Wózek inwalidzki dla wybranych, czyli limity NFZ

2019-06-26 06:42
publikacja
2019-06-26 06:42

Dostępność wyrobów wspomagających kurację jest uzależniona od zamożności pacjenta. Brakuje nadzoru nad bezpieczeństwem i jakością - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Jak podaje gazeta, z badania NIK wynika, że w 2017 r. chorzy zapłacili z własnej kieszeni 758 mln zł za wyroby medyczne. Chodzi o wszystkie dostępne środki i urządzenia, które są uzupełnieniem terapii, wspierają leczenie, rehabilitację lub rekonwalescencję pacjenta, ułatwiając czy też umożliwiając jego codzienne funkcjonowanie. Ich stosowanie ma na celu poprawę efektywności leczenia. Na liście wyrobów medycznych są m.in. wózki inwalidzkie i aparaty słuchowe.

"DGP" wskazuje, że NFZ także wydaje więcej na wyroby medyczne, ale jego koszty nie rosną tak szybko. Limity finansowania przez NFZ w wielu przypadkach od lat pozostają niezmienione, a czasem są nawet obniżane (tak było w przypadku wózków inwalidzkich).

Standardy to kolejny powód do niepokoju dla kontrolerów NIK - zauważa gazeta. Ich zdaniem szwankuje nadzór nad rynkiem zaopatrzenia w wyroby medyczne, co przekłada się na ryzyko dla bezpieczeństwa ich stosowania.

NIK zwraca też uwagę, że przepisy uniemożliwiają zaopatrzenie hospitalizowanych pacjentów w wyroby medyczne tak, aby je mieli zaraz po wyjściu ze szpitala. Zamówić je można dopiero po zakończeniu hospitalizacji. "Co znacznie utrudnia dobranie i dopasowanie, a później także użytkowanie wyrobu medycznego" – piszą autorzy raportu.

emi/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: 500 zł dla osób z niepełnosprawnością

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki