"Właściciele depozytów powyżej 100 tys. euro mogą być stratni"

Komisja PE ds. gospodarczych przyjęła w nocy z poniedziałku na wtorek stanowisko w sprawie naprawy upadających banków w UE. Uzgodniono, że w kosztach naprawy mogą brać udział właściciele depozytów powyżej 100 tys. euro, choć w ostateczności. Podobnie uważa większość krajów członkowskich UE.

Aby możliwość strat na depozytach powyżej 100 tys. euro w przypadku upadku lub naprawy banków weszła w życie, odpowiednią dyrektywę musi przegłosować jeszcze Rada UE (rządy) i cały Parlament Europejski. PE zacznie negocjować zasady naprawy banków z krajami UE, gdy te przyjmą swoje stanowisko negocjacyjne w tej sprawie.

"Podatnicy i właściciele oszczędności powinni być ostatnimi osobami ponoszącymi koszty pomocy dla banków" - napisały we wtorkowym komunikacie po głosowaniu w komisji PE służby prasowe europarlamentu. Dodały, że w tekście stanowiska negocjacyjnego PE wykluczono udział w kosztach naprawy banków objętymi unijnymi gwarancjami właścicieli depozytów poniżej 100 tys. euro.

"Nawet depozyty powyżej 100 tys. euro powinny być uwzględnione w ostateczności (w kosztach naprawy banków - PAP)" - napisano.

Ministrowie UE za zawłaszczaniem depozytów na ratowanie banków
euro Większość ministrów finansów krajów UE popiera uwzględnienie w stratach upadających banków właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro, ale w ostateczności - wynika z wypowiedzi reprezentującego irlandzką prezydencję ministra finansów Michaela Noonana.
więcej…

Przyjęte przez komisję PE stanowisko określa też "restrykcyjne zasady wykorzystywania pieniędzy podatników" do ratowania banków. Podatnicy tracą, gdy koszty ratowania banków ponosi państwo.

"Jestem bardzo zadowolony, że komisja PE udzieliła szerokiego poparcia działaniom na rzecz uściślenia odpowiedzialności udziałowców i inwestorów (banków) jak również na rzecz środków zapewniających stabilność rynków finansowych w czasie kryzysu" - powiedział cytowany w komunikacie sprawozdawca PE, chadek Gunnar Hoekmark.

Udziałowcy i inwestorzy mają być "pierwsi w kolejce" do pokrywania ewentualnych strat i kosztów naprawy upadających banków.

14 maja także większość ministrów finansów krajów UE poparła wstępnie uwzględnienie w kosztach naprawy upadających banków właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro, ale także w ostateczności. Taką ewentualność przewidziała w dyrektywie o harmonizacji systemów naprawczych banków w UE Komisja Europejska.

Również Europejski Bank Centralny jest zdania, że w przypadku niewypłacalności banków straty powinni ponosić najpierw udziałowcy banków, potem właściciele obligacji banków, a na końcu właściciele nieubezpieczonych depozytów. EBC naciska też na utworzenie wspólnego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków w UE. Odpowiednią propozycję w tej sprawie KE ma przedstawić w czerwcu.(PAP)

Komentuje Wojciech Boczoń, ekspert sektora bankowego Bankier.pl
Wojciech Boczoń

Usankcjonowano niebezpieczną praktykę

Gdy rząd cypryjski zdecydował się sięgnąć po pieniądze klientów zdeponowane w tamtejszych bankach, zwracałem uwagę, że taka praktyka tworzy niebezpieczny precedens na rynku europejskim. Pisałem wówczas: „niewykluczone, że gdy eksperyment cypryjski, czerpiący jakby nie patrzeć wzorce z praktyk argentyńskich, przejdzie bez większych reperkusji, kolejne kraje, które staną na skraju bankructwa będą musiały zaakceptować podobne warunki”.

Wygląda na to, że czarny scenariusz zostanie wkrótce usankcjonowany przez prawo, a klienci będą płacić z własnej kieszeni za błędy popełniane przez bankierów. Mechanizm ten pozwala rządom sięgnąć po prywatne pieniądze klientów zgromadzone na depozytach bankowych. Pocieszeniem jest tylko fakt, że będzie to dotyczyło wysokich depozytów – przekraczających 100 tys. euro, czyli w przybliżeniu 400 tys. zł. Oczywiście do czasu, aż zajdzie potrzeba kolejnej zmiany prawa i próg ten zostanie obniżony.

jzi/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~j23

NOWOMOWA hipokryzyjna tusków z EUnucholandu... ,,naprawa i pomoc bankom'' czyli wchodzisz do sklepu bierzesz suszona sliwkę i nie płacisz albo wpada do ciebie sąsiad który przepił meble i zabiera twemu dziecku krzesełko dla swojego homoniewiadomo psa ... i nie ma tu żądnej kradzieży tylko ,,naprawa i pomoc'' ... gdzie takie analfabectwo się wychowało???? w PO i brukselce?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~MS

Ciekawe... Przecież zasady obowiązujące na dzień dzisiejszy w przypadku upadku banku właśnie dokładnie tak działają jak te obecnie wałkowane to już jakaś totalna paranoja.

! Odpowiedz
0 0 ~szlamowka

Polacy maja zdeponowane w bankach ok. 720 miliardow zlotych. W Bankowym Funduszu Gwarancyjnym na wsie sluczaj czyli na wszelki wypadek zdeponowane jest ok. 12 miliardow zlotych. To znacze, ze stanowi to 1 koma 7 % zdeponowanej sumy. Dlatego tez jak dojdzie juz do tego a napewno dojdzie w nastepnych 3-5 latach ,to kazdy kto ma1700 zl powinien dostac calosc , natomiast ktos kto ma 99 000 zlotych dostanie tez 1700. Sto procent strat poniosa wszyscy ktorzy trzymali w banku powyzej 100 000 obojetne czy to marki ,korony, funty,dolary eurony.1700 zlotych w Polsce. Nie martwcie sie o banki niemieckie, gdyz jesl idojdzie do krachu bankowego to zgodnie z powiedzeniem -"Zanim tlusty schudnie to chudy zdechnie:i NIESTETY TYM CHUDZIACZKIEM JEST POlska Tytanik tonie ale orkiestra gra dalej.Trzymac reke na pulsie i gotowy powinien byc Bank Ziemski( wolny od myszy, wilgoci i ognia!)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 chemlock

Wszystkie Bankowe Fundusze Gwarancyjne UE gwarantują depozyty do 100 tys. euro na bank. To co się dzieje z nadwyżką jest przemilczane. Bank nie daje żadnych gwarancji zabezpieczonych własnym majątkiem. Dlatego limit powyżej 100 tys. jest taki "fajny". Dla "średnio-GUSowskiego" Polaka ~400 tys PLN jest trudne do zdobycia- nawet przez całe życie, ale wszędzie na zachód już nie.
Banki z problemami finansowymi powinny upaść. Zwykłej firmie nikt nie da bezzwrotnej "pożyczki" nie nie wiadomo co.
Po gigantycznej "redukcji" długu Grecji okazało się, że papierowy pieniądz ma tylko- ulotną- wartość psychologiczną.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~endi

czyli można kraść ...

! Odpowiedz
0 0 ~leming

Ludzie, czas uciekać ze swoimi piniędzmi z banków !!!!!!!! TO moze byc kres banków

! Odpowiedz
0 0 ~rer

Jeden (1%) ludzi na świecie posiada 95% bogactwa i władzę rzeczywistą. Jak im odbiorą trochę gotówki to i tak nic się nie zmieni. Dalej pozostaną właścicielami banków, instytucji, ziemi, nieruchomości, firm i fabryk. Dalej władza faktyczna pozostanie w ich ręku. "Drobiazg" do 100 tyś euro nie zostanie pokrzywdzony. Ta decyzja to ich sprawa, zresetują trochę długów których sami narobili, poddani nie będą musieli i mogli ( za dużo do oddania i brak siły nabywczej szaraka) spłacać tego wirtualnego pieniądza. Potem zabawę zaczną od nowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~bandit

-rer- pieprzysz tak, jak chcą ci co zrobią skok na kasę. Łosiu dla ciebie 100 koła euro to niebotyczna kwota, jak dla wiekszości polaków. Powiedz to samo duńczykom, holendrom, francuzom , niemcom itd. Dla nich 100 koła euro to nie są relatywnie duże pieniądze. Szczególnie dla tych, co wspólnie z małżonkiem pracowali 20-30 lat oszczędzając w różnych funduszach, lokatach pieniądze na emeryturę. Cżęśc lub cała ich kasa ulokowana jest na depozytach w róznym celu. Na depozytach ponad 100 koła euro. 1 % bogaczy łosiu, to miliarderzy, a nie ciułacze, którzy przez całe życie dorobili się majątku 100, 200 koła alba i milion euro. Tu nie chodzi o procent ludzi tylko o jakieś 20-30 procent obywateli, którzy mają nabić kabzę tym z 1 % . Łosiu nie kumasz o co tu biega to nie pier..ol. Dzięki takim trybunom ludowym jak ty ta banda eurokratów i banksterów okrada i okradnie jeszcze bardziej normalnych ludzi . Docelowo ciebie łosiu także.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~xxxx

proszę moderatora o usunięcie mojej wiadomości, bo jest taka że powinna być usunięta..
i już wiadomo co chciałem napisać..

! Odpowiedz
0 0 ~NO RISK AND NO FUN

NAJLEPSZY BANK TO BANK SPERMY :) POLECAM ZAINWESTOWAĆ NA LATA - KIEDYŚ SIĘ OPŁACI - TERAZ NIE WARTO :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil