REKLAMA

Wśród nowo wybranych posłów - najwięcej zawodowych parlamentarzystów i nauczycieli

2015-10-28 14:06
publikacja
2015-10-28 14:06

W nowo wybranym Sejmie najliczniejszą grupę stanowią, według danych PKW, zawodowi parlamentarzyści - jest ich 67; kolejną dużą grupą są nauczyciele i wykładowcy akademiccy, których jest 58. Wśród nowych posłów są też lekarze, ekonomiści i zawodowi dyrektorzy.

/ Kancelaria Premiera RP
W nowym Sejmie będzie 119 kobiet - o siedem więcej niż w poprzedniej kadencji. W nowym 235-osobowym klubie PiS są 53 parlamentarzystki; w PO, która zdobyła 138 mandatów kobiet jest 46; wśród 42 posłów ruchu Kukiza będzie sześć kobiet; w Nowoczesnej na 28 posłów - 11 kobiet. Ludowcy, którzy zdobyli 16 mandatów wprowadzą do Sejmu trzy panie.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej w izbie będzie 67 osób, które określiły się jako zawodowi parlamentarzyści lub posłowie; ponadto niektórzy - jak Izabela Kloc (PiS) - wskazali zawód "senator". Za zawodowych parlamentarzystów uznali się m.in. Beata Szydło (PiS), Grzegorz Schetyna (PO), Marek Kuchciński (PiS) i Adam Lipiński (PiS).

Jako "nauczyciele" określiło się 58 osób, w tym posłowie precyzowali, że są "nauczycielami akademickimi", "wykładowcami", "pedagogami". Ponadto w Sejmie znalazł się nauczyciel wychowania fizycznego, "nauczyciel dyplomowany", "nauczyciel konsultant", "nauczyciel historii" i "polonista".

Nauczycielką jest m.in.: b. spikerka Radia Maryja i wielokrotna posłanka PiS Anna Sobecka. Jako nauczyciele akademiccy określili się m.in.: Joanna Mucha (PO) i Jarosław Gowin (PiS), a także Killion Munyama (PO).

Wśród posłów nowego parlamentu jest - według danych PKW - 47 ekonomistów. W tym gronie są m.in.: lider Nowoczesnej Ryszard Petru, Zofia Czernow (PO), Andrzej Halicki PO) oraz szef MON Tomasz Siemoniak (PO) a także np. Tadeusz Cymański (PiS).

Liczną grupę stanowią osoby wykonujące zawody prawnicze - w Sejmie znalazło się ich również 47 - w tym wielu radców prawnych, adwokaci, prokurator i notariusz.

Prawnikami są m.in. posłowie PiS: Jarosław Kaczyński, Beata Kempa; PO: Cezary Grabarczyk, Czesław Mroczek czy Krzysztof Brejza, ale też adwokat Jacek Wilk - wybrany z list Ruchu Kukiza oraz rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Mianem politologów określiło się 22 nowo wybranych posłów, m.in. Krzysztof Łapiński (PiS), Sławomir Nitras (PO) i Agnieszka Pomaska (PO).

W nowym Sejmie jest też 15 lekarzy, w tym premier Ewa Kopacz (PO), obecny minister zdrowia Marian Zembala, b. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) i Elżbieta Radziszewska (PO) oraz Andrzej Sośnierz (PiS) - który jest neurologiem. Ponadto w izbie jest też stomatolog - debiutujący w Sejmie Radosław Lubczyk z Nowoczesnej. W poselskich ławach zasiądzie też dwóch weterynarzy.

Jako historycy określiło się 15 posłów, w tym Jacek Sasin (PiS), b. szef CBA Mariusz Kamiński (PiS) i przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS). Liczną grupę stanowią też inżynierowie, wśród nich inżynier rolnictwa - minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL). Inżynierami mechanikami są z kolei b. szef "Solidarności" Janusz Śniadek (PiS) i jedyny poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

Dziesięcioro z nowych parlamentarzystów to dziennikarze. Są wśród nich Joanna Kluzik-Rostkowska (PO), Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO), Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański (oboje z PiS) oraz Kornelia Wróblewska z Nowoczesnej. Wśród posłów jest także kilku socjologów - taki zawód wskazały min. posłanki PiS Teresa Wargocka oraz Anna Schmidt-Rodziewicz.

W izbie będą zasiadać też "urzędnicy samorządowi" i "urzędnicy państwowi" - w tym szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak, Piotr Zgorzelski (PSL) czy Tomasz Kucharski (PO) a także dwaj muzycy - Paweł Kukiz oraz Piotr Liroy-Marzec.

W Sejmie będą też pracować "dyrektorzy" - "dyrektorem generalnym" określił się Grzegorz Furgo (Nowoczesna), "dyrektorem" Tomasz Jaskóła (Kukiz'15). W poselskich ławach - w klubie PiS - znalazło się także miejsce dla leśników: Dariusza Bąka i Jana Szyszki; będą w nich też pracować rolnicy - m.in. Adam Ołdakowski i Leszek Galemba.

Niektóre z profesji reprezentują pojedynczy posłowie - "specjalistą ds. planowania obronnego" jest Anna Siarkowska, która weszła do Sejmu z list ruchu Kukiza, producentką filmową - Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) a trenerem piłkarskim - poseł PO i b. piłkarz Roman Kosecki. Jedyną bibliotekoznawczynią w Sejmie jest Halina Rozpondek (PO).

W Sejmie niektóre nazwiska będą się powtarzać - i tak w ławach sejmowych zasiądzie trzech posłów o nazwisku "Wilk", każdy z innego ugrupowania - Jerzy (PiS), Jacek (Kukiz'15) oraz Wojciech (PO). Szczęśliwe dla przyszłych posłów PiS okazało się nazwisko Duda - w tym klubie będzie ich również troje: Elżbieta, Antoni i Jan. Ponadto w Sejmie znajdzie się dwóch posłów Kamińskich: Mariusz Kamiński z PiS oraz Michał Kamiński z PO. W Sejmie poprzedniej kadencji było ich aż trzech. (PAP)

wni/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
~tajfun865
Najwyższy czas skończyć z zawodem POSEŁ. Tych 67 powinno opuścić SEJM. Konstytucja i przepisy nie przewidują takiego zawodu w RP. W którym miejscu jest tu "DEMOKRACJA" jak poseł jest 5 kadencji w SEJMIE a wybiera go prezes Partii . Panie KUKIZ - działaj PAN.
~ja
a wielce szanowna pani doktor Kopacz to powinna miec zawieszone prawo wykonywania zawodu gdyz w zawodzie nie praktykuje juz dlugo.zreszta byla tak dobra jako lekarz ,ze poszla w polityke z podobnym zreszta skutkiem jak w medycynie.
~piter
Pedagog, historyk, polonista, bibliotekoznawca, nauczyciel....
Wolałbym chyba inny skład mojego rządu.
~KIMDZONGTUSK
W USA do polityki idą ludzie, którzy już dorobili się majątków, mają własne firmy. U nas ida do polityki dyzmowie i buraki, którzy nie poprowadzili by straganu na rynku a w sejmie mędrkują . Dlatego istniejemy tylko teoretycznie. Załóż biznes, wykaż się i wtedy nas reprezentuj. Nauczyciel posłem buhahahaha ! czyli W USA do polityki idą ludzie, którzy już dorobili się majątków, mają własne firmy. U nas ida do polityki dyzmowie i buraki, którzy nie poprowadzili by straganu na rynku a w sejmie mędrkują . Dlatego istniejemy tylko teoretycznie. Załóż biznes, wykaż się i wtedy nas reprezentuj. Nauczyciel posłem buhahahaha ! czyli całe życie nierób przyssany do budżetowej kasy.
~Zdzicho
Gdzie jest szkola , ktora ksztalci na zawodowych parlamentarzystow ? . Ja i moje dzieci chcemy sie do niej zapisac , bo nie przypuszczam aby bylo mozliwe zostac zawodowym parlamentarzysta bez ukonczenia szkoly .
~tajfun865
Szkoła nie istnieje . Wybiera prezes partii na zasadzie BMW ( bierny , mierny , wierny).
Widać to po liście 67 ""zawodowych".
~krzewgorejacy
prawnik, po prawie administracyjnym, he, he.
marcinm9mm
"(...)a także dwaj muzycy - Paweł Kukiz oraz Piotr Liroy-Marzec." Polecam zajrzeć w repertuar Pana Liroya, utwór "j***ć mi się chce" powala na kolana.
~Jan_z_lasu
Inżynierów tam nie ma ?
~Wacek
A najwięcej nie polskich nazwisk miała na listach Nowoczesna: Scheuring, de Lazari, Pihowicz, Alsknin, Austen, Beer, Beyer, Butler, Caban, d Aystetten, Endres, Firlit, Forreiter, Fultz, Gelner, Guderley, Haase, Handze, Hanf, Henning, Jahnz, Keil, Koehler, Kossut, Lange - dosłownie wygląda to jakby całą mniejszośc niemiecką A najwięcej nie polskich nazwisk miała na listach Nowoczesna: Scheuring, de Lazari, Pihowicz, Alsknin, Austen, Beer, Beyer, Butler, Caban, d Aystetten, Endres, Firlit, Forreiter, Fultz, Gelner, Guderley, Haase, Handze, Hanf, Henning, Jahnz, Keil, Koehler, Kossut, Lange - dosłownie wygląda to jakby całą mniejszośc niemiecką zebrali :D No i Petru.

Nie żebym miał coś przeciwko, jako ciekawostek podaje. To tylko przykład, bo na ich listach jest kolejnych kilkunastu z takimi nazwiskami. Dziwne

Powiązane: Wybory parlamentarne 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki