REKLAMA
RELACJA

Wybieramy Mistrza GPW 2019

2020-01-07 06:30
publikacja
2020-01-07 06:30

Dziennikarze i analitycy „Pulsu Biznesu” i portalu Bankier.pl wytypowali 16 spółek z warszawskiej giełdy, z których czytelnicy wyłonią najlepszą. Mistrza GPW internauci wybiorą już po raz dziesiąty.

Głosowanie rusza we wtorek 7 stycznia. Reguły są proste. W losowaniu wyłoniliśmy pary 1/8 finału i drabinkę. Do dalszego etapu przejdą firmy, które zdobędą więcej głosów.  Tytułu Mistrza GPW z 2018 r. nie będzie bronić PKN Orlen, bo nasi dziennikarze nie znaleźli wystarczających argumentów, by go nominować, a na dodatek akcje straciły na wartości w ubiegłym roku.

Ponownie najliczniej reprezentowaną branżą są producenci gier – w nominowanej szesnastce jest ich trzech, w tym reprezentant NewConnectu. Jest też CD Projekt, którego notowania ustanowiły rekord, a spółka awansowała do ścisłej czołówki giełdowej pod względem kapitalizacji.

 (Ankiety powinny pojawić się poniżej. Jeżeli ich nie widzisz, kliknij w nazwę pary)

CD Projekt - PHN

Votum - Wirtualna Polska

Ten Square Games - Echo Investment

DataWalk - Creepy Jar

Opisy kandydatów

CD Projekt

Producent gier o Geralcie z Rivii z wynikiem 93 proc. okazał się zdecydowanym liderem zestawienia stóp zwrotu z akcji dużych polskich spółek. Mimo iż WIG20 wypadł blado, wartość CD Projektu wzrosła niemal dwukrotnie. Pod koniec roku pomogła w tym m.in. premiera serialu o „Wiedźminie” na Netfliksie, która napędziła sprzedaż gier CD Projektu. Kluczowym wydarzeniem dla spółki będzie jednak zaplanowana na kwiecień tego roku premiera „Cyberpunka 2077”. Firma świetnie rozgrywa kampanię marketingową, czego najlepszym przykładem były targi E3, gdzie m.in. za sprawą Keanu Reevesa CD Projekt zrobił największy show spośród wszystkich producentów gier. Wzrost notowań akcji jest nieco „na kredyt”, zakłada bowiem ogromny sukces „Cyberpunka. Niemniej akcje CD Projektu w 2019 r. błyszczały na GPW, a studio pod względem kapitalizacji wyprzedziło m.in. Bank Pekao.

PHN

Choć przez dwa ostatnie lata spółka z udziałem Skarbu Państwa zostawała Mistrzem GPW (w 2017 r. czytelnicy „PB” i Bankiera uznali, że na to miano zasługuje PKO BP, a w 2018 r. PKN Orlen), to miniony rok był dla tej grupy wyjątkowo nieudany. Dość powiedzieć, że akcje zaledwie trzech zakończyły rok z dodatnią stopą zwrotu, a z prywatną konkurencją mierzyć się mógł w zasadzie tylko Polski Holding Nieruchomości. Jego akcje podrożały o 35 proc. To spółka nieco zapomniana, relatywnie nieduża (wartość rynkowa to 550 mln zł) i przez rynek niedoceniona – wskaźnik cena do wartości księgowej wynosi zaledwie 0,27. Odkurzyli ją jednak analitycy, którzy tak duże dyskonto uważają za nieuzasadnione, podkreślają niskie zadłużenie i potencjał rewaluacji projektów budowlanych .Spółka regularnie dzieli się też dywidendą.

Votum

Po trzech słabych latach Votum w końcu pozytywnie zaskoczyło inwestorów, a akcje dały zarobić aż 206 proc., co w 2019 roku jest szóstym najlepszym wynikiem na GPW. Po trzech kwartałach 2019 r. spółka mogła pochwalić się zyskiem netto o 175 proc. wyższym niż przed rokiem, przychody zaś wzrosły o 30 proc. Co jednak najistotniejsze, inwestorzy liczą, że to dopiero początek żniw. Votum, które do tej pory znane było przede wszystkim z działalności polegającej na pomaganiu w odzyskiwaniu odszkodowań od ubezpieczycieli, chce skorzystać na prawnym galimatiasie związanym z wyrokiem TSUE i statusem umów o kredyty frankowe. Wystarczy powiedzieć, że w trzecim kwartale 2019 r. sprawy bankowe stanowiły już połowę przyjętych przez spółkę do prowadzenia (przed rokiem było to ledwie 7 proc.).

Wirtualna Polska Holding

Obecność Wirtualnej Polski na giełdzie to niemal nieustanne pasmo wzrostu kursu. Nie jest on co prawda przesadnie duży, ale może w tym właśnie tkwi siła spółki. Notowania są po prostu pochodną konsekwentnie realizowanej strategii. Ta zaś sprowadza się nie tylko do poprawy wyników, ale również przekształcania biznesu medialnego, opartego na sprzedaży reklam, w działalność handlową, opartą na prowizjach ze sprzedaży. Wirtualna Polska sprzedaje w sieci co się tylko da – od wycieczek, przez ubrania, artykuły wyposażenia wnętrz po projekty domów. Rubikon został przekroczony w trzecim kwartale 2019 r. Udział wpływów z e-commerce przekroczył wtedy 50 proc. przychodów segmentu internetowego. Stanowi on trzon biznesu Wirtualnej Polski i z powodzeniem rekompensuje kulejące wyniki telewizji.

Ten Square Games

Choć Ten Square Games nie miało w 2019 r. żadnej istotnej premiery, to jednak okazało się najmocniejszym ogniwem branżowego indeksu WIG.Games. Notowania spółki w ciągu roku skoczyły aż o 155 proc. Hossa to efekt coraz wyższych obrotów notowanych na wcześniejszych produkcjach, w tym przede wszystkim „Fishing Clasha”. Po trzech kwartałach 2019 r. przychody z tego tytułu wyniosły 138,6 mln zł, względem 53,9 mln zł przed rokiem. W efekcie zysk netto uległ niemal podwojeniu i sięgnął rekordowych dla spółki 42 mln zł. Niebawem gra ma trafić do Chin, sama spółka zaś prowadzi cztery nowe projekty, które mają uzupełnić jej portfolio.

Echo Investment

Tym, co w 2019 r. ciągnęło do góry akcje Echa Investment, jest polityka monetarna głównych banków centralnych. Niskie stopy procentowe sprawiały i ponowne uruchamianie luzowania ilościowego spowodowały, że nabywcy biurowców akceptowali niższy zysk z najmu liczony jako procent od ceny zakupu budynku. W efekcie Echo mogło sprzedawać drożej to, co wybudowało. Do tego buduje coraz więcej, bo w Polsce nie widać dotychczas nasycenia rynku. Inwestycje nie uszczuplają przy tym pozycji gotówkowej spółki. Może więc wypłacać dywidendę. Nawet jeśli formalnie są to zaliczki, to jakie ma to znacznie? Do kieszeni akcjonariuszy trafiły w 2018 i 2019 r., a analitycy zakładają, że będzie tak dalej. Echo to jednak nie tylko nieruchomości komercyjne. Spółka zwiększa ekspozycję na rynek mieszkaniowy. Mieszkania chce nie tylko sprzedawać, ale również wynajmować pod własnym szyldem Resi4Rent.

DataWalk

Jeszcze wiosną wydawało się, że inwestorzy tracą powoli cierpliwość do DataWalk i niewiele pomogły nawet przenosiny z NewConnect na główny rynek. Ci, którzy przeczekali spadki, rok kończą jednak w świetnych nastrojach. Rajd na akcjach spółki rozpoczął się w czerwcu, gdy poinformowała ona o przystąpieniu do kontraktu dla Departamentu Sprawiedliwości USA. Szybko zza oceanu napłynęły informacje o kolejnych zainteresowanych rozwiązaniami dotyczącymi analizy danych oferowanymi przez DataWalk. Choć spółka nie zanotowała jeszcze zysków, 2019 r. ma być przełomowy pod względem przychodów, notowania akcji DataWalk poszły zaś w rok o 120 proc. w górę.

Creepy Jar

Creepy Jar w czasie przeprowadzania oferty i przed debiutem na NewConnect był spółką, która nie miała na koncie żadnej gry wideo. Miała za to doświadczony zespół i dość zaawansowane prace nad symulatorem przetrwania „Green Hell”. W ofercie publicznej sprzedała akcje po 65 zł za sztukę, co oznaczało wycenę całej spółki na poziomie ponad 40 mln zł. Inwestorzy się nie zawiedli. Na koniec ubiegłego roku akcje spółki wyceniano na 180 zł za sztukę, a w trakcie roku można je było sprzedać nawet po 248 zł za szt. Gra „Green Hell” w trybie wczesnego dostępu zadebiutowała na Steamie w 2018 r., a pełna wersja weszła do sprzedaży we wrześniu 2019 r. Do tej pory zebrała blisko 7 tys. bardzo dobrych recenzji. Sprzedaż brutto gry na Steam przekroczyła 300 tys. sztuk i tym samy spółka spełniła swoje wcześniejsze zapowiedzi.

Asseco SEE

Informatyczna grupa Asseco w 2019 roku lśniła na GPW, czego zwieńczeniem była oferta ze strony Zygmunta Solorza. Giełdową perłą w koronie grupy było jednak Asseco South Eastern Europe. Wyniki spółki rosły zarówno organicznie, jak i dzięki akwizycjom – w sumie zysk netto i przychody w pierwszych trzech kwartałach skoczyły rok do roku o blisko 36 proc. Największy w tym udział usług związanych z sektorem bankowym i płatnościami, w tym utrzymania terminali i bankomatów. W sumie notowania Asseco SEE wzrosły w 2019 r. o 123 proc., spółka wypłaciła też dziesiąty rok z rzędu dywidendę.

Dino Polska

Spółka szybko otwiera nowe sklepy, sprzedaż szybko rośnie, rośnie też giełdowy kurs - tak uzasadnialiśmy nominację dla Dino w wyborach mistrza GPW w 2017 i 2018 r. W 2019 r. trend się nie zmienił - przeciwnie, kurs rósł nawet szybciej niż rok wcześniej i po blisko 50-procentowej zwyżce jest na poziomie czterokrotnie wyższym niż w chwili giełdowego debiutu w kwietniu 2017 r. Dzięki temu wszystkiemu Tomasz Biernacki, kontrolujący 51 proc. akcji spółki, wdarł się do czołowej piątki najbogatszych Polaków, a wraz z nim zarobili liczni drobni inwestorzy.

W ostatnim roku sieć marketów spółki przebiła barierę 1000 placówek, a sprzedaż kolejny rok z rzędu rosła o ponad 30 proc. - i o rewelacyjne na tle reszty polskiego rynku ponad 10 proc. na poziomie porównywalnym, bez uwzględniania nowych sklepów. Co ważniejsze, za wzrostem sprzedaży szła też poprawa marż i rosnące zyski. Choć w 2020 r. łatwo na pewno nie będzie ze względu na rosnące koszty pracy i energii, to w 2019 r. Dino i jego akcjonariusze nie mieli powodów do narzekań. 

Columbus Energy

Program „Mój Prąd” napędził modę na mikroinstalacje fotowoltaiczne, na niej skorzystał zaś m.in. Columbus. Notowana na NewConnect spółka okazała się liderem tego skrawka rynku i dzięki rządowym dopłatom znacząco zwiększyła skalę działalności. Przychody są na najlepszej drodze, by w 2019 r. trzykrotnie przebić rekordowy 2018 r. Zysk netto może wzrosnąć jeszcze bardziej. W efekcie kurs akcji Columbusa wzrósł w 2019 r. aż o 816 proc.

Asseco Poland

Akcje największe polskie firmy informatycznej do tej pory postrzegane były jako stabilne, z notowaniami uwięzionymi w wąskim zakresie. W ubiegłym roku nastąpiło jednak wyjście z impasu i spółka dała zarobić blisko 30 proc., a doliczając rekordową dywidendę nawet ponad 40 proc. Pod koniec roku notowaniom informatycznej firmy pomogła oferta Cyfrowego Polsatu, który zaproponował dokupienie ponad 20 proc. akcji za 65 zł sztukę (inwestorzy skwapliwie skorzystali z oferty) i zapowiedział, że  powierzy Asseco opiekę nad swoimi systemami IT. To stwarza spółce perspektywę poprawy rentowności m.in. w segmencie telekomunikacyjnym, a także szanse pozyskania cennych referencji. Prezes spółki Adam Góral, który ma podpisać z Cyfrowym Polsatem porozumienie akcjonariuszy, zapowiedział kontynuację dotychczasowej polityki dywidendowej.

Enter Air

Enter Air sukcesywnie poprawia wyniki, jednak 2018 r. przyniósł pewne zwątpienie wśród inwestorów. Zyski jednak przyspieszyły jeszcze bardziej w 2019 r. i zajmujący się obsługą czarterowych lotów Enter dał inwestorom zarobić aż 109 proc. Spółka zwiększała skalę działalności dzięki turystycznemu boomowi, ale także przejęciom. Jej łupem w maju padło 49 proc. akcji szwajcarskiego Germania Flug AG. Umowy podpisane z kluczowymi klientami sugerują, że przychody powinny rosnąć również w 2020 r., pewnym minusem spółki jest jednak wysoki poziom zadłużenia.

Play Communications

Zakopanie topora w wojnie cenowej pozwoliło telekomom zaliczyć świetny rok. Indeks WIG-Telekomunikacja okazał się drugim najlepszym branżowym indeksem GPW w 2019 ro, a Play stanęło na czele peletonu. Po słabym początku przygody z giełdą, w 2019 r. Play zyskał 78,6 proc. i tym samym odrobił poniesione wcześniej straty. Spółka poprawia zarówno przychody, jak i zyski, a perspektywa podwyżek cen usług telekomunikacyjnych pozwala inwestorom mieć nadzieje, że zwyżki te nie są tymczasowe.

Unimot

Po słabym wynikowo 2018 r., w 2019 Unimot notuje regularne zyski i ma szansę na rekordowy pod tym względem rok. Uwagę zwracają także przychody, których kwartalny poziom przekroczył barierę 1 mld zł. Optymizm jest na tyle duży, że w listopadzie wyraźnie podniesiono prognozy zarówno na 2019, jak i 2020 r. Sporą rolę w tegorocznym sukcesie Unimotu odegrały problemy jednego z konkurentów – Onico. Na rynku zrobiło się trochę luźniej, dodatkowo Unimot przejął specjalistów od pogrążonej w problemach spółki. Giełdowa stopa zwrotu z akcji Unimotu za 2019 rok wyniosła 251 proc.

Dom Development

To jeden z liderów deweloperskiej hossy, który w 2019 r. urósł na giełdzie o blisko 68 proc. Sygnałem, że 2019 r. może być świetnym dla akcjonariuszy Domu Development była suta dywidenda, której stopa przekroczyła 10 proc. Było to możliwe m.in. dzięki temu, że zyski spółki rosły w ostatnich latach wyraźnie szybciej niż jej kurs na giełdzie. Także 2019 r. był pod względem wyników udany, w listopadzie zarząd poinformował bowiem, że zysk netto będzie wyższy rok do roku. Dodatkowo mimo zaawansowania hossy deweloperskiej spółka nadal widzi miejsce do wzrostu cen mieszkań i zwiększania wolumenów.

Dotychczasowi Mistrzowie GPW

  • 2010      Synthos
  • 2011      Eko Export
  • 2012      Relpol
  • 2013      Integer.pl
  • 2014      11bit Studios
  • 2015      Grodno
  • 2016      CD Projekt
  • 2017      PKO BP
  • 2018      PKN Orlen
Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
tygztqbq77n5mg9ercmet
Każda spółka, która się zawinęła z GPW powinna wygrać w przedbiegach.
staryznajomy
Getin Holding bedzie mistrzem w 2020 roku !

Powiązane: Wybieramy Mistrza GPW 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki