REKLAMA

Włochy: bierność i cyniczne wyczekiwanie na lepszą sytuację

2014-12-05 19:45
publikacja
2014-12-05 19:45
Włochy: bierność i cyniczne wyczekiwanie na lepszą sytuację
Włochy: bierność i cyniczne wyczekiwanie na lepszą sytuację
fot. iStock / / Thinkstock

Surowa ocena Włochów przez ekspertów z Instytutu Studiów Społecznych CENSIS. Określili oni postawę Włochów w dobie kryzysu gospodarczego jako "cyniczne wyczekiwanie". Skutkiem jest marnotrawienie kapitału ludzkiego i kryzys moralny.

Włosi "cynicznie wyczekują" na poprawę sytuacji (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Instytut po raz 48 opublikował raport przedstawiający diagnozę społeczną Półwyspu Apenińskiego. I w tym rokuj CENSIS nie obchodzi się z Włochami łagodnie. Według jego oceny są wystraszeni i cyniczni, a w związku z tym marnują to, co mają najcenniejszego: kapitał ludzki.

Chodzi o osiem milionów osób, które nie pracują, nie szukają pracy i nawet się nie uczą. Konsekwencją tej postawy, nazwanej cynicznym wyczekiwaniem, jest brak inwestycji i konsumpcji. Każdy myśli wyłącznie o sobie.

Rośnie liczba rodzin, które nie wydają na nic, pogłębiają się nierówności, zagrożona jest więź społeczna i dotychczasowa równowaga, co widać na przykładzie wrogiego stosunku do imigrantów. Włosi pokładają nadzieję w pieniądzach, trzymając je w gotówce w domu lub na kontach bankowych. 45 procent przekonanych jest bowiem, że może być jeszcze gorzej, a dalsze 36 procent postępuje tak na wszelki wypadek.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Lehnert/Rzym/mcm/


Źródło:IAR
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~obserwatar
I itak mają lepiej niż miliony polskich niewolmików trrajacych na śmieciówkach po kilkanaście godzin dziennie za grosza bez prawa do urlopu..W kraju gdzie rządzi kolesiostwo z POPisu jest o wiele gorzej niż we Włoszech..
~henniek
Ty i.d.i.o.t.o. To nie jest wina żadnego rządu, tylko Hitlera i Stalina. Mózg ci odjęło? Włosi budowali gospodarkę po wojnie od 1945 r., korzystali z pieniędzy unijnych przez kilkadziesiąt lat, a Polska jet wolna 25 lat a w Unii dopiero od 10 matole.
~12345 odpowiada ~henniek
@henniek To nie wina Niemiec i Rosji że nie mieliśmy nigdy polityki przemysłowej co skończyło się bezrobociem i masową emigracją. Wysokie opodatkowanie pracy to też zasługa naszych polityków ponieważ wysłali na emerytury i setki tysięcy ludzi którzy powinni dalej pracować.
~bertsi
Najgorszym ich grzechem jest to, że nie biorą kredytów.
~Aquaterra
A polactwo z kredytami idzie w tym roku na calego i
~karasmiercidlakomuny
obawiam sie że jak zmniejszą sie wpływy do pasożydów to siłą wprowadzą wyższe podatki. ludzie sie zbuntują i bedzie wojna domowa.
~kim
Oni czekają na dobre etaty w administracji.Zgadnijcie gdzie urzędnicy w europie zarabiają najwięcej ? No właśnie trzeba stworzyć kilka milionów etatów i tyle. Pieniądze da EBC,Oni nie są głupi aby pracować fizycznie lub prowadzić firmę.W pozostałych krajach idzie to samo .
~www
To tak jak w Polsce - grupa wyznawców Ojca Tadeusza i sympatycy PIS-u z ławki pod sklepem..
~wwff
Zauważyłem, że ci wyznawcy to zazwyczaj mają wyższe wykształcenie i pracują. Każdy przeprowadza obserwację w swoim środowisku.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki