REKLAMA
WAŻNE

Wielka Brytania oferuje tymczasowe wizy 800 zagranicznym rzeźnikom

2021-10-15 02:32
publikacja
2021-10-15 02:32
Wielka Brytania oferuje tymczasowe wizy 800 zagranicznym rzeźnikom
Wielka Brytania oferuje tymczasowe wizy 800 zagranicznym rzeźnikom
/ FORUM

Brytyjski rząd zaoferuje 800 tymczasowych wiz zagranicznym rzeźnikom, by rozładować zatory i uniknąć zmasowanego uboju świń - ogłosił w czwartek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.


Jak poinformowało w czwartek NPA, brytyjskie stowarzyszenie hodowców świń, przez brak rzeźników i pracowników przetwórni mięsa, hodowcy w Wielkiej Brytanii musieli zabić 6600 zdrowych, przeznaczonych do uboju zwierząt, a potem wyrzucić pochodzące od nich mięso. Branża mięsna zmaga się z brakami kadrowymi, bo pandemia koronawirusa i brexit skłoniły wielu pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej pracowników rzeźni i zakładów przetwórstwa mięsa do powrotu do swych krajów. NPA ostrzegało kilkanaście dni temu, że jeśli problem nie zostanie rozwiązany, w najgorszym przypadku konieczny będzie ubój nawet 150 tys. świń.

Zgodnie z przedstawionym przez rząd planem, do 800 zagranicznych rzeźników i pracowników przetwórni mięsa będzie się mogło ubiegać o sześciomiesięczne wizy w ramach ogłoszonego wcześniej programu wiz dla pracowników tymczasowych. Pod koniec września brytyjski rząd poinformował, że wyda do 5000 wiz dla kierowców ciężarówek i 5500 dla pracowników branży drobiarskiej. Jak się oczekuje, rzeźnicy będą mogli przyjechać i podjąć pracę już w listopadzie.

Brytyjski rząd zastrzegł jednak, że tymczasowe wizy "nie są rozwiązaniem długoterminowym, a przedsiębiorstwa muszą dokonywać długoterminowych inwestycji w brytyjską krajową siłę roboczą, by zbudować gospodarkę o wysokich płacach i wysokich umiejętnościach, zamiast polegać na zagranicznej (i tańszej) sile roboczej".

NPA przyjęła z zadowoleniem decyzję o umożliwieniu przyjazdu zagranicznym rzeźnikom, choć wskazała, że problemem może być fakt, iż rząd nie zdecydował się na zwolnienie ubiegających się o wizy z wymogu znajomości języka angielskiego, czego oczekiwano.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (19)

dodaj komentarz
aleusz
Brytyjczycy zatrzymali się w rozwoju myśląc, że nadal są potęgą bazująca na koloniach i niewolnictwie. Z tej potęgi zostało tyle co z solidnosci aut niemieckich - legenda.
antek10
Chcieli sie odciąć od UE to mają to co wybrali.
lorelie
A co to ma wspólnego z wyjściem z unii europejskiej? przecież ten kraj nigdy nie był w Schengen i sam sobie kształtuje politykę imigracyjną... po prostu nieudolność
ravauw
bo Brytole mysleli ze beda kierownikami, a tutaj sie nagle okazalo, ze jak nie ma pracownikow to nie ma kim kierowac. Lepiej sie mudlcie, aby Ukraincy od nas nie zaczeli wyjezdzac bo tez bedzie kicha.
gronostaj
800 osób? To niecałe dwa samoloty z Indii i już problem rozwiązany.

I o tym cały artykuł na bankierze?

samsza
Problem nie widziany w krajach, gdzie nie ma tylu i tak szczegółowych regulacji wymuszających pochylenie się urzędnika nad każdą świńską sztuką.
Założę się, że jakby tych regulacji nie było, ludzie sami z siebie wpadliby na rozwiązanie... i to znacznie wcześniej.
2kbb
Nieźle jaja. Rząd brytyjski jeszcze nie rozumie co to brexit.? Jeszcze 1, 2 lata takiej ignorancji ze niby brytyjczycy zaczną ciężko pracować i będzie i po potędze GB z koloniami sprzed 80 laty.
damamad
Na tymczasowe wizy to się połaszą tylko freelancerzy o ile zarobki będą x3 tego co normalnie.
Kto przy zdrowych zmysłach będzie jechał do Brytoli na 3 miesiące kroić im mięso, a potem wypad.
gronostaj
O to bym się nie martwił. Z Indii albo Pakistanu to skompletują ekipę 800 ludzi w jeden dzień.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki