REKLAMA

Włochy: nowe, zaostrzone przepisy przeciwko palaczom

2016-02-02 05:59
publikacja
2016-02-02 05:59

Zakaz palenia tytoniu w samochodzie, w obecności kobiety w ciąży lub dziecka, szokujące zdjęcia na paczkach papierosów i wysokie kary za rzucenie niedopałka na ulicę - takie nowe zaostrzone przepisy wchodzą we wtorek w życie we Włoszech.

Włochy: nowe, zaostrzone przepisy przeciwko palaczom / fot. theta / thetaXstock
Dekret zredagowany przez Ministerstwo Zdrowia zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej zaostrza przepisy z 2005 roku, gdy po raz pierwszy Włosi wprowadzili zakaz palenia papierosów w publicznych lokalach.

Obecnie rozszerzono go na samochody, w których znajdują się kobiety w ciąży i nieletni. Przepis ten, podkreśla prasa, był bardzo oczekiwany, ponieważ już obowiązuje w niektórych krajach europejskich.

Kara za złamanie tego zakazu wynosić będzie od 50 do 500 euro, czyli tyle samo, ile wynosi w przypadku restauracji i kin.

Ponadto palić od tej pory nie można na dziedzińcach szpitali.

Szokujące zdjęcia chorych i płuc zniszczonych przez nowotwory , a nawet trumien wraz z hasłami: Palenie zabija, rzuć je natychmiast mają zajmować 65 procent powierzchni paczki papierosów i tytoniu. Dotąd widniały na nich tylko apele i ostrzeżenia i stanowiły one 40 procent opakowania.

Producenci otrzymali do maja czas na dostosowanie się do tej nowej normy. Nakazuje ona też zamieszczanie ostrzeżeń i zachęt do niepalenia na opakowaniach elektronicznych papierosów.

Również do maja producenci muszą zaprzestać sprzedaży małych paczek z 10 papierosami i 30 gramami tytoniu. Zostają one wycofane z rynku , gdyż uważa się je za bardziej dostępne dla młodzieży ze względu na niższą cenę.

Sprzedaż papierosów nieletnim zagrożona jest karą administracyjną w wysokości 4 tysięcy euro. Gdy grzywna ta wymierzona zostanie po raz drugi, wzrośnie dwukrotnie, a karą dodatkową będzie odebranie licencji na prowadzenie lokalu bądź sklepu.

Zabroniono sprzedaży papierosów smakowych, na przykład mentolowych, ponieważ jak wyjaśnił resort zdrowia- mogą one wydawać się mniej groźne, choć tak nie jest.

Wraz z tymi surowymi przepisami wchodzi jednocześnie w życie rządowy dekret ekologiczny, w którym wypowiada się między innymi wojnę zjawisku rzucania niedopałków na ulicę, do morza, rzek, jezior. Osobie na tym przyłapanej grozi kara od 60 do 300 euro.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~endi
Bardzo dobry pomysł z zakazem palenia w samochodzie , na pewno wpłynie na wzrost bezpieczeństwa , kierowca powinien być skupiony na prowadzeniu pojazdu , a nie piciu , paleniu , jedzeniu czy rozmowie przez komórkę , powinni wprowadzić to i u nas
~anty_ryży-kutong
a kobieta w ciazy moze zajarac przy innej kobiecie w ciazy ktora tez jest palaczem?

socjalizm tworzy problemy ktore nie sa znane w innych systemach.
~asd
A w Polsce chodniki całe zawalana petami, bo się palaczom nie chce podejść kawałek i wyrzucić do kosza na śmieci.
~sbb
hitler tez walczyl z papierosami
~Dżejms
Zobaczcie jak państwo dba. O kogo dba? Czy te pieniądze dostanie ten biedny bierny placz? No chyba nie - dostanie biedny Janosik z urzędu - tak dbają o nas. Muszą ludziom zabierać pieniądze dla ludzi dobra. Nadmiar pieniędzy u zwykłego obywatela to problem.
~ttt
niby nie ma nad czym dyskutowac, ale z ciekawosci zajrzalem, czy nie ma jakiegos malkontenta - sie nie pomylilem
~StanRS
Najbardziej "szokujące zdjęcia" na paczkach papierosów by były, gdyby zdjęcie przedstawiało palacza i muslima z ISIS ścinającego głowę z papierosem w ustach. A co, niech się makaroniarze przyzwyczajają, jak będą ścinać niewiernych.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki