% PKB nie zwala z nóg mając na uwadze dość skromną wartość polskiego PKB - taki klimat.

carlito1
Super , będzie na lewizny wyprowadzanie kasy że z NFZ. Trefne kontrakty na respiratory i wiele wiele innych... Bo chyba nikt nie wierzy że coś się zmieni bez gruntownej reformy tego syfu... To tak jak by do zus sypać kasę i patrzeć czy ta dziura ma dno...

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki