Wolne piątki w Microsofcie. Wydajność wzrosła o 40 proc.

Microsoft ogłosił wyniki programu, który polegał na pracy w ciągu 4 a nie 5 dni w tygodniu. Japoński oddział przeprowadził eksperyment "Work-Life Choice Challenge Summer 2019" - okazało się, że skrócenie czasu pracy przyczyniło się do wzrostu produktywności o 40 proc. 

(fot. REUTERS/Mike Segar / FORUM)

Ponad 90 proc. pracowników japońskiego oddziału Microsofta pozytywnie oceniło pomysł skrócenia tygodnia pracy. Zatrudnieni mieli taką samą ilość obowiązków, dlatego zmuszeni byli inaczej gospodarować zasobami - donosi "The Guardian". 

W oświadczeniu firma podała, że wprowadzenie skróconego tygodnia pracy miało pomóc w prowadzeniu przez pracowników bardziej zrównoważonego trybu życia, gdzie praca w biurze nie jest jedynym jego celem. Poza podniesieniem wydajności o 40 proc., Microsoft zanotował spadek zużycia energii o 23,1 proc., a zatrudnieni wydrukowali o 58,7 proc. dokumentów mniej. 

Wyniki eksperymentu, choć bardzo obiecujące, nie wpłynęły na wprowadzenie nowego modelu zarządzania. Microsoft zapowiedział jednak powtórzenie go w przyszłym roku. 

W Polsce, mimo że mówi się sporo o zachowaniu równowagi między pracą a życiem osobistym, trudno znaleźć firmę, która zdecydowałaby się skrócić czas pracy zatrudnionych. W rozmowie z Bankier.pl Michał Śliwiński z Nozbe mówił, że zamiast "ciężkiej orki" w piątku, proponuje się pracownikom inne spędzenie czasu w biurze. 

 W Nozbe czterodniowy tydzień pracy polega na wprowadzeniu w życie tzw. "piąteczków". Piątek nie jest wolny od pracy, ale jest dniem, w którym nie pracujemy nad bieżącymi sprawami. „Piąteczek” w naszej firmie to moment, w którym każdy ma czas po pierwsze na podsumowanie minionego tygodnia oraz mądre zaplanowanie pracy na nadchodzący tydzień oraz, po drugie, na rozwój osobisty. Oznacza to, że po przeprowadzeniu przeglądu tygodniowego, pracownicy mogą sami zaplanować sobie dalszą część dnia – mogą testować nowe narzędzia, które wykorzystają w dalszej pracy, robić kursy, brać udział w webinariach, doszkalać się, czytać. Co komu w duszy gra – mówi w rozmowie z Bankier.pl Śliwiński.

WS

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 carlito1

W Polsce coraz częściej słyszę, że w piątki pracuje ktoś do 12. a soboty wolne.... Jeszcze kilka lat temu o wolnej sobocie w kamieniarstwie czy budowlance można było pomarzyć

! Odpowiedz
3 18 debordian

u mnie w pracy codziennie jest "piąteczek". sami widzicie, godzina 10:20, a ja piszę tu komentarz zamiast pracować.

! Odpowiedz
2 16 xxpp

Ważną informacją jest to, ze to dział sprzedaży.
To znaczy, że ci ludzie po prostu pierdzieli w stołki całymi dniami.

! Odpowiedz
14 12 potiomkin

Mój zespół pracuje w chińskim modelu 996 (od 9 do 21 6 od pon do soboty)i założę się, że przerobią więcej roboty w tygodniu niż ci z Mikrosoftu. A i za nadgodziny czasem też coś im wpadnie.

! Odpowiedz
0 2 dziki_losos

No to współczuję, że musisz siedzieć w Chinach (w Polsce byłoby to nielegalne, więc Twój zespół na pewno nie pracuje tutaj).

! Odpowiedz
3 22 slawekkry

Może być też inne rozwiązanie
MC zwolni 20% personelu skoro ta sama liczba pracowników w czasie krótszym o 20% wykonuje zadania które wykonywała wcześniej w czasie 5 dni i pozostanie 5 dniowy tydzień

! Odpowiedz
11 9 silvio_gesell

Zmniejszenie wymiaru etatu natychmiastowo podniosłoby ceny ziemi i wzbogaciłaby ludzi. Ośmiogodzinny etat jest reliktem z czasów boomu demograficznego.

! Odpowiedz
11 7 adam.1983

W polsce itak nie przeszłoby bo trzeba by zmienić kodeks pracy, osoby zatrudnione na pełne etaty nie wyrabiałyby normy godzinowej

! Odpowiedz
1 26 ekwador15

ale w kodeksie jest mowa o maksymalnym czasie pracy a nie minimalnym. poza tym są przepisy o ustaleniu indywidualnego rozkładu czasu pracy. na pewno pracodawca znajdzie rozwiązanie prawne jak bedzie chcial tak jak znadują, gdy chodzi o nie placenie za nadgodziny

! Odpowiedz
43 56 ekwador15

u nas we krwi nadal komuna i te pseudo menadżerowie, te kadry i wykonujące gownoprace dzialy HR, nie zgodzą się na takie cos jak 4-dniowy system.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne