Wybory w Austrii: według wstępnych wyników zwyciężył Alexander Van der Bellen

Według ogłoszonych w niedzielę wieczorem wstępnych wyników w drugiej turze wyborów prezydenckich w Austrii zwyciężył kandydat niezależny Alexander Van der Bellen, uzyskując 51,68 proc. głosów - informuje agencja APA.

Alexander Van der Bellen
Alexander Van der Bellen (fot. Heinz-Peter Bader / FORUM)

Jego rywal Norbert Hofer z prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer uzyskał 48,32 proc.

Dane te nie obejmują głosów oddanych listownie; zostaną one policzone w poniedziałek. APA pisze, że prawdopodobnie poprawi się jeszcze wynik Van der Bellena. Powyborcza prognoza firmy ARGE Wahlen przewiduje, że zdobędzie on w sumie 53,3 proc. głosów.

Według wstępnych danych frekwencja wyborcza wyniosła 65,65 proc. ARGE Wahlen przewiduje, że po uwzględnieniu głosów oddanych pocztą wzrośnie ona do 74 proc.

Hofer uznał swą porażkę już po ogłoszeniu wyników sondaży exit poll. Pogratulował Van der Bellenowi zwycięstwa, zapowiedział, że będzie kandydował w następnych wyborach prezydenckich.

Van der Bellen: można wygrać wybory z proeuropejskim przesłaniem

"Wyniki tych wyborów są sygnałem, że moje proeuropejskie poglądy podziela większość wyborców - oświadczył Van der Bellen w wywiadzie dla telewizji publicznej ORF. - W największym interesie Austrii (...) jest bycie członkiem Unii Europejskiej. Ważnym członkiem, który pozytywnie współpracuje". Dodał, że wygrana w Austrii proeuropejskiego kandydata jest ważną wiadomością kierowaną do wszystkich europejskich stolic.

Podkreślił, że jego wybór pokazuje, iż większość wyborców poparła przesłanie "wolności, równości i solidarności".

Później, podczas konferencji prasowej, prezydent elekt obiecał, że będzie przywódcą "wszystkich Austriaków, otwartym i proeuropejskim". "Od początku będę zwracać uwagę na troski i obawy ludzi, którzy na mnie nie głosowali" - zapewni

Gratulacje dla Van der Bellena

Prezydent i premier Francji, Francois Hollande i Manuel Valls, pogratulowali Van der Bellenowi zwycięstwa w austriackich wyborach prezydenckich. "Austriacki naród wybrał Europę i otwartość" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

"Piękne zwycięstwo Alexandra Van der Bellena w Austrii. Populizm nie jest przeznaczeniem Europy" - napisał na Twitterze Valls.

Z kolei prezydent Hollande nazwał wyniki wyborów "uczciwymi i niepodważalnymi".

"W czasie, kiedy stoimy przed trudnymi wyzwaniami, dalszy konstruktywny wkład Austrii w znajdowanie wspólnych europejskich rozwiązań i utrzymanie naszej europejskiej jedności ma w dalszym ciągu decydujące znaczenie" - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

(PAP)

az/ ro/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~bye_bye_austria

Tym wyborem kolejny raz wypięli się na kilkaset tysięcy ofiar islamskich inwazji na swój kraj (obrońcy Wiednia z 1529 i 1683 się w grobach przewracają), a wydawałoby się, że powinni mieć znacznie lepszą i dłuższą pamięć historyczną. Cóż, wygląda na to, że duża część Niemców ze Wschodniej Rzeszy (Österreich) podzieli los swoich ziomków z północy, bo póki co perspektywy mają raczej przechlapane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ko

to jakiś satanista?

! Odpowiedz
0 0 ~maybe

Na tym zdjęciu przypomina "proroka" człekokształtnych z "Planety Małp" prowadzącego swych niezbyt rozgarniętych multi-kulti wyznawców (kilka ras inteligentnych małp) ku krwawej "świetlanej przyszłości".

! Odpowiedz
1 6 ~Sobieski

po Niemczech, Holandii oraz Szwecji, Austria uplasowała się na 4 miejscu do przemiany w kalifat. Gratulujemy słusznego wyboru*

* sarkazm.

jakby ktoś jeszcze nie wiedział to właśnie obserwujecie jak Europa pod wpływem lewackiego terroru i ogłupienia politpoprawnością kończy się na waszych oczach.
Proponuję jeszcze w ramach tzw. postępu zawalczyć o większe prawa, swobody i wolności dla pedałów oraz innych odmieńców, możliwość nieograniczonego dostępu do patroszenia (czyt. aborcji) od momentu uzyskania przez dziewczynkę/kobietę dojrzałości biologicznej aż do okresu menopauzy itp. itd.
A co, jak się bawić to się bawić - drzwi wy...ć i okno wstawić :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Piotr

Dd kr ynie.Islamizacja to wg ciebie nirmalnisc ubeku ?

! Odpowiedz
0 0 ~ernest

a po naszemu można?

! Odpowiedz
1 7 ~ccc

Van der Bellen to mason i byly szpieg ZSRR. Poszukajcie w internecie.

! Odpowiedz
4 10 wiczewski

W poprzednich wyborach oszustwo wyborcze było zbyt prymitywne i nie przeszło, w tych wyborach oszustwo było bardziej profesjonalnie przygotowane, więc powtórki nie będzie.

! Odpowiedz
2 2 ~ebaćpolityków

w Austrii i tak zrobili to z klasą jeżeli zestawi się to z ostatnimi wyborami parlamentarnymi w PL, gdzie chłopki roztropki w gumofilcach utaplanymi do połowy w gnoju osiągały dwuprocentowy wynik wyborczy.
Z resztą, przykład najlepiej świadczący o przewale "na chama".
Znajomy zasiadał w komisji wyborczej w małej wiosce. Ponad 95% tzw. książeczek do głosowania było zadrukowane tylko i aż listami chłopków-roztropków w gumofilcach do połowy utaplanymi w gnoju.
Przypadek? Nie sądzę. Z resztą w Austrii, w Polsce jak i w każdym kraju, polityka jak i politycy to największe g... Sam coraz bardziej się zastanawiam jak trzeba mieć w głowie nastukane aby żyć tym syfem, teatrzykiem dla maluczkich, w których nasza rola sprowadza się do tego, że wybierzemy pomiędzy jednym a drugim kłamcą i złodziejem, który przez następne lata będzie nas okradał i okłamywał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~ebaćpolityków odpowiada ~ebaćpolityków

pardon - pisząc o wyborach parlamentarnych, miałem na myśli ostatnie wybory samorządowe.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil