REKLAMA

Wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP gotowy. Petru: Nie ma decyzji politycznej

2023-12-04 09:20, akt.2023-12-04 13:30
publikacja
2023-12-04 09:20
aktualizacja
2023-12-04 13:30

Merytorycznie wniosek ws. Trybunału Stanu dla prezesa NBP jest gotowy, ale nie ma decyzji politycznej w tej sprawie - powiedział w TOK FM poseł Polski 2050 i przewodniczący sejmowej komisji gospodarki i rozwoju Ryszard Petru, odnosząc się do wniosku o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.

Wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP gotowy. Petru: Nie ma decyzji politycznej
Wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP gotowy. Petru: Nie ma decyzji politycznej
fot. Jacek Szydłowski/ Andrzej Hulimka / / FORUM

Przewodniczący KO Donald Tusk poinformował w piątek, odnosząc się do ewentualnego postawienia prezesa NBP przed TS, że jego formacja polityczna nie zrobi niczego, co by naruszyło stabilność, czy podważyło reputację państwa polskiego w Europie, za granicą.

Z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że nad takim wnioskiem trzeba się poważnie zastanowić.

Obaj wskazali, że decyzja polityczna w sprawie TS dla Glapińskiego nadal nie zapadła.

Skutkiem przegłosowania w Sejmie wniosku o postawienie przed Trybunałem jest zawieszenie prezesa NBP w wykonywaniu jego funkcji, a jego obowiązki przejmuje wiceprezes Narodowego Banku Polskiego.

Kotecki z RPP o Trybunale Stanu dla prezesa NBP. "Miałby krótki wpływ na rynek"

Ewentualne postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu miałoby niewielkie i jedynie krótkotrwałe przełożenie na rynki finansowe, ale teatr polityczny w tej sprawie byłby szkodliwy - ocenił członek RPP Ludwik Kotecki w trakcie Kongresu Polskiego Kapitału Forbesa.

Premier Morawiecki o postawieniu przed Trybunałem Stanu prezesa NBP

"Gdyby każdorazowo koalicja rządząca albo partia rządząca (...) po wyborach chciała dokonać zmiany na stanowisku Prezesa Narodowego Banku Polskiego, to po prostu stawiałaby go pod Trybunał Stanu" - stwierdził w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do możliwości postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

"Prezes Narodowego Banku Polskiego według przepisów podlega postawieniu przed Trybunałem Stanu zwykłą większością głosów. A więc bardzo łatwo koalicji, która zawiązuje rząd (...) byłoby postawić przed Trybunał Stanu (Prezesa NBP - PAP)" – podkreślił premier.

"Gdzie wtedy byłby konstytucyjny zapis o niezależności Prezesa Narodowego Banku Polskiego i całego Narodowego Banku Polskiego? Jak mogłaby być realizowana konstytucyjna zasada niezależności banku centralnego od wpływu polityków? Myślę, że każdy jest w stanie sobie odpowiedzieć na to pytanie" – zaznaczył Morawiecki.

Wiceprezes NBP Kightley w "FT": próba usunięcia Glapińskiego niebezpiecznym precedensem

"Financial Times" pisze w poniedziałek, że NBP zwrócił się o wsparcie Europejskiego Banku Centralnego w związku z planami, by działaniami Adama Glapińskiego zajął się Trybunał Stanu, co by skutkowało jego zawieszeniem w roli prezesa na czas dochodzenia. Jak wyjaśnia gazeta, Tusk zarzuca Glapińskiemu działanie w interesie Prawa i Sprawiedliwości, m.in. poprzez dużą obniżkę stóp procentowych krótko przed październikowymi wyborami parlamentarnymi.

"Jesteśmy w kontakcie z EBC i dyskutujemy z nimi temat zawieszenia. Atak na niezależność (NBP) może stanowić precedens i osłabić ESBC jako całość" - powiedziała Kightley. Jak wyjaśnia "FT", Polska znajduje się poza strefą euro, ale EBC jest odpowiedzialny za nadzorowanie Europejskiego Systemu Banków Centralnych, który określa zasady działania wszystkich banków centralnych w UE. EBC potwierdził, że otrzymał list od NBP, ale nie odniósł się do jego treści. Nie zrobiła tego też Kightley.

Powiedziała ona jednak, że jeśli Trybunał Stanu zawiesi Glapińskiego, "zostanie złożona skarga do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ponieważ zawieszenie to naruszyłoby traktat o funkcjonowaniu UE oraz statuty ESBC i EBC".

"Bankierzy centralni są pod publiczną obserwacją i często są nawet werbalnie atakowani, ale nie znam innego przypadku, w którym prezes byłby straszony przez polityków, że zostanie zawieszony bez uzasadnionego powodu, nie naruszywszy ani konstytucji, ani żadnego prawa" - podkreśliła wiceprezes NBP.

"FT" przypomina, że w 2022 r. Glapiński został wybrany na drugą sześcioletnią kadencję i wyjaśnia, że zasady EBC stanowią, iż prezes krajowego banku centralnego w UE może zostać odwołany tylko "jeśli nie spełnia już warunków wymaganych do wykonywania swoich obowiązków lub jeśli jest winny poważnego uchybienia". EBC może interweniować, wydając niewiążącą opinię na temat tego, czy ruch mający na celu usunięcie prezesa w dowolnym państwie członkowskim UE jest zgodny z prawem.

Kightley broniła też decyzji o zakupie obligacji rządowych i obniżce stóp procentowych. "Nasze zakupy (obligacji) były prowadzone na rynku wtórnym, więc nie doszło do naruszenia niezależności ani monetyzacji długu, ponieważ bank centralny nie kupował bezpośrednio długu rządowego" - wyjaśniła, odnosząc się do pierwszej z tych kwestii. Natomiast w sprawie obniżki stóp powiedziała: "Myślę, że czasami taki zdecydowany ruch może być lepszy niż rozłożenie w czasie".

List zarządu NBP do Hołowni: Postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu byłoby ukaraniem za przykładne wykonanie obowiązków

Postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu byłoby ukaraniem za przykładne wykonanie jego obowiązków; działania NBP w latach 2020-23 uratowały nasz kraj przed zapaścią gospodarczą - napisali w liście otwartym do marszałka Sejmu Szymona Hołowni członkowie zarządu Narodowego Banku Polskiego.

"(...) w ostatnich tygodniach, przedstawiciele koalicji która powierzyła Panu funkcję marszałka Sejmu, ponawiają zapowiedzi postawienia prezesa NBP profesora Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu za nieskuteczną walkę z inflacją oraz skup obligacji Skarbu Państwa w okresie COVID. Zarzuty te nie mają uzasadnienia - działania NBP i jego prezesa w latach 2020-23 były oparte o najlepszą wiedzę ekonomiczną, realizowały interes gospodarczy RP i były zgodne z prawem" - podkreślono w liście.

"Działania NBP w latach 2020-23 uratowały nasz kraj przed zapaścią gospodarczą, a następnie zdusiły inflację będącą, przede wszystkim rezultatem pandemii covid oraz polityki Rosji. Wobec powyższego, postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu byłoby ukaraniem za przykładne wykonanie jego obowiązków" - podkreślono.

Zaznaczono, że inflacja w Polsce została wywołana przez kryzys popandemiczny i agresję Rosji na Ukrainę. Zjawisko to wystąpiło w szeregu krajach świata, z większym nasileniem w Europie Środkowo- Wschodniej. W odpowiedzi na wzrost inflacji Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Łączna skala podwyżek stopy referencyjnej NBP w okresie od października 2021 r. do września 2022 r. wyniosła 6,65 punktu procentowego i była największa w historii RPP.

"Podwyższenie stopy referencyjnej przyczyniło się do szybkiego spadku inflacji z 18,4 proc. w lutym br. do 6,6 proc. w październiku br. W następnych miesiącach ten trend będzie kontynuowany, choć możliwe są miesięczne odchylenia" - wskazano.

Dodano, że w reakcji na wybuch pandemii COVID-19 i związane z tym ryzyko silnego i długotrwałego spadku PKB mogącego zagrażać średniookresowej stabilności cen, NBP prowadził operacje zakupu obligacji emitowanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa od marca 2020 r. do listopada 2021.

Według autorów listu operacje te były w pełni zgodne z Konstytucją RP, która stwierdza, w art. 227 ust 1, że NBP przysługuje wyłączne prawo ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Zauważono, że art. 48 pkt 2 ustawy o Narodowym Banku Polskim stwierdza, że NBP „może sprzedawać i kupować dłużne papiery wartościowe w operacjach otwartego rynku".

"Operacje te były prowadzone przez NBP w zgodzie z praktyką innych banków centralnych. W szczególności, od wielu lat instrument ten stosuje Rezerwa Federalna USA, EBC czy Bank Anglii. W reakcji na kryzys pandemiczny skup aktywów prowadziło około 40 banków centralnych. Łączna skala skupu aktywów przez NBP wyniosła 6,3 proc. PKB za 2019 r. (144 mld PLN tj. ok. 33,5 mld EUR). Skala skupu aktywów w relacji do PKB była w Polsce znacznie mniejsza niż w gospodarkach rozwiniętych, w tym około 3-krotnie mniejsza niż w USA i strefie euro" - poinformowano.

Wyjaśniono, że skup aktywów przez NBP był prowadzony wyłącznie na rynku wtórnym, poprzez otwarte, transparentne aukcje z bankami.

W liście zwrócono uwagę, że MFW w czerwcu 2023 r. stwierdził, że podwyżki stóp procentowych NBP były odpowiednie i efektywne, także skup obligacji został pozytywnie oceniony przez MFW. Dodano, że skup aktywów przez NBP nie naruszał przepisów Traktatu o Funkcjonowaniu UE. EBC, monitorujący takie działania dokonywane przez banki centralne UE, nie zgłosił zastrzeżeń do programu skupu realizowanego przez NBP.

"Formułowane są ponadto mgliste oskarżenie o podważenie apolityczności sprawowanej funkcji. Są one na tyle niekonkretne, że można wnioskować, iż jedynym przewinieniem prezesa NBP jest fakt, że koalicja powstała po 15 października 2023 widziałaby kogo innego na tym stanowisku. Upoważnia to do stwierdzenia, że celem publicznego rozważania możliwości zastosowania procedur, które maja doprowadzić do odwołania urzędującego Prezesa NBP jest próba wywarcia niedozwolonego nacisku na bank centralny i jego organy, a tym samym naruszenia niezależności Narodowego Banku Polskiego, gwarantowanej normami Konstytucji RP i aktów prawnych Unii Europejskiej" - napisano w liście.

List podpisali Marta Kightley, Adam Lipiński, Marta Gajęcka, Piotr Pogonowski, Rafał Sura i Paweł Szałamacha.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (75)

dodaj komentarz
carlito1
Jakoś tak nie gotujecie się o trybunał stanu dla niedzielskiego i szumowskiego... aaaaa już wiem dlaczeg, bo sami popieraliście zamordyzm i narażenie na ogromne straty fiannsowe.
jaguar_61
Glapo wybitny znafca od inflacji "przejściowej"...
vladymir
Motłoch czeka na igrzyska! Wstyd! Wyrazy poparcia dla Prezesa Glapinskiego na skuteczna walkę z inflacja i ochronę przed bezrobociem. Jest jasne, że naraził się on politycznie p.Tuskowi bo:
1. Nie rzucał pod nogi kłód rządowi polskiemu. A przecież ta wg "totalnej" nie wolno, trzeba zwalczać rząd, wszyscy mają maszerować
Motłoch czeka na igrzyska! Wstyd! Wyrazy poparcia dla Prezesa Glapinskiego na skuteczna walkę z inflacja i ochronę przed bezrobociem. Jest jasne, że naraził się on politycznie p.Tuskowi bo:
1. Nie rzucał pod nogi kłód rządowi polskiemu. A przecież ta wg "totalnej" nie wolno, trzeba zwalczać rząd, wszyscy mają maszerować wg jedynie słusznej linii partyjnej PO
2. Jest przeciwnikiem wprowadzenia szybkiego euro do Polski i ma 100% racji. A Tusk już kilka razy chciał to zrobić.
Do nagonki na Prezesa NBP dawno temu dołączył się BANKIER w osobie p. Kolany.
prawnuk
Aha - podajesz przykład ŁAMANIA prawa przez Glapińskiego.
NBP działa podobno w ramach prawa i zgodnie z prawem.
NBP o czym Glapiński udaje, że nie wie - ma JEDNO zadanie - dbanie o pieniądz.
Za bezrobocie w Polsce odpowiada DEMOGRAFIA i ewentualnie rząd, NBP nie odpowiada
prawnuk
A ilu ich było i czy byli królami? NIE WIADOMO
jas2 odpowiada prawnuk
Wiadomo. Sześciu. Petru nie może się mylić.
bha
A może raczej za zbyt niskie niewygodne dla wielu wprowadzone rynkowe stopki, stopeczki?.Które tak niby przyczyniają się bardzo korzystnie? i mocno do spadku inflacji szczególnie Niby bardzo mocno do spadku inflacji tej detalicznej i niby spadku w detalu cen???????.Niby na Niby
shocke
Jeśli sumiennie i uczciwie wykonywał swoje obowiązki to nie ma czego się obawiać prawda?
akcjoinm
Rysiek musisz na rubikoniu podjechać ale masz czas do 6 króli hahahahahahahaha

Powiązane: Adam Glapiński przed Trybunałem Stanu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki