REKLAMA

Pracodawcom brexit "wychodzi bokiem". Rekordowa liczba nieobsadzonych miejsc pracy

2021-10-12 13:04
publikacja
2021-10-12 13:04
Pracodawcom brexit "wychodzi bokiem". Rekordowa liczba nieobsadzonych miejsc pracy
Pracodawcom brexit "wychodzi bokiem". Rekordowa liczba nieobsadzonych miejsc pracy
fot. QQ7 / / Shutterstock

W okresie od lipca do września liczba nieobsadzonych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii sięgnęła 1,1 mln, co oznacza kolejny rekordowy wynik - podał we wtorek brytyjski urząd statystyczny ONS. Stopa bezrobocia spadła tymczasem do 4,5 proc.

Liczba nieobsadzonych miejsc pracy staje się coraz większym zagrożeniem dla odbudowy gospodarczej po pandemii koronawirusa. W poprzednim okresie, od czerwca do sierpnia, po raz pierwszy zdarzyło się, by przekroczyła milion, tymczasem w najnowszych danych jest ona większa o 68 tys., a wstępne szacunki obejmujące tylko wrzesień sugerują, że doszła do poziomu 1,2 mln.

Te dane są potwierdzeniem sytuacji obserwowanej przez ostatnie kilka tygodni, gdy brak pracowników w niektórych sektorach - zwłaszcza w transporcie drogowym - doprowadził do zauważalnych braków w zaopatrzeniu. Największy procentowo wzrost wakatów - o 56,1 proc. - nastąpił właśnie wśród pracowników transportu towarowego i pracowników magazynowych, natomiast w liczbach bezwzględnych, w handlu hurtowym i detalicznym oraz naprawie samochodów - o 35 tys. Ogólnie liczba wakatów jest obecnie o 318 tys. wyższa niż była w okresie styczeń-marzec 2020 r., czyli przed wybuchem pandemii.

Ale rekordowa jest także liczba osób zatrudnionych na etatach - we wrześniu wyniosła ona 29,2 mln, co oznacza wzrost o 207 tys. w stosunku do poprzedniego miesiąca i najwyższy poziom w historii.

Stopa bezrobocia wyniosła w okresie od czerwca do sierpnia 4,5 proc. - to spadek o 0,1 punktu proc. w stosunku do okresu maj-lipiec i o 0,4 punktu proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy.

Duża liczba nieobsadzonych miejsc pracy powoduje, iż analitycy nie obawiają się znaczącego wzrostu bezrobocia w związku z wygaszeniem wraz z końcem września programu subsydiowania przez rząd miejsc pracy, które odczuły skutki pandemii. Od jej wybuchu brytyjski rząd wypłacał 80 proc. pensji - do wysokości 2500 funtów miesięcznie - tym pracownikom, którzy zostali wysłani na przymusowe urlopy, gdyż ich pracodawcy w czasie pandemii nie mogli prowadzić normalnej działalności.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
pdox
Nie brexit, tylko krajowa polityka migracyjna po brexicie, przecież wcale nie trzeba być w UE, żeby móc wpuszczać na swój teren niezbędnych i wykwalifikowanych pracowników, kiedy jest taka potrzeba, inaczej Szwajcaria i Norwegia miałyby te same problemy. GB tego nie robi - i albo jest to wyłącznie niekompetencja i krótkowzroczność,Nie brexit, tylko krajowa polityka migracyjna po brexicie, przecież wcale nie trzeba być w UE, żeby móc wpuszczać na swój teren niezbędnych i wykwalifikowanych pracowników, kiedy jest taka potrzeba, inaczej Szwajcaria i Norwegia miałyby te same problemy. GB tego nie robi - i albo jest to wyłącznie niekompetencja i krótkowzroczność, co jest dość wątpliwe, albo stoją za tym jakieś cele, których po prostu nie rozumiemy i nie pisze się o nich w mainstreamie; może to jest ich sposób na znalezienie winnych, kiedy wali się obecny system walutowy, dzięki dekadom szaleńczego dodruku - zawsze to lepiej zrzucić na brexit, zamiast zapraszać na szubienice bankierów centralnych i usługujących im polityków.
gronostaj
Bez przesady - wystarczy, że chwilowo poluzują prawo wizowe i zostaną wręcz zalani ludźmi z Polski/Litwy/Bułgarii/Rumunii/Indii/Pakistanu.


jkl777
Ci ludzie juz pracuja dla innych. Na ich miejsce moga przyjechac "zamiatacze ulic".
abcx
Powinni z płaczem i na kolanach błagać UE o przebaczenie żeby ich z powrotem przyjęła.
Jak to w ogóle możliwe że GB zarabiając miliardy euro będąc w UE (przecież być w UE jest takie super korzystne) ugryzła i odepchnęła wspaniałomyślną niemiecką rękę która ich tak dobrze pasła i prowadziła ku świetlanej
Powinni z płaczem i na kolanach błagać UE o przebaczenie żeby ich z powrotem przyjęła.
Jak to w ogóle możliwe że GB zarabiając miliardy euro będąc w UE (przecież być w UE jest takie super korzystne) ugryzła i odepchnęła wspaniałomyślną niemiecką rękę która ich tak dobrze pasła i prowadziła ku świetlanej przyszłości?
bha
Zawsze szukają jakieś winy ,a ona leży zazwyczaj na elastycznym od wielu lat do bólu ,śmieciowym ,czasowym sezonowym ,coraz bardziej niepewnym i najtańszym jak się tylko da i uda zazwyczaj minimalnym lub w porywach niewiele większym "środku".
jko55
brexit tez byl polityka ich rządu - i co z tego ?
wszystko jest polityka rządu
brexit miał umożliwic decydowanie o tym czego chca wyspiarze jako suwereni na swojej wyspie - wiec sie zamkneli i tak sobie zamknieci siedza
ciekawe kiedy prawdziwi brytyjczycy zaczna sprzaztac ulice, pracowac w metrze, dowozic pizze czy
brexit tez byl polityka ich rządu - i co z tego ?
wszystko jest polityka rządu
brexit miał umożliwic decydowanie o tym czego chca wyspiarze jako suwereni na swojej wyspie - wiec sie zamkneli i tak sobie zamknieci siedza
ciekawe kiedy prawdziwi brytyjczycy zaczna sprzaztac ulice, pracowac w metrze, dowozic pizze czy pyszne, pracować jako kierowcy itp itp itp
ale suweren byl zadowolony
samsza
To polityka wizowo-graniczna obecnego rządu, co ma z tym brexit ?
czarny_bambo
To polityka podatkowa a nie wizowa. Media klamia bo by czasa inne kraje nie przygotowaly sie to exitu.
jko55
dobra brexit dobra- bardzo dobra
suweren bedzie zadowolona z braków :):):)
igła
W brytyjskich urzędach też są wakaty ?
A może tylko tam gdzie się trzeba narobić ?

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki