Wiosna: 3500 zł dla początkujących nauczycieli i 1000 zł więcej dla ratowników WOPR w czasie wakacji

2019-06-19 13:36
publikacja
2019-06-19 13:36

Partia Wiosna chce "uzdrowienia" edukacji m.in. poprzez podwyżki płac do 3500 zł dla początkujących nauczycieli oraz dojście do 7000 zł dla najlepszych pedagogów. Proponuje też podwyżkę o 1000 zł dla ratowników WOPR w okresie wakacyjnym, co miałoby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci.

/ fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

Zakończenie roku szkolnego jest okazją do rozpoczęcia w okresie wakacyjnym "spokojnych rozmów o nieudanych reformach" edukacji oraz o podwyżkach dla nauczycieli - przekonywał podczas środowej konferencji prasowej przed Sejmem sekretarz Wiosny Krzysztof Gawkowski.

Według niego przez ostatnie trzy lata mamy do czynienia z "destrukcją w polskiej edukacji po nieudanych reformach dotyczących likwidacji gimnazjów i po braku koncepcji na podwyżki dla nauczycieli". "Czas skończyć z tą patologią. Wiosna Roberta Biedronia proponuje reformę polskiej edukacji i wakacje, to najlepszy czas, żebyśmy o takiej reformie na spokojnie, bez emocji, bez strajku porozmawiali. (...) Mamy obawy, że obecny minister edukacji nie myśli o tym, jak uratować polską szkołę, tylko doprowadzić do sytuacji, gdy PR-owo będzie wygrywał konflikt z nauczycielami" - oświadczył Gawkowski.

Sekretarz Wiosny podkreślił, że jego partia chce co najmniej dwukrotnie zwiększyć liczbę lekcji angielskiego w szkołach podstawowych i średnich. "Pieniądze na to powinny znaleźć się chociażby z przeniesienia religii do sal katechetycznych" - zaznaczył. Wskazał też na potrzebę "innowacyjności i przystosowania cyfrowego", co byłoby oparte na nauce programowania, a wtedy polska, "cyfrowa szkoła" stałaby się szkołą XXI wieku.

Mówiąc o podwyżkach dla nauczycieli, dyrektor programowy Wiosny Dariusz Standerski ocenił, że "to, co zaproponował rząd, czyli 170 zł od września tego roku dla początkujących nauczycieli nie jest podwyżką". "To jest prostu potwarz, bo dalej będą zarabiać poniżej 2000 zł" - stwierdził.

"Wiosna mówi od samego początku jasno i konsekwentnie, że proponuje 3500 zł dla początkujących nauczycieli i dojście do 7000 zł dla najlepszych nauczycieli, dla nauczycieli dyplomowanych i profesorów oświaty. Proponujemy również, żeby pensja nauczyciela rosła tak, jak w gospodarce narodowej. Jeżeli wszyscy pracujący dostajemy średnio 6-8 proc. podwyżki każdego roku, to dlaczego nie (dostają tyle) nauczyciele?" - pytał.

Standerski mówił też o potrzebie "zagospodarowania młodzieży czasu spędzonego poza szkołą, w wolnym czasie". "Tak jak pamiętamy Orliki, czyli utworzenie sieci boisk w całym kraju, to Wiosna proponuje odpowiednik Orlików - Świetliki Kulturalne. Tak, żeby dzieci i młodzież po szkole, ale także w wakacje, mogła znaleźć w każdej gminie w Polsce miejsce, które łączy w sobie bibliotekę, centrum kultury, młodzieżowy dom kultury i świetlicę" - przekonywał. Zaznaczył, że środki na to powinny "przechodzić na prężne organizacje pozarządowe zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, tak żeby oddać mieszkańcom możliwość zaplanowania wolnego czasu ich dzieciom".

Za kolei koordynatorka Wiosny Paulina Piechna-Więckiewicz omówiła propozycje wprowadzenia nowej podstawy programowej, bo - jak oceniła - "aktualna nie przystaje do dzisiejszych warunków, do czasów, w których musimy mierzyć się z nowymi wyzwaniami".

"Proponujemy, żeby między innymi nauka o zmianach klimatycznych znalazła się w podstawie programowej polskich, żebyśmy rozmawiali w polskich szkołach o cyberbezpieczeństwie, żeby były podstawy programowania, (...) i profilaktyka zdrowotna" - zauważyła.

Mówiąc o bezpiecznych wakacjach nad wodą, Piechna-Więckiewicz oceniła, że mamy za mało ratowników WOPR. "Dzisiaj ratownik w WOPR zarabia płacę minimalną, a oprócz tego musi zapłacić za kurs, który kosztuje 1200 zł. Uważamy, że ratownikom i ratowniczkom trzeba zaproponować podwyżki w okresie wakacyjnym o kwotę 1000 zł. To jest 80 mln zł w skali roku. To nie jest wysoka cena za bezpieczeństwo naszych dzieci. Każdego roku w Polsce tonie około pół tysiąca osób w tym kilkadziesiąt spośród tych ofiar to są właśnie dzieci i młodzież" - podkreśliła. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ pś/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
michal741
Skoro tyle chcesz dać to czemu gdy rzadziles w rządzie PO nie zaproponowales takiej podwyżki? Ostatnie 4 lata było zero. Chcesz aby rosły wynagrodzenia po 7-8% a w tym roku już rosną 30% i dalej mało, czyżby wina zaniedbań z lat wcześniejszych??
eagleeye
Widzę że stonka znowu zaczyna atakować swoimi nośnymi hasłami. Ciekawe skąd stonka weżmie na to pieniądze a do tego kto stonkę wogóle wybierze

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki