Wielkie marzenia o pracy w Niemczech

"Rzeczpospolita" pisze, że do pracy w Niemczech wybiera się ogółem co czwarty spośród niemal 10 tysięcy menedżerów i specjalistów ankietowanych przez firmę doradztwa personalnego Hays Poland. Gazeta dodaje, że wśród samych specjalistów ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 70 procent.

Zdaniem dziennika, polskie i niemieckie resorty pracy zgodnie szacują, że w ciągu trzech lat za Odrę wyjedzie od 300 do 400 tysięcy Polaków. "Rzeczpospolita" podkreśla, że nasze ministerstwo uspokaja, iż nowa fala emigracji, choć duża, nie będzie przypominać tej sprzed siedmiu lat zaraz po wejściu do Unii Europejskiej.

Gazeta zwraca uwagę, że exodusu nie będzie, bowiem największą barierą będzie nieznajomość niemieckiego. Tylko 19 procent ankietowanych przez tę firmę menedżerów i specjalistów zna niemiecki w wystarczającym stopniu. Jednocześnie około 40 procent zaczyna uczyć się tego języka.

Dziennik podkreśla, że trudno będzie Polakom o pracę we wschodnich landach, panuje tam bowiem duże bezrobocie. Zdaniem gazety dużo lepiej jest w zachodnich landach, skąd pochodzi większość ofert pracy.

Komentuje redaktor Bankier.pl, Barbara Sielicka

Część ekspertów uważa, że po 1 maja 2011 do pracy do Niemiec wyjedzie około 200 tys. Polaków. Z kolei inni sądzą, że liczba ta może wynieść nawet 500 tys. Ta druga wersja jest jednak mało prawdopodobna. Ci, którzy chcieli w Niemczech pracować, już dawno to zrobili – obecnie tylko zalegalizują swoją pracę. Obecne wyjazdy nie będą więc z pewnością tak masowe, jak przed kilku laty.

W Niemczech brakuje wielu specjalistów i to jest niepokojąca wiadomość dla Polski. Chodzi już nie tylko o specjalistów z zakresu budownictwa i remontów, ale także o informatyków, programistów oraz inżynierów. Mogą oni liczyć na wyższe zarobki niż w Polsce, a także na większą szansę rozwoju naukowego. Barierą przed wyjazdem może się okazać nieznajomość języka – ale ona jest jak najbardziej do przełamania.

Polsce grozi zatem odpływ wykwalifikowanej kadry do Niemiec, jednak w tej chwili trudno jest oszacować dokładnie, jak bardzo nasz rynek pracy zmieni się po pierwszym maja.


IAR/Rzeczpospolita/zm/dj
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 bisz

Ja tam wolę nie być pierwszą falą emigracji. Zobaczymy za 2-3 lata jakie będą opinie.

! Odpowiedz
0 0 ~ja

Jakby nie było w Niemczech jest i bedzie lepiej. Jak na razie żadnej normalnosci w Polsce nie widać.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne